Magyarország választott

Budapest |

<p>Bezárták vasárnap este az ország mind a 10 386 szavazókörét - jelentette be Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője a Nemzeti Választási Központban tartott sajtótájékoztatóján néhány perccel este 9 előtt.</p>

20.49 - NVI: egyetlen szavazókör kivételével az összeset bezárták
Vasárnap este fél 9-re egyetlen kivételével bezárták az ország 10 386 szavazókörét - jelentette be Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője a Nemzeti Választási Központban tartott sajtótájékoztatóján.
    Ez a szavazókör a főváros XIII. kerületében található, az átjelentkezéssel szavazók számára jelölték ki.

20.11 - Bajnai: elfogult volt a közmédia
Elfogultan működött, nem sajtómunkát végzett, hanem propagandát folytatott a közszolgálati televízió és rádió a választási kampányban - jelentette ki Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője vasárnap este Budapesten, a szövetség választási eredményváró rendezvényén.
    A volt miniszterelnök szavai szerint a közmédia elfogultsága nagyon súlyos baj, akadálya a demokráciának, "gátolja a választások tisztességes lebonyolítását". Hozzátette: szeretné, ha a jövőben nem ilyen közmédia lenne Magyarországon, ehhez persze választásokat kell nyerni, mert a Fidesztől nem várhatnak jobbat.
    Bajnai Gordon megjegyezte, "a magyar sajtó függetlennek megmaradt kicsi szeletét kizárták" a Fidesz rendezvényéről. Szavai szerint ez nem sok jót ígér arra az esetre, ha marad a jelenlegi kormány.
    Az ellenzéki politikus elmondta: az Együtt-PM által működtetett "demokráciavonalra" több mint 250 bejelentés érkezett a választások során észlelt szabálytalanságokról. Ezek közül több érdemi, komoly szabálysértésre hívta fel a figyelmet, ezeket ki kell majd vizsgálni, de ítélkezni nem szeretnénk - mondta Bajnai Gordon.

20.11 - NVI: az összes szavazókör bezárása után közlik az első eredményeket
A Nemzeti Választási Iroda csak az összes szavazókör bezárása után kezdi közölni a választás előzetes, tájékoztató részeredményeit.
    A 10 386 szavazókörből néhány fővárosit - az átjelentkezéssel szavazók nagy száma miatt - még mindig nem zárhattak be, várhatóan ez este fél 9 körül történhet meg.
    Azokban a szavazókörökben, amelyeket sikerült este 7 órakor bezárni, már megkezdték a szavazatok összeszámlálását, és ezeket fel is töltik a választási informatikai rendszerbe.
    Az adatok azonban addig nem jelenhetnek meg www.valasztas.hu honlapon, amíg valamennyi szavazókör be nem zárt. Akkor közzéteszik azokat is, így nem "a nulláról" kezdik a tájékoztató adatok közlését.

19.57 - MSZP: tévedhet az exit poll
Az MSZP szóvivője abban bízik, hogy a 2002-höz hasonlóan most is téved az exit poll kutatás. Erről Veres Gábor vasárnap este negyed nyolc után beszélt az MTI-nek.
    A szóvivő a Nézőpont Intézet által közölt adatokról szólva azt mondta, az intézet kutatásaival nem szoktak foglalkozni, most sem tenné. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy 2002-ben a 19 órakor nyilvánosságra hozott exit poll alapján a Fidesz magasan megnyerte a választást, az eredmények viszont megcáfolták ezt, a Fidesz veszített. Mint mondta, most is ebben bíznak.
    Az MSZP szóvivője a részvételi adatokat értékelve beszélt arról, hogy Budapesten kiugróan magas a részvétel, a kisebb városokban, megyékben viszont kevesebben mentek el szavazni.
    Veres Gábor szerint azt senki sem tudja eldönteni, hogy a 2010-eshez hasonló-e a helyzet, amikor a szocialista párt szavazói nem mentek el voksolni, ezzel büntették az MSZP-t. Könnyen előfordulhat, hogy most a Fidesz járt ugyanígy - tette hozzá.
    Lendvai Ildikó korábbi MSZP-elnök - aki az idei választáson már nem indult - újságíróknak azt mondta: a reméltnél kisebb, és a várhatóan a négy évvel ezelőttinél is alacsonyabb részvétel a Fidesz politikai kultúrájának "gyászos eredménye". Ide vezetett, hogy nem volt vita, hogy korlátozták a kampánylehetőségeket, az embereket pedig majdhogynem lebeszélték a szavazásról - nyilakozta.
    Hozzátette: a baloldal feladata az eredménytől függetlenül az lesz, hogy bátorítsa a nagyobb közéleti aktivitást, és civilekkel együtt "pezsgést vigyen" a politikába, mert az a közöny legjobb ellenszere.
    Lendvai Ildikó nem kommentálta a nagy arányú Fidesz-győzelmet előrejelző Nézőpont-kutatást. Kérdésre azt mondta: Mesterházy Attila pártelnök minden tőle telhetőt megtett a kampányban, ezért egy esetleges vereség sem személyi kérdés lenne. A parlamenti politizálástól visszavonuló korábbi pártelnök fontosnak nevezte, hogy a baloldali pártok a következő időszakban megtalálják a legjobb formáját a további együttműködésnek.
    Mesterházy Attila pártelnök és felesége este fél nyolckor köszöntötte a sajtóteremben tartózkodó újságírókat és jó munkát kívánt nekik. Azt mondta, az eredmények ismeretében nyilatkozik majd.

19.51 - A Jobbik megkérdőjelezi a Nézőpont Intézet exit pollját
A Jobbik megkérdőjelezi a Nézőpont Intézet exit pollját, arra hivatkozva, hogy az nem felel meg a kutatásformai követelményeinek.
    A Nézőpont Intézet vasárnapi felmérése szerint az országgyűlési képviselő-választáson a Fidesz-KDNP-re a résztvevők 48 százaléka szavazott, a "kormányváltó összefogásra" 27 százalék, a Jobbikra 18 százalék, az LMP-re pedig 6 százalék.
    Mirkóczki Ádám, a párt szóvivője esti sajtótájékoztatóján erre reagálva arról beszélt, hogy a kutatóintézet jelentését nem szeretné elemezni, egyrészt azért, mert a Nézőpont adatai voltak azok, amelyek a legmeredekebben elrugaszkodtak a valóságtól, másrészt pedig tudomása szerint az exit poll azt jelenti, hogy a szavazófülkéből kijövő embereket kérdezik meg, míg a mostani felmérés telefonos adatfelvételen alapult. Kiemelte: a részeredményt és a tényleges eredményt kell majd kommentálni.
    "Bárhogy is alakuljon a végeredmény, akár a Nézőpont Intézet adatainak megfelelően, akár annak teljesen ellentmondóan, én nagyon köszönöm a választópolgároknak a szavazást" - mondta a szóvivő. Hozzátette: a Jobbik egyedüli pártként pozitív kampányt folytatott és nem vett részt a sárdobálásban. A közélet apátiájába süllyedésének nevezte, hogy sokan távol maradtak.
    A jobbikos politikus kifogásolta azt is, hogy sorok alakultak ki az átjelentkezők miatt. Mint mondta, a Nemzeti Választási Iroda pontosan tisztában volt az átjelentkezők számával, mégsem tudtak felkészülni. Eltelt négy év, a kormány drasztikusan átalakította a választási rendszert, de több problémát nem sikerült megoldani, van még hová fejlődni - értékelte.
    Mirkóczki Ádám álláspontja szerint legitimáltak bizonyos választási csalásokat, mint például a buszoztatást, amire Gyöngyösön is volt példa. A Roma Sajtóközpontra hivatkozva azt mondta, hogy Gyöngyöspatán 300 tyúkot osztott szét a Fidesz a helyi cigányságnak. Ez a kormánypárt szégyene, szavazóik "szembeköpése" és a párt hatalom iránti éhségének példája - fűzte hozzá.

19.49 - Agitálás miatt tett bejelentést a Jobbik a Fidesz ellen Hajdúhadházon
Agitálás és a 150 méteres távolság be nem tartása miatt érkezett bejelentés a debreceni 3-as számú választókerületi választási bizottsághoz vasárnap délután - jelezte a választókerületi választási iroda vezetője az MTI-nek.
    Szekeres Antal elmondta: a Jobbik jelöltjének bejelentése szerint Hajdúhadházon a Fidesz aktivistái az egyik szavazókör mellett agitáltak jelöltjük mellett úgy, hogy nem tartották be a 150 méteres "kampánytávolságot".
    A választókerületi választási bizottság vasárnap este összeült, de eljárási okokra hivatkozva érdemben nem vizsgálta a beadványt, mert azt nem hozzá benyújtott kifogásként értékelte. (A Jobbik a helyi jegyzőhöz nyújtotta be a panaszát). A döntésről szóló jegyzőkönyvet megküldik a hajdúhadházi helyi választási irodának - ismertette Szekeres Antal.

19.49 - Kis késéssel zárt be az átjelentkezéssel voksolók szavazóhelyisége Győrben
Öt perccel este hét óra után Győrben is bezárt az átjelentkezéssel voksolókat váró szavazóhelyiség - közölte Csörgits Lajos, a helyi választási iroda helyettes vezetője vasárnap az MTI tudósítójával.
    A nap folyamán fél, háromnegyed órát kellett várakozniuk az itt voksolni kívánóknak, akiknek jelentős hányada a kisalföldi megyeszékhely egyetemének hallgatója. Este hat órakor alig tucatnyian álltak sorban, szavazólapjukra várva - tapasztalta a helyszínen, a Révai Mikós Gimnáziumban az MTI tudósítója.
    A városban négy esztendeje este háromnegyed tízkor adta le voksát az utolsó átjelentkezett szavazó.
    A nap folyamán Győr-Moson-Sopron megyéből egyetlen rendkívüli eseményről számolt be honlapján a Nemzeti Választási Bizottság: az egyik soproni szavazatszámláló bizottsági tag lett rosszul, őt póttaggal helyettesítették.

19.34 - Befejezték a szavazást az átjelentkezők is Veszprémben
efejezték a szavazást az átjelentkezők is Veszprémben: hét óra után párt perccel már nem álltak sorban a számukra kijelölt Lovassy gimnáziumban - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója.
    A nap folyamán hosszú sor kígyózott a gimnázium előtt, az 1-es szavazókörben Dénes Zsuzsanna, a helyi választási iroda vezető-helyettesének tájékoztatása szerint másfél órát kellett várakozniuk a veszprémi állandó lakóhellyel nem rendelkezőknek a voksolásra.
    A szavazás ezért lassan ment, fél hatig a szavazókörhöz tartozó mintegy 1600 választópolgár közül 660-an adták le szavazatukat - mondta Dénes Zsuzsanna a hét órai urnazáráskor az MTI-nek, hozzátéve, hogy hét óra után pár perccel azonban már senki nem állt sorban a gimnáziumban.

19.33 - NVI: folyamatosan rögzítik a szavazókör bezárásáról szóló adatokat
Este 7 óra után folyamatosan rögzítik a szavazókörök a bezárásról szóló adatot a választási informatikai rendszerben, közel 8200 szavazókör bezárását már rögzítette a rendszerben, de ez a szám percről percre nő - mondta el az MTI érdeklődésére Danku Csaba, a Nemzeti Választási Iroda elnökhelyettese.
    Mint mondta, a negyed 8-as adatokból egyelőre nem látszik, melyik szavazókörben van még hosszú sorbanállás, és melyik szavazókör zárt már be ténylegesen, csak nem rögzítette még ezt az adatot.
    Megjegyezte: a fővárosban a XIII. és XIV. kerületben van arról információja az NVI-nek, hogy hosszú sorban állnak még a szavazni kívánók.
    Az országgyűlési választáson 10 386 szavazókör működött.

