Merénylet Norvégiában - a világ hatalmai a terrorizmus elleni összefogást szorgalmazzák

Oslo |

<p>Nemzetközi felháborodást váltottak ki a pénteki norvégiai merényletek, szombaton is számos állam- és kormányfő szorgalmazta a terrorizmus elleni összefogást.</p>

Az Egyesült Államok, az EU és a NATO vezetői után Oroszország elnöke is a lehető legkeményebb szavakkal ítélte el a szörnyű bűntetteket, amelyeket semmi sem indokolhat. Dmitrij Medvegyev Harald norvég királyhoz intézett üzenetében országa őszinte szolidaritásáról biztosította szomszédját.
David Cameron brit kormányfő felháborodását fejezte ki. "Ezek a támadások azokra a terrorista fenyegetésekre emlékeztetnek bennünket, amelyekkel mi is szembekerültünk" - mondta, felajánlva Nagy-Britannia, így a brit titkosszolgálat segítségét "a gyilkosok felkutatása és további ártatlan áldozatok elkerülése érdekében".
II. Erzsébet brit uralkodó üzenetben biztosított a norvég királyt és népét együttérzéséről.
Bronislaw Komorowski, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Lengyelország államfője megdöbbenését fejezte ki, akárcsak Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Julia Gillard ausztrál miniszterelnök.
Stephen Harper kanadai kormányfőt "elborzasztotta a barbár és értelmetlen cselekedet".
"Lecsapott a terrorizmus. Valamennyien norvégok vagyunk" - írta Twitter-üzenetében Carl Bildt svéd külügyminiszter.
A kettős merénylet felháborodást váltott ki Latin-Amerikában is: Brazília, Mexikó, Argentína, Chile, Kolumbia, Costa Rica és Guatemala vezetői elítélték a vérengzést.
A Közel-Keleten Izrael és Jordánia fejezte ki részvétét az áldozatok hozzátartozóinak és ajánlotta fel segítségét Norvégiának.
Ázsiában Kan Naoto japán kormányfő szombaton kijelentette: "az ilyen erőszakos cselekményeknek nem szabad megismétlődniük".
Hamid Karzai afgán elnök úgy vélte: a világ egyik legbékésebb országában elkövetett támadások arra utalnak, hogy a terrorizmus továbbra is hatalmas fenyegetést jelent a világ számára.
Még Kína is, amelynek meggyűlt a baja Norvégiával, amikor Liu Hszia-pao (Liu Xiabao) kínai másképp gondolkodó kapta a tavalyi Nobel-békedíjat, csatlakozott a merényletet elítélőkhöz, igaz, Norvégia nevének említése nélkül.
"Kína elítéli a terrorista merényleteket és részvétéről biztosítja az áldozatokat" - áll a pekingi külügyminisztérium szombati közleményében az AFP francia hírügynökség szerint.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?