<p>Az amerikai hírszerzés lehallgatta a szíriai védelmi minisztérium egyik vezetőjének és a vegyi fegyverekért felelős alakulat vezetőjének beszélgetését közvetlenül a Damaszkusz közelében múlt héten szerdán történt gáztámadás után - írta a Foreign Policy című amerikai külpolitikai folyóirat kedden.</p>
Lehallgatott egy gyanús telefonbeszélgetést az amerikai hírszerzés a gáztámadás után
Washington |
A minisztériumi tisztségviselő hangján a pánik hallatszott, ahogy választ követelt az egyes források szerint több mint ezer emberéletet követelő ideggáztámadásra. A Foreign Policy hírszerzési körökből származó információi szerint ezt a beszélgetést az amerikai hírszerzés lehallgatta, és ez az oka, hogy az amerikai tisztségviselők biztosak benne: a támadás Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének műve volt. Az amerikai hadsereg az Aszad elleni válaszcsapásra készül, miközben a nyugati szövetségesek hangsúlyozzák: annak célja nem a rezsim megdöntése, hanem a szíriai elnök megbüntetése a vegyi fegyverek bevetése miatt. Ugyanakkor Damaszkusz mozgatórugóit az amerikai kormánykörökben is csak találgathatják: egyesek szerint Aszad elszámította magát, míg mások egy a hatáskörét átlépő tisztségviselőt sejtenek a gáztámadás mögött. "Nem tudni, kinél van a kapcsoló" - mondta egy amerikai hírszerző. "Csak egy tábornok nyomogatja tetszése szerint a gombokat, vagy kifejezett parancs tartozik minden támadáshoz?" "Nem tudjuk mi történt. Csak azt tudjuk, hogy jó nagy hülyeséget csináltak" - tette hozzá. Bár a helyi orvosok beszámolói, a lehallgatott telefonbeszélgetés és a tragédiáról készült felvételek egyértelműen alátámasztják Aszad felelősségét, többek szerint meg kellene várni a talaj- és vérmintákat is, mielőtt sor kerül a válaszcsapásra. Ezzel szemben Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője kedden bőségesen elégnek nevezte a helyszínen tartózkodó ENSZ-ellenőrök eddigi munkáját, mivel "egyértelműen megállapítható belőle, hogy a rezsim nagy mennyiségben vetett be vegyi fegyvereket".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.