19.23 - Kocsis: az exit poll alapján még bizakodóbbak vagyunk
19.37 - Kocsis: az exit poll alapján még bizakodóbbak vagyunk
Az exit poll eredmények ismeretében "még bizakodóbbak vagyunk", de meg kell várni a végeredményt - jelentette ki Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója vasárnap, az országgyűlési választás hivatalos befejezését követően, este hét óra után tartott sajtótájékoztatóján, a Fidesz-KDNP eredményváró központjában, a budapesti Bálnában.
    Megállapítása szerint a parlamenti választás összességében nyugodtan zajlott, az új választási rendszer jól vizsgázott, szabad és fair versenyt biztosított a jelölteknek és a jelölő szervezeteknek. Külön kitért arra, hogy a mozgássérült és a látássérült választóknak is könnyebb volt az idei voksolás.
    A Fidesz kommunikációs igazgatója azt mondta: a mostani parlamenti választáson nagyságrendekkel kevesebb volt a jogsértés, mint a korábbiaknál.
    A politikus átlagosnak minősítette a részvételi arányt, hozzátéve, hogy a végleges részvételi adatok csak később lesznek megismerhetők.
    Kocsis Máté a pártszövetség nevében egyúttal köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett "a demokrácia ünnepén" határon innen és túl, valamint támogatóiknak, önkénteseiknek és a szavazás lebonyolításában részt vevőknek is.
    A Nézőpont Intézet exit poll felmérése szerint a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson a Fidesz-KDNP-re a résztvevők 48 százaléka szavazott, a "kormányváltó összefogásra" 27 százalék, a Jobbikra 18 százalék, az LMP-re pedig 6 százalék.
    Időközben a Fidesz-KDNP ferencvárosi eredményvárójába folyamatosan érkeznek a kormánypártok politikusai. Jelen van már mások mellett Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető, Selmeczi Gabriella, Hoppál Péter és Zsigó Róbert szóvivők, Rétvári Bence, a közigazgatási tárca államtitkára, Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár és Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő, az Országos Roma Önkormányzat elnöke. A vendégek között van több határon túli magyar politikus is, így Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke és Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) új elnöke.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143834","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója sajtótájékoztatót tart (Koszticsák Szilárd)

19.20 - Megkezdte a levélszavazatok szkennelését az NVI
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnap este 7 órakor megkezdte az irodához érkezett közel 110 ezer levélszavazat felbontását és a szavazólapok szkennelését, a munkát az iroda mintegy 80 munkatársa végzi.
    Szkennelésre - a kézi számolást megelőzően -  azért van szükség, hogy a levélszavazatok előzetes eredményét gyorsan közölni tudják.
    Levélben a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar választópolgárok szavazhattak az országos listára.
    Az NVI hétfőtől a beérkező levélcsomagok külső borítékját bontotta fel, és ellenőrizte a szavazási iratok érvényességét, de a szavazatot tartalmazó lezárt borítékok felbontásával megvárták a vasárnap este 7 órát.
    Pálffy Ilona, az NVI vezetője a Nemzeti Választási Bizottság vasárnap délutáni ülésén azt közölte, vasárnap reggelig összesen 146 ezer levélszavazatot adtak le az arra jogosultak. Összesen 195 ezer levélben szavazót vett fel a névjegyzékbe az NVI.
    Pálffy Ilona az NVB előtt azt mondta, várhatóan 25 három fős csoport bontja majd fel a levélszavazatokat. Megjegyezte: a "szűk kapacitás" az emberi erőforrás lesz, de reményei szerint éjjel 1 órára végeznek a szavazólapot tartalmazó borítékok bontásával és szkennelésével. Négy szkennelőgép fogja beolvasni a szavazatokat.

19.14 – Zöld almákkal várták az érkezőket az LMP-nél
Pogácsával, üdítővel és zöld almával várták a szimpatizánsokat, párttagokat és újságírókat az LMP volt fővárosi központi irodájában az országgyűlési választás estéjén, vasárnap.
    A párt listájának első öt helyezettje - vagyis Schiffer András és Szél Bernadett társelnökök, Ikoty István, Sallai Róbert Benedek és Schmuck Erzsébet is - megérkezett az urnazárásra, ahol a nagy alapterületű helyiség egyik, a sajtó elől elzárt részén várták az eredményeket. Az átalakított belvárosi lakásban ott volt Meszerics Tamás, a párt EP-listavezetője, Csiba Katalin az országos választmány tagja, Vida Attila az országos választmány titkára valamint Róna Péter, a párt programtanácsának elnöke. Kevéssel hét előtt lányaival érkezett Ertsey Katalin képviselő is, de nem ő volt az egyetlen, aki a gyerekeit is magával hozta az eseményre.
    A sajtó számára már háromkor megnyitották a Bajcsy-Zsilinszky úti irodát, annak ellenére, hogy ekkor még folytak az előkészületek az esti rendezvényre. A helyszínen várakozóknak pogácsát, üdítőket és üvegtálakban a párt kampányának egyik központi jelképévé tett zöld almákat készítettek ki, miközben televíziókon nyomon lehetett követni a választási műsorokat, illetve az M1-en közvetített Forma-1-et.
    Este hét óráig, a hivatalos urnazárás időpontjáig körülbelül 30 egyéni képviselőjelölt, valamint 55-60 párttag és szimpatizáns regisztrált, hogy a helyszínen követhesse nyomon a választási eredményeket.

19.14 - Érkeznek az emberek az Együtt-PM eredményvárójára
Nem sokkal vasárnap este 7 óra előtt gyér volt az érdeklődés az Együtt-PM választási eredményt váró rendezvényén Budapesten, a Rumbach Sebestyén utca és Madách Imre út sarkán.
    A színpad mögötti nagy kivetítőn a párt kampányfilmjének képei pörögtek, miközben az Ez itt az én hazám című kampánydal szólt.
    A párt vezetői közül Juhász Pétert, Szigetvári Viktort és Kónya Pétert lehetett látni, Bajna Gordon még nem érkezett meg. A volt miniszterelnök urnazárás után sajtótájékoztatót tart.

19.01 - Hivatalosan befejeződött a szavazás
Hivatalosan befejeződött a szavazás
Este 7 órakor hivatalosan befejeződött a szavazás az ország 3176 településén kialakított 10 386 szavazókörben a vasárnap tartott országgyűlési választáson. Azok a szavazni akarók, akik már a sorban állnak, még leadhatják voksukat.
    A nap folyamán több szavazókörben hosszú sorok álltak, mindenekelőtt az átjelentkezők nagy száma miatt.
    Amíg valamennyi szavazókör be nem zár, addig nem indulhat el az előzetes eredmény közlése a Nemzeti Választási Iroda internetes tájékoztató oldalán sem.
    A szavazókörök bezárása után a szavazatszámláló bizottságok hozzákezdhetnek a voksok szétválogatásához és összeszámlálásához.
    A szavazatszámláló bizottságoknak először több adminisztratív feladatot el kell végezniük, mielőtt az urnákat felbonthatnák: összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát.
    Csak ezek után bonthatják fel az urnákat.
    A bizottságoknak ellenőrizniük kell, hogy az urnák sértetlenek-e, ha nem, akkor ezt rögzíteniük kell a rendkívüli események jegyzőkönyvében. (A bizottság dönt arról, hogy - az eset körülményeit is figyelembe véve - az urna sérülését figyelmen kívül hagyva belekeveri annak tartalmát a többi szavazólap közé, vagy a sérült urnát nem bontja fel.)
    Először a mozgóurnát bontják fel, megkeresik benne az ellenőrző lapot, ha az nincs benne, az urnában lévő összes szavazólap érvénytelen. Ezután felbontják a szavazóhelyiségben használt urnákat, és azok tartalmát összekeverik a mozgóurnák tartalmával. Felbontják a borítékokat, kiveszik a szavazólapokat, és különválogatják az egyéni, pártlistás és nemzetiségi szavazólapokat.
    A bizottság jelöltenként és listánként külön-külön megszámlálja a szavazatokat, kötegeli és a kötegre jelöltenként/listánként külön-külön ráírja az érvényes szavazatok számát.
    A bizottság külön csomagolja azokat a szavazólapokat, amelyeken nincs pecsét. A szavazólapok hátoldalára ráírják, hogy a bélyegzőlenyomat hiánya miatt érvénytelenek, majd kötegelik és a rendkívüli események jegyzőkönyvében rögzítik az ilyen szavazólapok számát, de ezt a szavazóköri jegyzőkönyvben nem kell feltüntetni.
    Külön csoportba teszik a lebélyegzett, de érvénytelen szavazatokat (amelyeken egyetlen körben sincs, illetve több körben van x vagy + jel, kiesett jelölt neve mellett szerepel a szavazat, vagy a választópolgár ceruzát használt). Érvényesnek fogadják el azt a szavazatot, amelyen egy körben van tollal írt x vagy + jel.
    A szavazatszámláló bizottság a szavazatokat minden esetben legalább kétszer számolja meg. Az ismételt számlálást addig folytatja, amíg annak eredménye valamely megelőző számlálás eredményével azonos nem lesz.
    A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok első összeszámlálásának eredményéről haladéktalanul adatlapot állít ki, amelyet telefonon, telefaxon vagy az adatlapok szállításával azonnal továbbít a helyi választási irodához, amely haladéktalanul rögzíti azokat az informatikai rendszerben.
    A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálása után megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki.
    Azt követően, hogy a szavazatszámláló bizottság már megállapította a szavazókörben a szavazás eredményét, a szavazatok újraszámlálására csak jogorvoslati eljárás keretében van lehetőség, és arra kizárólag a jogorvoslatot elbíráló szerv jogosult. A szavazatszámláló bizottság a jegyzőkönyveket, választási iratokat, nyomtatványokat és szavazólapokat - az urnával együtt - haladéktalanul a helyi választási irodához szállítja.
    Lesz azonban 106 szavazókör, ahol nem bontják fel vasárnap este az urnákat: ezek "megvárják" a külképviseleteken, illetve a más magyarországi településeken leadott (átjelentkezők által leadott) szavazatokat. Az "utazó" voksokat a választás utáni szombaton keverik bele ennek a 106 szavazókörnek az urnáiba.
    Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság a jegyzőkönyvek alapján összesíti a szavazatokat, és állapítja meg a választás eredményét.

19.01 - Nézőpont exit poll: a Fidesz-KDNP 48 százalékot kapott, a kormányváltó összefogás 27 százalékot
A Nézőpont Intézet választásnapi kutatása szerint a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson a Fidesz-KDNP-re a résztvevők 48 százaléka szavazott, a kormányváltó összefogásra 27 százalék, a Jobbikra 18 százalék, az LMP-re pedig 6 százalék. A vasárnap készített felmérés szerint más párt nem kerülhet be a parlamentbe.

18.55 - Az MSZP magyarázatot vár a sorban állások miatt
Az MSZP magyarázatot kér a Nemzeti Választási Bizottságtól arra, hogyan fordulhat elő, hogy egyes szavazóköröknél több száz méteres sorokban várakoznak a szavazni szándékozók.
    Ezt Tóbiás József szocialista frakcióvezető-helyettes közölte vasárnap este fél 7-kor tartott sajtótájékoztatóján, utalva arra, hogy Budapesten és egyes nagyvárosokban sor alakult ki azoknál a szavazóköröknél, ahová az átjelentkezőket várják.
    Az MSZP-s politikus azt mondta: noha a Fidesz a választási törvények benyújtásakor azt ígérte, meg akarja szüntetni azt a helyzetet, ami sorban álláshoz vezet, ez láthatóan nem sikerült. Ezért a baloldali összefogás delegáltja vizsgálatot kezdeményez a Nemzeti Választási Bizottságban - közölte.
    Tóbiás József a választójog korlátozásának nevezte, hogy lehetnek, akik - mivel nem tudják kivárni a sort - inkább hazamennek, így nem tudnak élni demokratikus alapjogukkal. Hozzátette: a kormányzat felelőssége mindenkivel tudatni, hogy a szavazóhelyiségek mindaddig nyitva tartanak, amíg az összes sorban álló le nem adta szavazatát.
    Arra a felvetésre, hogy négy évvel ezelőtt hasonló jelenetek voltak, az MSZP-s képviselő azt mondta: az első fordulóban így volt, a másodikra viszont sikerült orvosolni a problémát.

18.49 - Szavazhatnak az érvénytelen lakcímkártyával rendelkezők Szekszárdon
Mégis szavazhatnak azok a szekszárdi választók, akiket érvénytelen lakcímkártyájuk miatt utasítottak vissza a szavazatszámláló bizottságok - közölte a szekszárdi választási bizottság döntéséről a helyi választási iroda vezetője vasárnap, késő délután az MTI-vel.
    Göttlinger István elmondta: a tolnai megyeszékhelyen 35 állampolgár szavazását utasítottak vissza azért, mert lakcímkártyájukon utcájuk korábbi, önkényuralmi rendszerekhez köthető elnevezése szerepelt.
    A választási bizottsághoz két kifogás érkezett; a bizottság kikérte a Nemzeti Választási Iroda állásfoglalását is. Ennek alapján úgy döntöttek, hogy a lakcímkártya hátoldalán szereplő személyi szám és a személyi igazolvány elegendő a személyazonosság megállapításához.
    A választási bizottság értesítette a szavazatszámláló bizottságokat, amelyek telefonon, illetve személyesen tájékoztatják a döntésről a visszautasított szavazókat. "Gondoskodunk arról, hogy ők is érvényesíthessék választói akaratukat" - mondta az iroda vezetője.
    Emlékeztetett arra, hogy az önkényuralmi rendszerekhez köthető utcaneveket 2013. december 31-ig kellett megváltoztatni, a szekszárdi közgyűlés tavaly nyáron döntött az új elnevezésekről. Mint mondta, széles körben ismertették a változásokat, ennek ellenére néhány esetben előfordult, hogy az érintettek nem készíttettek új lakcímkártyát.

18.47 - Gyülekeznek a Fidesz-KDNP szimpatizánsai a Bálnánál
Gyülekeznek a Fidesz-KDNP szimpatizánsai vasárnap kora este a budapesti Bálna déli teraszán, a kormánypártok országgyűlési választási eredményvárójánál.
    A IX. kerületi téren felállítottak egy színpadot - háttérben a Gellért-heggyel - a Fidesz-nagygyűlésekről már ismert "Csak a Fidesz" feliratú pulpitussal.
    A jelenlévők kivetítőn is követhetik a választás eseményeit, majd este az eredményeket. A kivetítőn kora este még a Forma-1-es Bahreini Nagydíjat adták.
    A helyszínen lacikonyha üzemel, sörös padokat is felállítottak.
    Bent az épületben, a Bálna kereskedelmi, kulturális és szórakoztató központban működik a Fidesz-KDNP eredményváró sajtóközpontja, ahol hat óra után már számos tévéstáb és rádió összeállította bejelentkező állását, továbbá az írott sajtó több tucatnyi képviselője és a fotósok is megkezdték munkájukat.
    A sajtóközpontban kör alakú, narancssárga alapon olvasató fehér Fidesz-feliratokat helyeztek ki.     A politikusokat és más vendégeket a sajtónak fenntartott rész fölötti emeletekre várják.
    A Fidesz-KDNP első vasárnap esti sajtótájékoztatóját negyed nyolcra hirdette meg Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója.
    Nyitrai Zsolt, a nagyobbik kormánypárt társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója korábban azt mondta, az esti eredményvárón jelen lesz Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, a nagyobbik kormánypárt országos elnöksége, kormánytagok és Fidesz-KDNP-s európai parlamenti képviselők is.
    Orbán Viktor Facebook-oldalán fél hét előtt néhány perccel az jelent meg, hogy a pártelnök-miniszterelnök a Fidesz-KDNP budapesti belvárosi kampányközpontjába látogatott Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető, V. kerületi polgármester társaságában.

18.46 - NVI: 8 órára minden szavazókör be fog tudni zárni
Legkésőbb 8 órára valamennyi szavazókörben be tud fejeződni a szavazás - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke vasárnap.
    Az NVI elnöke a Nemzeti Választási Bizottság tagjait tájékoztatva elmondta: este 7 órakor - ahol még sorban állás lesz - beáll a sor végére egy szavazatszámláló bizottsági tag, valamint egy közterület-felügyelő. Akik a sorban állnak, még leszavazhatnak, de a 7 óra után érkezők már nem voksolhatnak.
    Mint mondta, a XI. kerületben például 30 szavazatszámláló bizottsági tag hat asztalnál fogadja a szavazni szándékozókat, akik 15-20 perces várakozás után voksolhatnak.

18.34 - Rendőrök vittek el egy részeget az egyik füzesabonyi szavazókörből
Egy ittas embert vittek ki rendőrök az egyik füzesabonyi szavazókörből vasárnap délután - tájékoztatta az egri jegyző az MTI-t.
    Kovács Luca elmondta: az egri választókerülethez tartozó Füzesabony egyik szavazókörében megjelent ittas ember személyi okmányok nélkül akart szavazni. Mikor a szavazatszámláló bizottság ezt megtagadta, verni kezdte az asztalt.
    A bizottság elnöke értesítette a rendőröket, akik elvitték a részeget. Ellene szabálysértési eljárás indult - közölte a jegyző.

18.17 - Részvételi arány - 17.30 óra - 56,77 százalék
A választásra jogosultak 56,77 százaléka, 4.552.933 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 17.30 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

    A fővárosban a szavazók 62,08 százaléka, 848.348 választópolgár adta le szavazatát 17.30 óráig.
    A megyék közül a részvételi arány 17.30 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 59,15 százalék, ami 147.088 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Bács-Kiskun megyében volt, 52,62 százalék, ebben a megyében 224.825-en voksoltak.
    Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 49,52 százalék, a 2002-es választáson 65,56 százalék szavazott 17.30 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 61,72 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 59,28 százalék voksolt 17.30 óráig.
    A végleges nem hivatalos részvételi adatok az éjszakai órákban lesznek elérhetők az NVI honlapján.
MTI

17.51 - Haláleset miatt másfél óráig nem lehetett voksolni Szentendre 5-ös szavazókörében
    Szentendre, 2014. április 6., vasárnap (MTI) - Meghalt egy idős férfi az egyik szentendrei óvodában kialakított szavazókörben vasárnap délután, a haláleset miatt másfél óráig nem lehetett voksolni - közölte a Szentendre központú választókerület választási irodájának vezetője az MTI-vel.
    Molnár Ildikó tájékoztatása szerint a 80 év körüli férfi családtagjaival - feleségével és fiával - érkezett a szavazókörbe.    
    Miután kitöltötte a szavazólapot, a fülkében rosszul lett, elájult. A perceken belül kiérkező mentősök körülbelül fél órán át küzdöttek az életéért, sikertelenül - mondta az irodavezető.
    Az ilyenkor kötelező adminisztráció elvégzéséig, illetve a holttest elszállításáig - mintegy másfél órán át - nem lehetett szavazni - tette hozzá Molnár Ildikó.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143804","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"319"}}]]A 102 esztendős Tamás Ilonka néni (balról) és Kassai Tímea felvidéki református lelkész leadja a szavazatát Vácon (MTI Fotó: Kovács Attila)

17.49 - Több jogorvoslati kérelmet is elbírált az NVB
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) vasárnapi ülésén több jogorvoslati kérelmet is elbírált.
    A testület szerint nem volt jogsértő a TV2 Tények című, április 4-ei esti hírműsora, amelyben nem számoltak be a Jobbik választási rendezvényéről. Egy magánszemély kérte a jogsértés megállapítását és bírság kiszabását.
    A testülethez forduló beadványozó azt sérelmezte, hogy az említett műsorban a parlamenti pártok rendezvényeiről készült anyagokat mutattak be, de az összeállításból kihagyták a Jobbikot. Utalt arra is, hogy az NVB már egyszer megállapította a jogsértést a TV2-vel kapcsolatban, de a kereskedelmi televízió ennek ellenére "nem változtatott a műsor szerkezetén", ez pedig a rosszhiszeműségét és a szándékosságát bizonyíthatja.
    Az NVB tagjai közül azonban többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a korábbi, a TV2-t elmarasztaló határozatukat egy közel két hetes műsorfolyam vizsgálatára alapozták, míg a mostani beadvány ezzel szemben egyetlen hírműsorszámról szól. Fábián Adrián (országgyűlés által választott) bizottsági tag azt is megjegyezte, a beadványozó nem csatolt bizonyítékot arra nézve, hogy a Jobbiknak volt-e egyáltalán választási rendezvénye az adott napon, amiről a műsorban beszámolhattak volna.
    Az NVB pénteken a kiszabható maximális, 5 millió forintos bírság megfizetésére kötelezte a TV2-t a Jobbik kampányeseményeinek elhallgatása miatt, a testület akkori határozatát az országos médiaszolgáltató a március 24 és április 3-a közötti időszakra vonatkozóan hozta meg.
    Az NVB két, az MTI és az MTVA tevékenységét érintő kifogással is foglalkozott. Az egyiket Kerék-Bárczy Szabolcs és Juhász Péter nyújtotta be, ezt azonban a bizottság érdemi vizsgálat nélkül elutasította, mert Juhász Péter egy jelölőszervezet képviseletében nyújtotta be a kifogást, ám a jelölőszerv adatait, a bírósági nyilvántartásba vételi számot és a jelölőszervezet székhelyét nem tüntette fel a beadványban. Patyi András, az NVB elnöke emlékeztetett rá: népszavazási ügyben már volt példa arra a testület működése során, hogy amikor több beadványozó is volt, és egyikük esetében nem szerepeltek teljeskörűen az adatok, akkor érdemi vizsgálat nélkül elutasították a beadványt.
    Az NVB egy magánszemély kifogását is tárgyalta az MTI és MTVA ügyében: a beadványozó azt kifogásolta, hogy az MTI többször "kihagyta" a Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető vagyongyarapodásáról szóló sajtótájékoztató tudósítását, és különös tekintettel arra, hogy Simon Gábor ügyét milyen részletesen tudósította, aránytalanság van a két ügy kezelésében. Ez a beadványozó szerint sérti a választási eljárásnak a választási eljárás tisztaságára, a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlásra és a jelölőszervezetek közötti esélyegyenlőségre vonatkozó alapelvét, valamint a médiatörvényt, és a sajtószabadság és médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvény szabályait.
    Patyi András jelezte: a választási eljárási törvény szerint a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani, ha annak elbírálása nem tartozik egyik választási bizottság hatáskörébe sem. Arra hívta fel a figyelmet, hogy Simon Gábor már nem tagja jelölőszervezetnek, ellene közvádas büntetőügy miatt eljárás van folyamatban és kényszerintézkedés hatálya alatt áll, ezért választási eljárásban nem foglalkozhatnak az ügyével. Arról is beszélt, Rogán Antal ügye országgyűlési jogviszonyához kapcsolódik, ezért azt sem vizsgálhatják.
    Felhívta a figyelmet arra, a média kiegyensúlyozottságát általában nem a választási bizottság jogosult elbírálni, hanem a közalapítvány kuratóriuma és a médiatanács. A bizottság végül 15:6 arányban érdemi vizsgálat nélkül elutasította ezt a kifogást is.
    Az NVB másodfokon eljárva megváltoztatta a mosonmagyaróvári választási bizottság (oevb) határozatát: az oevb ugyanis helyt adott annak a kifogásnak, amelyben azt sérelmezték, hogy Mosonmagyaróvár közterületein, a járdákon az egyik képviselőjelölt nevét tartalmazó felfestések jelentek meg. Az oevb a mosonmagyaróvári képviselő-testület rendeletére hivatkozva megállapította a jogsértést. Az NVB azonban ezt a határozatot megváltoztatta, mert az oevb a választási plakátok elhelyezésének olyan tilalmára hivatkozott a helyi rendelet alapján, ami nem vezethető le a választási eljárási törvényből.
    A testület érdemi vizsgálat nélkül elutasította az egyik Komárom-Esztergom megyei jelölt fellebbezését. Az esztergomi választási bizottság ugyanis megállapította, hogy a függetlenként induló jelölt jogosulatlanul használta szórólapján egy élelmiszer-ipari társaság logóját. A képviselőjelölt azonban fellebbezett a döntés ellen, ám azt az NVB érdemi vizsgálat nélkül elutasította, mert a jelölt magánszemélyként fellebbezett, ám nem adta meg az ilyenkor kötelező személyi számot és lakcímet.
    Az NVB foglalkozott a zuglói lakcímlétesítések ügyével is, és megváltoztatta az elsőfokon eljáró egyéni választókerületi választási bizottság határozatát. Az NVB szerint a lakcímlétesítések kiugró száma miatt benyújtott kifogást érdemi vizsgálat nélkül el kellett volna utasítania a helyi bizottságnak. Patyi András felhívta a figyelmet arra: önmagában a lakcímek létesítése és megszüntetése nem bűncselekmény, a kifogásban bizonyítékokat is fel kellett volna tüntetni, amelyek igazolják, hogy a bejelentkezések célja a választási csalás volt.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143803","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]17.45 - A szlovák állampolgárságuktól megfosztott magyarok szavaztak Vácon
Balról: Fördős Attila, Vác polgármestere, Kovács Ágnes önkormányzati képviselő, Gubík László, a Via Nova Ifjúsági Csoport elnöke (aki elsőként vállalta nyíltan a szlovák mellett a magyar állampolgárságát), Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, a 102 esztendős Tamás Ilonka néni és lánya, Fehérné Tamás Judit, Kassai Gyula és felesége, Kassai Tímea felvidéki református lelkészek a sajtótájékoztató után a Váci Polgármesteri Hivatal előtt. Tamás Ilonka néni, Kassai Gyula és felesége, Kassai Tímea felvidéki református lelkészek, a szlovák állampolgárságuktól a magyar felvétele miatt megfosztott felvidéki magyarok a hivatalban adták le szavazatukat az országgyűlési képviselő-választáson. ( MTI Fotó: Kovács Attila)

17.27 - Fidesz: nem történt visszaélés Ózdon
A Fidesz közlése szerint a párt munkatársai Ózdon kizárólag az aktivistáknak és a szavazatszámláló bizottság tagjainak vittek ennivalót, vagyis hazugság a Jobbik állítása, miszerint csomagokat és pénzt osztogattak roma szavazóknak.
    A kormánypárt ózdi szervezete az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményével arra reagált, hogy Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője napközben tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, eddig mintegy ötven esetben tett kifogást a választási bizottságoknál visszaélések miatt, a legdurvább esetnek pedig azt nevezte, hogy Obbágy Csaba, Ózd alpolgármestere (Fidesz-KDNP) "csomagokat és pénzt osztogatott cigány szavazóknak".
    "A Jobbik fejezze be a hazudozást!" - fogalmaz a Fidesz helyi szervezete tájékoztatásában, hangsúlyozva, Ózdon a Fidesz munkatársai kizárólag a párt aktivistáinak és a szavazatszámláló bizottság tagjainak vittek ennivalót: zsemlét, szendvicset. A Fidesz ózdi szervezetében számos roma aktivista is dolgozik, szemben a Jobbikkal, ahol ez "a párt közismert irányvonala miatt" elképzelhetetlen - fogalmaz a kormánypárt, felháborítónak nevezve, hogy a Jobbik "a roma aktivisták Fidesz melletti kiállását hazudozásra használja fel".
    A kormánypárt közleményében arra kéri szimpatizánsait, hogy mindkét szavazatukkal csak a Fideszt támogassák.

17.19 - NVI: azok is szavazhatnak, akiknek a lakcímkártyáján a közterület korábbi elnevezése szerepel
Azok a választópolgárok is szavazhatnak, akiknek a lakcíme közterület-átnevezés miatt megváltozott, és még nem íratták át az új címüket - tudatta a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnap az MTI-vel.
    Az iroda közlése szerint Szekszárdon többek nem szavazhattak azért, mert a lakcímkártyájukon az adott közterület korábbi elnevezése szerepelt. Az NVI ezért felhívta a helyi választási iroda vezetőjének figyelmét arra, hogy a közterület megnevezésének megváltozása miatt nem vonhatják meg a választópolgár választójogát.
    Utaltak arra, hogy a választási eljárási törvény szerint a választópolgár a lakcímét vagy a személyi azonosítóját igazolja a szavazatszámláló bizottság előtt.
    Azt írták, ha a választópolgár lakcímkártyája az adott közterület korábbi elnevezését tartalmazza, a személyi számát tartalmazó hatósági igazolvánnyal igazolhatja magát.
    Közölték, az NVI arra kéri azokat a választópolgárokat, akiknek szavazását a lakcímkártyájukon szereplő korábbi közterület-elnevezés miatt utasították el, hogy amennyiben tehetik, menjenek el újból a szavazókörbe.
    Litresits András, az ötpárti ellenzéki összefogás Nemzeti Választási Bizottságba delegált tagja a testület vasárnap délutáni ülése után újságíróknak azt mondta, a hozzá érkezett jelzések szerint egy konkrét szavazókörből 28 választópolgárt küldtek el. A testületi tag szerint jogsértés történt, ami akár több száz szavazót is érinthet.

17.17 - A Jobbik ötven kifogást tett választási visszaélések miatt
A Jobbik eddig mintegy ötven esetben tett kifogást a választási bizottságoknál visszaélések miatt - mondta Dúró Dóra vasárnapi sajtótájékoztatóján.
    A Jobbik szóvivője a legdurvább esetnek azt nevezte, hogy Obbágy Csaba, Ózd alpolgármestere (Fidesz-KDNP) "csomagokat és pénzt osztogatott cigány szavazóknak". A párt emiatt feljelentést tett. Dúró Dóra Egyed Zsoltra, a Jobbik helyi képviselőjére hivatkozva közölte: az alpolgármestert a rendőrség igazoltatta, és eljárás alá vonják, a helyi választási bizottság megállapította a jogsértést, elmarasztalta a Fideszt, és eltiltotta a további jogsértéstől.
    A szóvivő ismertette: további négy településen, Gyöngyösön, Szolnokon, Baktalórántházán és Szarvason sérthettek még választási eljárási törvényt. A Jobbik központi jogi osztálya eddig csaknem 200 bejelentést kapott szavazatszámlálóktól, delegáltaktól és aktivistáktól - tette hozzá, kiemelve: mintegy ötven esetben kifogást tettek, a többit még vizsgálják.

17.14 - Hét százalék feletti eredményre számít az LMP EP-listavezetője
Hét százalék feletti eredményre számít az országgyűlési választáson az LMP EP-listavezetője.
    Meszerics Tamás a párt fővárosi eredményváró rendezvényén, az LMP VI. kerületi Bajcsy-Zsilinszky úti volt központi irodájában az MTI kérdésére azt mondta: nem csak "üres lózung", hogy a demokrácia akkor működik, ha minél többen részt vesznek benne. Hozzátette, örülnek annak, hogy a délután háromkor mért 45,02 százalékos részvétel nem marad el lényegesen a 2010-es adatoktól.
    Meszerics Tamás úgy tippelte, hogy urnazárásig körülbelül a szavazók 64 százaléka adja le voksát, ezzel az LMP elégedett is lenne.
    Kiemelte, hogy az alacsony részvétel nem kedvezne pártjuknak, magas részvételi arány mellett pedig a biztos bejutásnál jobb eredményre is képesek. Előbbit azzal indokolta, hogy választóik jelentős része "nem zsigerből szavaz", ezért ha elbizonytalanodnak, akkor nagyon könnyen távol maradnak.
    Végül kijelentette, hogy nemcsak a négy évvel ezelőttihez hasonló részvételre, hanem ahhoz hasonló, hét százalék feletti LMP-s eredményre is számít.

17.12 - A kormányváltás a következő órákban dől el az ellenzéki összefogás szerint
A verseny még nem lefutott, a kormányváltás a következő három órában dől el - hangoztatták az ellenzéki összefogás politikusai vasárnap délután Budapesten sajtótájékoztatón. Tóbiás József, az MSZP országgyűlési képviselője és Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke azt kérte: mindenki, aki nem tette meg, menjen el, és vegyen részt az országgyűlési választáson.
    Tóbiás József úgy értékelte, a 15 órai 45 százalékos részvételi adat azt jelzi, hogy Magyarország felelősen akar választani. Elmondta, rengeteg jelzést kaptak arról, hogy a szavazókörökben hosszú, tömött sorokban kell várnia a választópolgároknak, hogy leadhassák a voksukat. "Legyen türelme Magyarország kormányváltó erőinek kivárni a sort és leadni a voksukat" - fogalmazott, hozzátéve, hogy minden egyes szavazatra szükségük van.
    Úgy vélekedett, hogy a verseny nem lefutott, meglepetés is születhet, ehhez pedig szükségük van azokra, akik az elmúlt négy év kormányzásának mérlegét úgy vonják meg, sokkal kevesebbet kaptak, mint amit ígértek nekik.
Tóbiás József azt mondta, a magas részvétel a demokrácia miatt kell, hogy az emberek kifejthessék a véleményüket.
    Szigetvári Viktor szerint jó esély van a kormányváltásra. Azt kérte a választóktól, hogy ne vesztegessék el a szavazatukat nem létező pártokra, vagy létező pártokra, amelyek nem a kormányváltást hozzák el. "A 18 lista között egy olyan lista van, a 17-es lista, ami a kormányváltás listája, minden más Orbán Viktor miniszterelnökségét segíti elő" - hangsúlyozta.
    Ismertetése szerint "a kormányváltó erők" közös demokráciavonalára eddig 190 bejelentés érkezett, a legtöbb probléma a szavazás titkosságát érinti, például nincs függöny a fülkén, nem adnak borítékot.
    Szigetvári Viktor beszélt arról is, hogy számos, ennél komolyabb bejelentést kaptak: Szigetszentmiklós környékén szavazatvásárlásra gyanakodnak, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből olyan jelzéseket, hogy egyébként írástudó emberek segítséget kérnek a szavazólap kitöltéséhez, hogy a Fideszre szavazzanak, az okból, mert fenyegetve érzik magukat, hogy nem kapnak közmunkát.
    Kérdésre válaszolva elmondta, a választás egészét befolyásoló jogsértésről nem, csak eseti jogsértésekről tudnak. A politikus közölte, elkezdték a közös mozgósítást, az utcákon - kevés kivételtől eltekintve - csak "a kormányváltó erők" tízezernél is több aktivistája van jelen.
     Juhász Péter, az Együtt 2014 párt alapító-társelnöke az Együtt-PM választási eredményt váró rendezvényén az MTI-nek úgy nyilatkozott: elég alacsonynak tűnik a választási részvétel, de az adatokat torzíthatja, hogy sok szavazókörnél sorok alakultak ki. A politikus hozzátette, most nem mutatnak túl jó képet a részvételi adatok, de bízik benne, hogy ez még változik, mert a rengeteg átjelentkezés miatt sorok alakultak ki sok szavazókör előtt. Megjegyezte: mozgósító ereje lett volna, ha az emberekhez eljutottak volna Fidesznek azok az ügyei, amelyek nem jutottak el, "gondolok itt arra, hogy Rogán Antal a vagyonnyilatkozatában több száz millió forint értékű ingatlant hamisan vagy egyáltalán nem tüntetett fel".

17.05 - Szili: jó választási részvétel esetén még meglepetést is okozhat a KTI
Ha kedvezően alakul a részvételi arány a választáson, a Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt (KTI) még meglepetést is okozhat - mondta Szili Katalin pártelnök az MTI-nek, miután a Nemzeti Választási Irodába látogatott vasárnap.
    Szili Katalin kiemelte: úgy tűnik, a részvételi arány alig marad el a 2010-es adatoktól. Jó lenne, ha legalább 60-65 százalék lenne a részvétel, ha minél többen élnének a választójogukkal, hiszen ilyenkor nyílik lehetőség arra, hogy mindenki beleszóljon abba, milyen legyen a következő négy év, de a következő huszonöt esztendőt is most lehet megalapozni - vélekedett.
    Hangsúlyozta: az is jó lenne, ha a KTI legalább arra lehetőséget kapna, hogy bekerüljön a parlamentbe. Véleménye szerint ez az egyetlen párt, amely nem a jelenlegi "gyűlöletpolitikát" kívánja szolgálni, hanem javítani akarja mások mellett azoknak a vidéken élőknek a helyzetét, akik közmunkából és munkanélküli segélyből tartják fenn magukat. A KTI továbbá a nehéz helyzetben lévő devizahiteleseknek is segíteni akar - tette hozzá.
    Szili Katalin pártja szereplésével kapcsolatban bizakodásának adott hangot. Azt mondta: magas választási részvétel esetén "még meglepetést is okozhatunk".

17.00 - Szavazás Szlovákiában
Nem tömeges részvétel mellett, de fennakadások nélkül, zavartalanul zajlott a szavazás vasárnap kora délutánig Szlovákiában. A pozsonyi magyar főkonzulátuson 128 magyarországi állandó lakhellyel rendelkező magyar állampolgár jelezte előre, hogy ott kívánja leadni szavazatát, ezek mintegy ötöde már vasárnap délután két óra előtt leadta voksát, néhányan közvetlenül a szavazóhelyiség megnyitása után - mondta az MTI pozsonyi tudósítójának Morován Zsolt, Magyarország pozsonyi főkonzulja.
A magyarországi állandó lakhellyel nem rendelkező felvidéki magyar állampolgárok csak pártlistára szavazhatnak, az ő voksaikat a konzulátuson egy másik szavazóurnába gyűjtik. "Az elmúlt két hétben közülük többen szavaztak a konzulátuson is, de a jellemző inkább az volt, hogy levélben vagy Magyarországon szavaztak" - mondta Morován Zsolt.
     A Felvidéken néhány más határon túli magyar régióhoz képest alacsonyabb azok száma, akik magyar állampolgársággal rendelkeznek. Ennek egyik oka, az első Fico-kormány idején elfogadott és máig hatályos szlovák állampolgársági törvény, amely kimondja, hogy elveszíti magyar állampolgárságát az, aki egy másik országét felveszi. Mivel a szlovák hatóságok csak azoknak a felvidéki magyar állampolgároknak a számáról rendelkeznek hivatalos adatokkal, akik erről - büntetés terhe mellett - maguk is bejelentést tettek, azok a felvidéki magyar választók, akik szeretnék elkerülni, hogy magyar állampolgárságuk a szlovák hatóságok számára is ismertté váljon, többnyire postai úton adják le voksukat.

16.59 - Másfél órát várakoznak az átjelentkezők Veszprémben
 Másfél órát kell várakozniuk vasárnap délután az átjelentkező szavazóknak Veszprémben, ahol eddig a majdnem ezer érintett körülbelül fele adta le voksát - tájékoztatta a helyi választási iroda vezető-helyettese vasárnap az MTI-t.
    Dénes Zsuzsanna elmondta: Veszprémben 985-en regisztráltak olyanok, akiknek állandó lakóhelyük nem a városban van. Hozzátette: a Lovassy gimnázium 1-es szavazókörében fél négyig 535 átjelentkező adta le voksát és 220-an olyanok, akik ebben a körzetben laknak.
    Tájékoztatása szerint ezekben az órákban az átjelentkezett szavazóknak másfél órát kell várakozniuk a voksolásra.

16.50 - Mesterházy szavazásra buzdít
A "kormányváltó erők" szerint, aki saját kezébe akarja venni a sorsát, aki egy "másik Magyarországon akar élni", annak szavaznia kell, és a kormányváltók országos listáját, valamint jelöltjeiket kell támogatnia.
    Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, a "kormányváltók" miniszterelnök-jelöltje ezt vasárnap közölte az MTI-vel. "Rohan az idő, de még nem késő, hogy elindulj szavazni!" - fogalmazott az MSZP elnöke nem sokkal fél öt előtt küldött közleményében.
    "Minden szavazat számít, gyerünk, húzzunk bele!" - írta a kormányfőjelölt.
    A vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 15 óráig a választásra jogosultak 45,02 százaléka, 3.610.437 ember járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

16.13 - Elutasították Zalaegerszegen a kormánypárti jelölt kifogását
  A zalaegerszegi választási bizottság vasárnap elutasította azt a kifogást, amelyet Vigh László Fidesz-KDNP-s jelölt még csütörtökön emelt amiatt, hogy az MSZP plakátjai szerinte engedély nélkül kerültek ki villanyoszlopokra.
    Pápai Ferenc, a helyi választási bizottság elnöke a zalaegerszegi önkormányzat honlapján is megjelent határozatról elmondta: a kifogás szerint az MSZP politikusának, az ötpárti ellenzéki szövetség képviselőjelöltjének plakátjait a Balatoni utat szegélyező villanyoszlopokon engedély nélkül helyezték el. A fényképekkel alátámasztott kifogáshoz Vigh László bizonyítékként csatolta az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. régióvezetőjének levelét, amely szerint a társaság választási plakátok elhelyezésére egyetlen jelölőszervezetnek sem adott engedélyt.
    A bizottság elutasította a beadványt azzal az indokkal, hogy a választási törvény a plakátok elhelyezését illetően konkrétan nem tartalmaz tilalmat a villanyoszlopokra vonatkozóan.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143792","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt (MLP) elnöke szavaz Gyöngyösön (MTI Fotó: Komka Péter)

15.42 - Hazavitte a szavazólapokat egy választó Komlón
Hazavitte a szavazólapokat, majd otthon választott a jelöltek és pártlisták közül egy választópolgár Komlón vasárnap - tájékoztatta a baranyai területi választási iroda vezetője az MTI-t.
    Göndöc András elmondta: amikor a szavazó visszatért a lapokkal, arra hivatkozott, hogy nem volt toll a szavazófülkében, a szavazatszámláló bizottság azonban nem engedte leadni a szavazatát.

15.38 - Részvételi arány - 15 óra - 45,02 százalék
A választásra jogosultak 45,02 százaléka, 3.610.437 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 15 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
    A fővárosban a szavazók 50,22 százaléka, 686.325 választópolgár adta le szavazatát 15 óráig.
    A megyék között a részvételi arány 15 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 47,39 százalék, ami 117.856 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Bács-Kiskun megyében volt, 41,23 százalék, ebben a megyében 176.158-an voksoltak.
    Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 39,28 százalék, a 2002-es választáson 51,78 százalék szavazott 15 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 48,89 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 46,78 százalék voksolt 15 óráig.
    Az NVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 17.30 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.

15.28 - Rendőrök vettek vissza szavazólapokat egy kölesdi férfitól
Rendőrök vettek vissza két, le nem adott szavazólapot egy férfitól a Tolna megyei Kölesden vasárnap - közölte a helyi választási iroda vezetője az MTI-vel.
    Baranyai Eszter tájékoztatása szerint a férfi délelőtt a szavazatszámláló bizottság egyértelmű felszólítása ellenére sem adta le a lebélyegzett szavazólapokat, hanem elhagyta a szavazóhelyiséget.
    A helyi választási iroda vezetője elmondta: értesítette az esetről a területi választási iroda vezetőjét és a rendőrséget. A rendőrök azonnal kimentek a férfi lakhelyére, és visszavették a szavazólapokat. A lapok visszakerültek a szavazatszámláló bizottsághoz, amely érvénytelenítette azokat - tette hozzá.
    A rendőrség hatásköre, hogy a választás rendjének megsértése miatt eljárást indít-e a férfi ellen - jegyezte meg Baranyai Eszter.

15.13 - Pécsen is sokat kell várniuk az átjelentkezéssel szavazóknak
Akár egy órát is várakozniuk kell vasárnap azoknak, akik átjelentkezéssel szavaznak Pécsen - tájékoztatta a baranyai területi választási iroda vezetője az MTI-t.
    Göndöc András elmondta: a pécsi szavazókörökbe várt választók száma 600 és 1200 között van, a Kossuth téri 47-es szavazókör névjegyzékében ugyanakkor mintegy 3200-an szerepelnek, közülük 2300 nem pécsi lakos.
    Az irodavezető hangsúlyozta, hogy a várakozási idő csökkentése érdekében több intézkedést tett a helyi választási iroda. Ezek közé tartozik, hogy egy helyett már hét jegyzőkönyvvezetőt alkalmaznak, megbontották a névjegyzéket, és annyi szavazófülkét állítottak fel, amennyit a szavazóköri helyiség mérete lehetővé tett.
    Rámutatott: ennek köszönhetően délután egy órára már 765 embernek sikerült szavaznia, közülük 170-nek dél és egy óra között.
    Göndöc András a folyamat felgyorsításának érzékeltetésére elmondta, hogy a választás első órájában még csak 42-en tudták leadni voksukat ebben a szavazókörben.

15.10 - Választási részvételre buzdít Bajnai
Bajnai Gordon nagyobb választási részvételre buzdított a kormányváltás érdekében az MTI-hez vasárnap délután eljuttatott közleményében.
    Az Együtt-PM vezetője arra hívta fel a szavazók figyelmét, hogy a magas részvételi arány, egyben nagyobb esélyt jelen a kormányváltásra.
    "Még, még, még! (...) "Kormányváltók szavazzatok!" - fogalmazott a politikus.
    Bajnai Gordon közleményébe arra buzdított, mindenki fogjon meg egy rokont, egy barátot és egy szomszédot és vigye el szavazni, "mert akkor nemcsak a kétharmadot bonthatjuk le, hanem kormányt is válthatunk, sőt (...) visszaszoríthatjuk a szélsőjobboldal előretörését is".
    Felhívta a figyelmet arra, hogy vasárnap délig arányaiban kevesebben mentek el voksolni, mint négy éve, ami szerinte a Jobbiknak és Fidesznek kedvezhet.
     A továbbiakban úgy vélekedik, hogy a választók többsége elégedetlen a kormány teljesítményével és "ki van akadva az Orbán-rezsim viselt dolgain".
    "Nincs még késő, meg lehet csinálni: egyenként elbuknánk, de együtt győzni fogunk!" - fogalmazott közleményében Bajnai Gordon.

15.07 - NVI: a kiküldött levélcsomagok 70 százalékát már "visszakapta" az NVI
Vasárnap reggelig összesen 146 ezer levélszavazatot adtak le az arra jogosultak - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vezetője a Nemzeti Választási Bizottság vasárnap délutáni ülésén.
    A magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgárok levélben szavazhatnak az országos listára az országgyűlési képviselők vasárnapi választásán, ha felvetették magukat a névjegyzékbe. Összesen 195 ezer levélben szavazót vett fel a névjegyzékbe az NVI.
    Az NVI-hez vasárnap reggelig csaknem 44 ezer levélszavazat érkezett vissza postán, az NVI csak azokat a postán küldött levélszavazatokat veheti figyelembe az eredmény megállapításakor, amelyek szombat éjfélig megérkeztek.
    A külképviseleteken 102 ezer levélszavazatot adtak már le, azaz összesen 146 ezer levélszavazatot - az összes levélszavazat több mint 70 százalékát - már leadták a választók.
    Azok a választópolgárok, akik még nem adták le levélszavazatukat, a voksolás napján leadhatják azokat a külképviseleti szavazás ideje alatt, valamint az országgyűlési egyéni választókerületek székhelyein a választási irodákban.
    Az NVI vasárnapig 109 805 levélszavazat azonosító nyilatkozatát dolgozta fel, ebből 87 972 volt érvényes. Azokat a szavazólapokat rejtő borítékokat, amelyek mellett érvényes azonosító nyilatkozat volt, vasárnap bontják fel, este 7 óra után.
    Az NVI 80 munkatársa bontja majd fel ezeket az egyelőre lezárt borítékokat, csoportosítják a szavazólapokat, majd szkennelik, hogy a választás előzetes eredményét közölni tudja az NVI.

15.06 - Jobbik: tömegesen szállítanak szavazni romákat
A Jobbik szerint tömegesen szállítanak szavazni romákat Gyöngyösön és Szolnokon.
    Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője vasárnap a fővárosban tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: csak Gyöngyösön - amely Vona Gábor pártelnök egyéni választókörzete - mintegy ötszáz "szegény sorban élő cigányt" vittek szavazni, de hasonló információkat kaptak aktivistáiktól Szolnokról is.
    Hozzátette, ezt Vona Gábor elleni akciónak tekinti a Jobbik, és arra kértek mindenkit, hogy menjen el szavazni, nehogy a "megvásárolt szavazatok döntsenek".
    Dúró Dóra felszólított minden pártot, hogy ne vegyék el a gyöngyösiek becsületét, és "ne az emberek megtévesztése legyen az, ami eldönti a választásokat".

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143781","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke és felesége, Lévai Anikó szavaz Budapesten (MTI Fotó: Hegedűs Márta/Magyar Nemzet)

14.46 - Fidesz: rendben zajlik a választás, kevesebb a jogsértés
Nyugodtan zajlik az országgyűlési választás, bár vannak rendkívüli események, ezek száma kevesebb, mint a legutóbbi szavazáson - mondta Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője vasárnap kora délután.
    A politikus a Fidesz-KDNP eredményvárója, a budapesti Bálna előtti sajtótájékoztatóján arra kért minden választópolgárt, hogy ha még nem élt választójogával, tegye meg a nap hátralévő részében. A Fidesz ugyanis fontosnak tartja, hogy minél erősebb legitimációja legyen a következő Országgyűlésnek - hangsúlyozta, megjegyezve, hogy a részvételi adatok hasonlóak a 2010-eshez.
    Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői is megerősítették - folytatta -, hogy tapasztalatuk szerint törvényesen, nyugodt körülmények között folyik a szavazás. A nemzetközi megfigyelők jelenlétét Gulyás Gergely biztosítéknak tartja arra nézve, hogy semmilyen törvénytelenség ne történjen.
    Közölte ugyanakkor, voltak olyan események, amelyek azt mutatják, a baloldal az utolsó pillanatban is - akár törvénytelen úton - mindent megpróbál azért, hogy a maga javára fordítsa az eredményt. A Fidesz azonban arra hívja fel minden aktivistáját, hogy az ilyen negatív tapasztalatok ellenére kizárólag törvényes keretek között járjon el.
    A sérelmezett ügyek között olyanokat is említett, amelyek szerinte jól jelzik, "a baloldali blokk arra is hajlamos, hogy a törvénytelenséget ellenfeleire kenje".
    A fideszes képviselő példaként hozta, hogy Fonyódon ismeretlenek - magukat fideszes aktivistának kiadva - Móring József Attila kormánypárti jelölt plakátjait tiltott területre, a választókörnek helyet adó épülettől számított 150 méteren belülre ragasztották ki. Móring József Attila bejelentést tett az ügyben, jelezve, hogy nem az ő aktivistái plakátoltak.
    Szintén Somogy megyében történt, hogy néhány percet késett reggel a Fidesz-KDNP egyik delegáltja, ezért a szavazatszámláló bizottság kizárta őt a testületből, amihez azonban nem volt joga, és később a területi választási iroda utasítására vissza is kellett venni őt a bizottságba - ismertette.
    Gulyás Gergely azt is mondta, hogy Szegeden a jegyző csak a Nemzeti Választási Iroda többszöri utasítására - a déli órákban - vette tudomásul, hogy a választási eljárási törvény rá nézve is kötelező. Addig ugyanis a jegyzőkönyvvezetőknek azt adta utasításba, hogy ők állapítsák meg, szerepel-e választópolgár a névjegyzékben, noha ez a szavazatszámláló bizottság tagjainak a feladata - fejtette ki.
    A kormánypárti politikus közlése szerint a főváros VIII. kerületében az MSZP józsefvárosi elnöke fideszes plakátokat tépkedett le, és ugyancsak a Józsefvárosban a szocialisták a tiltott 150 méteres körön belül standoltak.
    Mint fogalmazott, a választási csalás emlegetésével a baloldal az esetleges vereség miatti felelősségét akarja mérsékelni, ezért "egy sajátos belső verseny kezdődött" a baloldali összefogás alakulatai között, hogy ki tud a leghatékonyabban kibújni a felelősség alól, ki tudja a legképtelenebb vádat megfogalmazni a választás lefolytatásáról.
    Gulyás Gergely megállapítása szerint azonban összességében nyugodtan és a korábbinál kisebb sorállás mellett zajlik a választás. Az átjelentkező szavazók sorbaállásáról szóló hírekkel kapcsolatban azt mondta: a bizottságok megosztásával felgyorsul majd a voksolás ezekben a szavazókörökben.
    A Fidesz reméli, éjfélre meglesz a választás végeredménye - közölte a parlamenti képviselő.
    A Hír24 riportere azt kérdezte, miért utasították el a csatornának a Fidesz eredményváró sajtóközpontjába, a Bálnába leadott akkreditációját. Gulyás Gergely erre azt válaszolta: tudomása szerint olyan esetekben utasítottak el regisztrációt, amikor már "egész egyszerűen" nem volt hely. Hozzátette, este kész kimenni az épületből nyilatkozni a csatornának.

14.42 - Szabálysértő kampányolás miatt marasztalta el az ellenzéki összefogást a szentendrei választási bizottság
    Szentendre, 2014. április 6., vasárnap (MTI) - A három szavazókörnek is helyet adó egyik pomázi iskolától kevesebb mint 150 méterre folytatott kampány miatt marasztalta el az ötpárti ellenzéki összefogást a 3-as számú, szentendrei központú választókerület országos egyéni választási bizottsága - tájékoztatta a választási iroda vezetője vasárnap délután az MTI-t.
    Molnár Ildikó elmondta, hogy egy pomázi választópolgár jelzése szerint a 12-es, 13-as és 14-es szavazókörnek helyet adó pomázi Mátyás király általános iskola közvetlen szomszédságában (a 150 méteres "tiltott zónán" belül) a "kormányváltók" standot állítottak fel, s ott kampánytevékenységet folytattak.
    A választási bizottság helyt adott a kifogásnak, miután megállapította a szabálysértés tényét, egyúttal eltiltotta az érintetteket a további szabálysértéstől - tette hozzá a szentendrei választási iroda vezetője.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143778","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Szavazás a bécsi magyar nagykövetségen (MTI Fotó: Filep István)

14.40 - NVI: nem a külképviseleti névjegyzékbe jelentkeztek azok a szavazók, akik nem adhatták le voksukat
Azért nem szerepeltek a külképviseleti névjegyzékben Londonban és Brüsszelben azok a szavazók, akik nem adhatták le voksukat, mert nem a külképviseleti névjegyzékbe kérték felvételüket, hanem más jellegű kérelmet terjesztettek elő - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vezetője a Nemzeti Választási Bizottság vasárnapi ülésén.
    Az NVI elnöke beszámolt arról: Londonból hárman jelezték, hogy nem tudtak szavazni, pedig felvették őket a külképviseleti névjegyzékbe. Az NVI megvizsgálta ezeket a panaszokat, és kiderült, hogy az egyik választó az adatainak a kiadását tiltotta meg, és ezt tévesztette össze a külképviseleti névjegyzékbe vételi kérelemmel, a másik pedig akadálymentes szavazókört kért, ugyancsak a külképviseleti szavazás helyett.
    Ezek a választók tehát nem is szerepelhettek a névjegyzékben. A harmadik választópolgár szerepelt a névjegyzékben, meg is találták a jegyzékben, és mivel korábban elkérték tőle a telefonszámát, vissza tudták hívni, hogy szavazhasson - mondta az NVI elnöke.
    Hozzátette: Brüsszelből hat kifogás érkezett, hogy a választók nem szerepelnek a külképviseleti névjegyzékben, az NVI ezeket is kivizsgálta, és megállapította, a választók nem azt kérték, hogy a külképviseleti névjegyzékbe vegyék fel őket, hanem adatletiltással éltek.
    Feltehetően a programban tévesztették össze a külképviseleti névjegyzékbe vétel és az adatletiltás lehetőségét, bár ezek nem is egy helyen szerepeltek - mondta az elnök.
    Megjegyezte: Tel-Avivból is három jelzés érkezett, ezeket most vizsgálják.

13.57 - Több mint egy órát kell várniuk az átjelentkezéssel szavazóknak Szegeden
Több mint egy órát kellett várakozniuk vasárnap kora délután azoknak a választóknak, akik átjelentkezéssel szavaznak Szegeden - tapasztalta az MTI tudósítója.
    A nem szegedi lakcímű választók számára a Tömörkény gimnáziumban kialakított 101-es számú szavazókört jelölték ki. Az iskola épülete előtt vasárnap délután hosszú sor kígyózott, a közvetlenül a szavazókör előtt állók az MTI tudósítójának elmondták, több mint egy órája várakoznak.
    Mózes Ervin főjegyző közölte, Szegeden 2341 átjelentkező választó van. A várakozási idő csökkentésére már délelőtt új szavazófülkét állítottak be, a jegyzőkönyvvezetők számát pedig háromról ötre emelték. A szegedi lakosok figyelmét a bizottsági tagok az utcán személyesen, illetve feliratok segítségével hívják föl, hogy sorban állás nélkül szavazhatnak.
    Este hét órakor az egyik bizottsági tag beáll a sor végére, és aki addig odaérkezett, leadhatja szavazatát - tudatta a főjegyző.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143773","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Nem szegedi lakcímű, átjelentkező szavazók állnak sorban a szegedi Tömörkény István Gimnázium előtt (MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely)
 

13.43 - Részvételi arány - 13 óra - 34,33 százalék
A választásra jogosultak 34,33 százaléka, 2.753.211 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 13 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
    A részvételi arány 13 órakor Pest megyében volt a legmagasabb, 36,77 százalék, ami 359.644 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 30,11 százalék, abban a megyében 134.636-an voksoltak.
    A fővárosban a szavazók 39,01 százaléka, 533.163 választópolgár adta le szavazatát 13 óráig.
    Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 32,58 százalék, a 2002-es választáson 40,19 százalék szavazott 13 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 38,22 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 35,88 százalék voksolt 13 óráig.
    Az NVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 15 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.

13.20 - MSZP: ismeretlenek leragasztották a "kormányváltók" váci jelöltjének több plakátját
Ismeretlenek fehér lappal ragasztották le Vácon Kiss Zsoltnak, a "kormányváltók" helyi jelöltjének jogszerűen kihelyezett több plakátját - közölte az MSZP vasárnap az MTI-vel. A rendőrség szabálysértési eljárást indított.
    "A kormányváltók helyi aktivistái április 6-án éjjel 0.30-kor arra lettek figyelmesek, hogy ismeretlenek egy autóból kiszállva egymás után ragasztják le fehér lappal Kiss Zsolt, a kormányváltók helyi jelöltjének jogszerűen kihelyezett plakátjait" - olvasható az ellenzéki párt által az MTI-hez eljuttatott közleményben.
    Amikor a kihívott rendőrök felelősségre akarták vonni az elkövetőket, az autójukat és egy mobiltelefont hátrahagyva elfutottak - írták.
    Az MSZP szerint az eset jól példázza a Fidesz "arrogáns és gyáva elmúlt négy évét". Kiss Zsolt a szabálysértés miatt feljelentést tett - írták.
    A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság az MTI megkeresésére közölte: az ügyben a rendőrség szabálysértési eljárást indított.

13.11 - MSZP: a Miniszterelnökség megsértette a választási törvényt
Az MSZP szerint a Miniszterelnökség pénteken és szombaton megsértette a választási eljárásról szóló törvényt azzal, hogy a kormány hivatalos honlapján beszámolt Orbán Viktor kormányfő Fidesz-elnökként tett kampánybeszédeiről.
    A szocialisták az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményükben közölték, a történtek miatt Baja Ferenc, az MSZP kampányfőnök-helyettese kifogást nyújtott be a Nemzeti Választási Bizottsághoz a jogszabálysértés megállapítása, valamint a további törvénytelenség megtiltása érdekében.
    Az MSZP közleménye szerint a Miniszterelnökség a kormány hivatalos honlapján április 4-én este, majd április 5-én délután olyan írásokat tett közzé, amelyek a Fidesz-KDNP szegedi és debreceni nagygyűléséről számoltak be.
    Az írások tartalma alapján "kétséget kizáróan megállapítható", hogy a rendezvényeken Orbán Viktor a Fidesz elnökeként mondott beszédet, a kormánypártok listájára voksolásra buzdított és az ellenzék tevékenységét rendkívül éles kritikával illette - hangsúlyozták a szocialisták. Mindez a Fidesz-KDNP népszerűsítésére alkalmas kampánytevékenység, ami ellentétes a választási eljárásról szóló törvénnyel - emelték ki.

12.50 - Jobbik: minél többen menjenek el szavazni!
Ne várjanak az időjárásra, hanem minél többen menjenek el szavazni, és mondjanak véleményt az elmúlt négy évről! - kérte Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője vasárnap a fővárosban tartott sajtótájékoztatóján.
    A szóvivő a Jobbik eredményváró rendezvényén azt mondta: a délelőtti részvételi eredmények alapján elmondható, hogy kevesebben mentek el eddig szavazni, mint a négy és a nyolc évvel ezelőtti voksolásnál.
    Ezért arra kérte az embereket, hogy "aki érdemi és tisztességes változást akar, az menjen el szavazni", és tegye voksát a Jobbikra.
    Egyedül a Jobbik folytatott programalapú politizálást, ráadásul nem vettek részt a kampány alatt a "sárdobálásban és a mocskolódásban" - jelentette ki.
 

12.47 - Ellenzéki összefogás: ha sokan szavaznak, kormányváltás lesz
Választási részvételre buzdított az MSZP kampányfőnöke vasárnap déli sajtótájékoztatóján. Molnár Zsolt azt mondta: ha este 7 óráig sokan mennek el szavazni, akkor az Orbán-kormánynak már csak néhány órája van hátra.
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke pedig a voksolás első óráinak tapasztalatait értékelve elmondta, országszerte sok bejelentést kapnak visszaélésekről.
    Mátészalkán szervezetten szállítják az embereket, amit ugyan a választási eljárási törvény már csak akkor tilt, ha busszal viszik a szavazókat, de a szatmári városban gyakran 8-9 ember ül egy autóban. Az autó és a sofőr mindig ugyanaz, az utasok változnak - mondta Molnár Csaba, hozzátéve, hogy ez sérti a KRESZ-t.
    Szintén Mátészalkáról érkezett az első bejelentés, de más kelet-magyarországi körzetekből is jöttek hírek arról, hogy kiugróan sokan mondják magukat analfabétának, és kérnek segítséget a szavazáshoz - közölte. Molnár Csaba szerint ez főleg ott jellemző, ahol sok a közmunkás, tőlük pedig azt várják, hogy igazolják: a Fideszre szavaztak. Ezért - mondta - írni-olvasni tudó emberek sora kér "segítséget" a voksoláshoz a szavazóköri delegáltaktól.
    A DK alelnöke beszámolt arról is, hogy a fővárosi 5-ös választókerületben (VI-VII. kerület) van olyan szavazókör, ahol a névjegyzék egy része nem abc-rendben van. Elmondása szerint volt olyan szavazó, akit így nem találtak meg a lajstromban, ezért hazament anélkül, hogy szavazott volna, majd később kiderült, hogy mégis szerepel a névjegyzékben.
    Molnár Csaba kitért arra, volt, ahol nem engedték saját tollukkal szavazni az embereket - noha ezt lehetővé teszi a szabályozás -, továbbá azt is jelezte, hogy hajnalban a baloldali összefogás számos plakátját letépték Budapesten.
    Az ellenzéki szövetség mindegyik esetben bejelentést tesz.
    A DK alelnöke mindazonáltal elmondta: abban bíznak, hogy este, az eredmények ismeretében azt mondhatják, hogy a csalások ellenére győztek a választáson.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143752","attributes":{"alt":"","class":"media-image Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita voksol (MTI Fotó: Beliczay László)","height":"343","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita bedobja szavazatát a Zugligeti Általános Iskolában kialakított 53-as szavazókörben (MTI Fotó: Beliczay László)

12.25 - Gyurcsány Ferenc 68 százalék feletti részvételt vár
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke 68 százalék feletti részvételre számít a vasárnapi országgyűlési képviselőválasztáson.
    A volt miniszterelnök erről azok után beszélt újságíróknak vasárnap, az Áldás Utcai Általános Iskola előtt, hogy feleségével, Dobrev Klárával együtt nem sokkal fél 12 után leadta szavazatát.
    Molnár Csabával, a DK politikusával reggel egy pohár sörben fogadtak erre - mondta. Gyurcsány Ferenc hozzáfűzte: álláspontjuk szerint a magas részvétel inkább a "kormányváltóknak", az alacsony pedig a kormánynak kedvez. Hozzáfűzte: az eddigi adatokból átlagos részvételre lehet következtetni.
    A volt kormányfő azt mondta: este a New Orleans Pubban várják az eredményeket, majd átmennek az MSZP Jókai utcai székházába, és ott értékelik a választást.

11.53 - Mesterházy leadta szavazatát
Leadta szavazatát Mesterházy Attila, az MSZP elnöke. A "kormányváltó erők" miniszterelnök-jelöltje a veszprémi Hriszto Botev Általános Iskolában voksolt.
    Mesterházy Attila fél tizenkettő előtt érkezett az általános iskolához feleségével és két gyermekével. Az MSZP elnöke voksolás után gyermekeinek megmutatta az iskolát, ahol diákéveit töltötte, majd távozott.
    Újságíróknak nem nyilatkozott.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143771","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Mesterházy Attila, az MSZP elnöke és felesége, Mesterházy Szilvia gyermekeikkel szavaznak Veszprémben (MTI Fotó: Nagy Lajos)

11.46 - NVI: nincs probléma az informatikai rendszerrel
Nem merült fel olyan adat, hogy az informatikai rendszerrel bármilyen probléma lenne - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI érdeklődésére vasárnap délelőtt.
    Az MTI azzal kapcsolatban kereste meg az NVI-t, hogy az MSZP közölte: több, Londonban regisztrált magyar választópolgár nem tudott élni szavazati jogával, mivel nem szerepeltek a választói névjegyzékben. A párt szerint a hiba a választási informatikai rendszer problémájára utal, mivel e polgárok korábban megkapták az értesítést arról, hogy felvették őket a szavazóköri névjegyzékbe.
    Az NVI ezzel kapcsolatban közölte: 5371 választópolgár kérte felvételét a londoni külképviseleti névjegyzékbe. Az NVI-hez három választó esetében érkezett panasz, hogy nem szerepelnek a választói névjegyzékben, ezeket az iroda megvizsgálta.
    Megállapították: egy választó nem azt kérte, hogy felvegyék a külképviseleti névjegyzékbe, hanem adatletiltásra vonatkozó kérelmet adott be, egy választó szintén nem külképviseleti névjegyzékbe való felvételt kért, hanem akadálymentes szavazóhelyiség biztosítására vonatkozó kérelmet adott be.
    Egy további választóról pedig kiderült, hogy mégis szerepel a londoni külképviseleti névjegyzékben, őt a külképviseleti választási iroda munkatársai telefonon próbálják utolérni, hogy szavazhasson.
    Más esetekben azért nem szavazhattak a választók, mert nem volt érvényes magyar személyazonosító igazolványuk.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143748","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Erdő Péter bíboros szavaz Budapesten (MTI Fotó: Kovács Attila)

11.39 - Részvételi arány - 11 óra - 23,23 százalék
A választásra jogosultak 23,23 százaléka, 1.862.870 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson délelőtt 11 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
    A részvételi arány 11 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 25,04 százalék, ami 62.277 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 19,52 százalék, abban a megyében 87.269-en voksoltak.
    A fővárosban a szavazók 23,61 százaléka, 322.712 választópolgár adta le szavazatát 11 óráig.
    Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 23,66 százalék, a 2002-es választáson 26,37 százalék szavazott 11 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 27,23 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 24,78 százalék voksolt 11 óráig.
    Az NVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 13 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.

11.26 - Az EBESZ-megfigyelők eddig elégedettek
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szakértői vasárnap délelőtt felkerestek egy szavazókört a főváros XIV. kerületében, ahol úgy nyilatkoztak az újságíróknak, hogy elégedettek az eddig látottakkal.
    Az EBESZ néhány munkatársa a Szent István Gimnáziumban kialakított egyik szavazókört kereste fel.
    Adao Silva, az EBESZ megfigyelői küldöttség rövidtávú megfigyelési missziójának különleges koordinátora, portugál parlamenti képviselő elmondta: elégedettek azzal, amit eddig láttak a választás napján, mindent rendben találtak, de még korai lenne végleges véleményt mondani a szavazás lebonyolításáról. Az EBESZ megfigyelői hétfő délután sajtótájékoztatón számolnak be tapasztalataikról - közölte.
    A szakértő kiemelte: a megfigyelők jól ismerik a választási eljárást, és tisztában vannak a magyarországi helyzettel. Az elmúlt napokban sokakkal konzultáltak a voksolásról, így politikai pártok tagjaival, a média és a civil szféra képviselőivel - mondta.
    Adao Silva közölte: a szavazókör meglátogatásakor a választás lebonyolítását ellenőrizték, és mindent rendben találtak.
    Jennifer Hilton, az EBESZ parlamenti közgyűlése megfigyelési missziójának vezetője, brit parlamenti képviselő hangsúlyozta: a szervezet szakértői több szavazókört is felkeresnek az országban, hogy átfogó képet kapjanak arról, mi történik a választás napján. Eddig minden megfelelően zajlik, de a napból még sok idő van hátra - tette hozzá.
    A Nemzeti Választási Iroda honlapján közzétett lista alapján az EBESZ 79 munkatársa regisztrált nemzetközi megfigyelőként az országgyűlési választásra.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143747","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"357","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]EBESZ-megfigyelők az egyik budapesti szavazókörben (MTI Fotó: Kovács Tamás)

11.07 - Semjén: nemzeti érdek, hogy minél többen menjenek el szavazni
Az a nemzeti érdek, hogy minél többen menjenek el szavazni - mondta a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes, aki vasárnap nem sokkal 10 óra után adta le voksát a főváros II. kerületében.
    Ez a mostani választás az egyetemes magyarság ünnepe, hiszen először fordul elő Trianon óta, hogy minden magyar, bárhol él a világban, leadhatja szavazatát a magyar Országgyűlésre - fogalmazott Semjén Zsolt, aki feleségével és édesanyjával érkezett a voksolásra.
    A KDNP elnöke kiemelte: a következő parlament az egyetemes magyarság Országgyűlése lesz, minden magyar politikai akarata megtestesül benne.
    Hozzátette: fontos, hogy minél többen menjenek el szavazni, mert annál nagyobb felhatalmazása és ereje van a megválasztandó parlamentnek, majd az általa megválasztott kormánynak.
    A külhoni magyarok által küldött érvénytelen szavazatokról magyarázatul azt mondta: ők először voksolnak, és alkotmányos megfontolásokból kétségkívül elég bonyolult a levélben való szavazás - ismerte el. Semjén Zsolt szerint ugyanakkor ez szükséges ahhoz, hogy száz százalékig garantáltan ne lehessenek visszaélések. A választás tisztasága és alkotmányos rendje pedig mindennél fontosabb - rögzítette.
    Semjén Zsolt biztos abban, hogy a következő választásnál még többen fognak regisztrálni és szavazni, és választásról választásra egyre kevesebb lesz a rontott szavazat. Kitért arra is: minél több határon túli magyar szavaz, annál inkább nyilvánvaló bármilyen színezetű kormány számára, hogy nem hagyható figyelmen kívül az akaratuk.
    Arra a kérdésre, hogy mire számít este, úgy válaszolt: jó eredményre, "a magyar nép bölcs", és pontosan tudja mérlegelni a tetteit.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143750","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"397"}}]]Semjén Zsolt szavazni készül (TASR/AP-felvétel)

9.58 - Rosszul lett egy szavazó
Rosszul lett egy szavazó vasárnap délelőtt a Vas megyei Kemenesmagasiban, ezért mentőt hívtak hozzá - közölte a helyi választási iroda vezetője vasárnap az MTI-vel.
    Vörös Andrea tájékoztatása szerint az 50 év körüli férfi azután lett rosszul, hogy  leadta a szavazatát. A mentők kórházba vitték - tette hozzá.

9.47 - Az MSZP Országos Központ közleménye - Zavarok Londonban
Több, Londonban regisztrált magyar választópolgár nem tudott élni szavazati jogával, mivel nem szerepeltek a választói névjegyzékben. A hiba a választási informatikai rendszer problémájára utal, mivel e polgárok korábban megkapták az értesítést arról, hogy felvették őket a szavazóköri névjegyzékbe.
Az MSZP felszólítja a hatóságokat, hogy orvosolják a problémákat, mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy a választópolgárok élhessenek szavazati jogukkal.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143741","attributes":{"alt":"","class":"media-image attr__author__Szavazók sorban állnak az Óbudai Harrer Pál Általános Iskolában (MTI Fotó: Mohai Balázs)","height":"331","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Szavazók sorban állnak egy  óbudai általános iskolában (MTI Fotó: Mohai Balázs)

9.41 - Részvételi arány - 9 óra - 9,5 százalék
A választásra jogosultak 9,5 százaléka, 762.141 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson reggel 9 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
    A részvételi arány 9 órakor Veszprém megyében volt a legmagasabb, 10,94 százalék, ami 31.933 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt, 7,73 százalék, abban a megyében 42.343-an voksoltak.
    A fővárosban a szavazók 8,37 százaléka, 114.435 választópolgár adta le szavazatát 9 óráig.
    Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 9,80 százalék, a 2002-es választáson 8,81 százalék szavazott 9 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 11,39 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 10,23 százalék voksolt 9 óráig.
    Az NVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 11 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143735","attributes":{"alt":"","class":"media-image Gábor feleségével Gyöngyösön szavazott (MTI Fotó: Komka Péter)","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Vona Gábor feleségével Gyöngyösön szavazott (MTI Fotó: Komka Péter)

8.50 - Vona: a Jobbik meglepetést fog okozni
Leadta szavazatát Vona Gábor, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje vasárnap reggel röviddel 8 óra után Gyöngyösön.
    A Jobbik elnöke feleségével és kisfiával jelent meg a Pátzay János Zeneiskolában kialakított 6-os szavazókörben.
    Vona Gábor a szavazást követően úgy nyilatkozott, hogy továbbra sem kívánja megtippelni a választás eredményét, de az biztos, hogy "meglepetést fognak okozni".
    A Jobbik miniszterelnök-jelöltje kijelentette: tisztességes kampányt folytattak, nem szálltak be a sárdobálásba, hanem a programjukat igyekeztek minél több embernek bemutatni.
    Vona Gábor közölte: a Jobbik kormányra készül. Ha ez nem sikerül, akkor ellenzékben lesznek, nem kötnek koalíciót sem a Fidesszel, sem az MSZP-vel - mondta.
    A pártelnök elmondta azt is, hogy azért jelentkezett át Gyöngyösre szavazni, mert szombaton részt vett egy városi fesztiválon. Hozzátette: kíváncsi arra is, hogyan hat a szavazásra a kampánycsend eltörlése. A nap folyamán Budapestre utazik, majd este visszatér választókerületébe, "remélhetőleg ünnepelni" - fogalmazott.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143734","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Szavazók az egyik debreceni szavazókörben (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

8.34 - Részvételi arány - 7 óra - 1,64 százalék
A választásra jogosultak 1,64 százaléka, 131.567 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választások első fordulójában reggel 7 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint.
    A 2002-es választáson 1,41 százalék szavazott 7 óráig, a 2006-os voksolás első fordulójában a választásra jogosultak 1,66 százaléka szavazott, négy éve 1,61 százalék volt a részvételi arány.
    Az OVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról.

8.06 - Orbán magas részvételt remél
Magas részvételt remél a vasárnapi országgyűlési választáson Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, aki reggel nyolc óra előtt néhány perccel adta le szavazatát Budapesten, a XII. kerületben.
    A kormányfő a voksolás után újságíróknak azt mondta, azért szeretne magas részvételt, mert az erőteljesebb kormányzati munkát tesz lehetővé, hiszen "nem mindegy, hogy milyen széles közösségnek a döntésén múlik aztán a parlamenti többség".
    "Abban reménykedem, hogy nagyon sokan fognak elmenni, és így akármilyen kormány is alakul, az nagy népi háttérrel és támogatással kezdheti meg a munkáját" - fogalmazott Orbán Viktor, aki feleségével, Lévai Anikóval együtt szavazott a Zugligeti Általános Iskolában kialakított szavazókörben.

7.42 - Elbontotta a Madách téri kordonokat Bajnai Gordon
Elbontotta a Madách tér és a Rumbach Sebestyén utca torkolatában lévő kordonokat - tucatnyi aktivista segítségével - Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője vasárnap reggel.
    A volt miniszterelnök a kordonbontás után sajtótájékoztatón azt mondta, "tisztességtelen, pitiáner és hazug" dolog volt a kivitelezőtől és az önkormányzattól, hogy kordonnal kerítette el azt a területet, amelyre ők korábban már bejelentették: ott fogják várni a választási eredményeket.
    Hozzátette: ez ugyanolyan tisztességtelen lépés volt, mint amilyen maga a választási rendszer, amelyben "nagystílű manipulációk" is vannak. A kordonbontással jelezni akarták: élni fognak a jogukkal, elmennek szavazni, és este az eredetileg meghirdetett helyre, a Madách térre várják szimpatizánsaikat, ott várják majd az eredményeket. "Élni akarunk a jogainkkal, élni akarunk azzal a lehetőséggel, hogy egy szabad európai országban élhessük az életünket" – magyarázta.
A kordonbontás ideje alatt a területen ott volt néhány rendőr is, de nem avatkoztak közbe.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143733","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Bajnai kordont bont (MTI Fotó: Máthé Zoltán)

7.12 - Megnyíltak az európai szavazókörök is
Sorra nyílnak/megnyíltak a Magyarországgal egy időzónában lévő külképviseleteken a szavazókörök, az országgyűlési képviselő-választáson ezeken a külképviseleteken reggel 6-tól este 7 óráig várják a voksolókat, összesen több mint 21 ezer választópolgárt.
    Az amerikai kontinensen az időeltolódás miatt már szombaton szavaztak, az első Amerikán kívüli szavazókör Ausztráliában nyílt meg, közép-európai idő szerint szombat este 9 órakor, majd folyamatosan nyíltak az ázsiai, majd a kelet- és észak-európai, közel-keleti  szavazókörök is.
    A magyarországi szavazókörökkel egy időben nyitott ki a szavazókör Svédországban (Stockholm), Norvégiában (Oslo), Dániában (Koppenhága), Hollandiában (Hága), Belgiumban (Brüsszel), Németországban (Berlin és München), Franciaországban (Párizs), Svájcban (Bern), Olaszországban (Milánó és Róma), Spanyolországban (Barcelona és Madrid), Lengyelországban (Varsó) és Csehországban (Prága).
    Ezen a 15 külképviseleten több mint 12 ezer 800 választót várnak, ebből ezernél is többen jelezték voksolási szándékukat  Brüsszelben (1839), Berlinben (3104), Bernben (1377), Münchenben (1347) és Hágában (1108).
    Szintén a magyarországi szavazókörökkel egy időben nyitott meg külképviseleti szavazókör a Magyarországgal szomszédos országok közül Szlovákiában (Pozsony és Kassa), Ausztriában (Bécs), Szlovéniában (Lendva és Ljubljana), Horvátországban (Zágráb és Eszék), valamint Szerbiában (Belgrád és Szabadka). A 9 külképviseleten több mint 1800 választót várnak, Bécsben például több mint 1100-at.
    Dél-Európában szintén 6 órakor nyitott meg Bosznia-Hercegovinában (Szarajevó), Montenegróban (Podgorica), Koszovóban (Pristina), Macedóniában (Szkopje) és Albániában (Tirana), összesen 270-en voksolnának ezeken a külképviseleteken.
    Az afrikai kontinensen is most nyitott meg a külképviseleti szavazókör Líbiában (Tripoli) 7, Egyiptomban (Kairó) 29 és a Dél-Afrikai Köztársaságban (Pretoria) 55, ezen a három külképviseleten száznál kevesebben voksolnának.
    Közép-európai idő szerint reggel 7 órakor nyitnak a szavazókörök Írországban (Dublinban), Nagy-Britanniában (London), Portugáliában (Lisszabon), Marokkóban (Rabat), Algériában (Algír), Tunéziában (Tunisz) és Nigériában (Abuja). Ezen a hét külképviseleten összesen 6400-an voksolnának, Londonban 5371-en, Dublinban 899-en.    
    Mivel ez a hét külképviselet olyan időzónában van, ahol az időeltolódás a közép-európai időhöz képest -1 óra, a helyi idő szerinti 6 óra és a közép-európai idő szerinti 19 óra között lehet szavazni. Ez azt jelenti, hogy - bár helyi idő szerint reggel 6-kor kinyitottak a szavazókörök - az időeltolódás miatt helyi idő szerint csak este 6 óráig szavazhatnak.
    A külképviseleteken (Magyarország nagykövetségein és főkonzulátusain) azok adhatják le voksukat, akik március 29-ig felvetették magukat a külképviseleti névjegyzékbe. A külképviseleteken szombaton és vasárnap csaknem 28 ezren szavazhatnak (2010-ben az első fordulóban 8 800-an szerepeltek a külképviseleti névjegyzékben).
    A külképviseleteken a diplomáciai képviselet munkatársai a külképviseleti választási iroda (küvi) tagjai, a küvi vezetője azonban a Külügyminisztériumból érkezik. A külképviseleteken nem számolják össze a szavazatokat, hanem az urnákat Magyarországra szállítják a Nemzeti Választási Irodához, és majd a választó lakóhelye szerinti egyéni választókerületbe szállítják azokat, hogy ott számolják meg.

7.06 - Bajnai: a részvételi arányon múlik a kormányváltás
Sorsdöntőnek nevezte az országgyűlési választást Magyarország szempontjából Bajnai Gordon vasárnap reggel Budapesten, miután leadta szavazatát. Az Együtt-PM szövetség vezetője szerint akkor lehet kormányváltás, ha elég magas lesz a részvételi arány.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"143732","attributes":{"alt":"","class":"media-image szavaz (MTI Fotó: Máthé Zoltán)","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Bajnai szavaz  (MTI Fotó: Máthé Zoltán)

Az ellenzéki politikus reggel 6 óra után néhány perccel másodikként érkezett a lakóhelye szerinti budai szavazókörbe, ám miután megkapta a szavazólapokat, elsőként dobta be a borítékot az urnába. Ezután a szavazókörtől a jogszabályoknak megfelelő távolságban nyilatkozott újságíróknak. Azt mondta, a választás tétje az, hogy Ukrajna felé sodródik az ország vagy elindul egy rögös úton Ausztria felé.
    Bajnai Gordon szerint tisztességtelen és aljas a választási rendszer - amely olyan, mintha a Fidesz 100 méteres síkfutásban, a "kormányváltó erők" pedig 400 gáton indulnának -, ennek ellenére lát esélyt a változásra. "Győzelmet várok" - mondta.
    Az Együtt-PM szövetség vezetője megismételte korábban is hangoztatott álláspontját, amely szerint aki nem a "kormányváltókra" szavaz vagy aki nem megy el szavazni, az Orbán Viktor maradására szavaz.





 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?