<p>Az Iszlám Konferencia Szervezetének (OIC) főtitkára azt akarja, hogy az ENSZ rendeljen el légtérzárlatot az arab ország felett.</p>
Légtérzár Líbia felett?
Ekmeleddin Ihsanoglu a szervezet keddi rendkívüli ülésén közölte, hogy az OIC az ENSZ Biztonsági Tanácsához (BT) fordul az ügyben.
A légtérzárlat elrendelése egyre nagyobb támogatottságot élvez a nemzetközi közösségben, ezen belül is az arab világban. A Perzsa-öböl menti arab országok szervezete, az Öböl menti Együttműködési Tanács is a légtérzárlat mellett foglalt állást. A szervezet nevében az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere felszólította az ENSZ BT-t, hogy "lépjen közbe a líbiai nép megmentése érdekében".
William Hague brit külügyminiszter megerősítette, hogy hazája és Franciaország olyan BT-határozattervezeten dolgozik, amelynek alapján repüléstilalmi övezetet létesítenek Líbia felett. Hozzátette, hogy ehhez az elképzeléshez szükség van helyi és regionális támogatásra is. Egy diplomáciai forrás szerint a tervezet sikere korántsem biztos, mert megvétózhatják olyan állandó BT-tagok, mint Kína vagy Oroszország.
Az ENSZ Líbiával kapcsolatos lépéseinek elő kell segítenie hogy az ország visszatérjen a stabilitás állapotába, s az észak-afrikai ország szuverenitását tiszteletben kell tartani - hangoztatta a kínai külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján.
Peking azt szeretné, ha az érintett országok a Líbiára vonatkozó, jelenleg érvényes ENSZ BT-határozat betartására összpontosítanának, és valamennyi felet felhívta a konfliktus rendezésére, a feszült helyzet párbeszéd útján és egyéb békés eszközökkel történő lecsillapítására.
Közben a líbiai felkelőket - megmozdulásuk negyedik hetében - újabb légitámadások érik. Közlésük szerint a tengerparton a frontvonal Tripolitól 550 kilométerre keletre húzódik. A hadsereg harckocsijai a minap visszafoglalt város, Ben-Dzsavád mellett várakoznak, ők pedig visszavonultak a 60 kilométerrel keletre lévő Rász-el-Unúf városig a tengerparton - mondták. Hadállásaikat ebben a városban a hadsereg harci gépei kedden négyszer támadták. Saját közlésük és helyszíni tudósítók egymástól független beszámolói szerint is emberéletben nem esett kár ezekben a támadásokban, noha az egyik csapás egy lakóépületet ért.
Kadhafi erőinek e támadásokkal az a céljuk, hogy elriasszák a felkelőket az előretöréstől Tripoli felé. Egy másik fronton egy szemtanú szerint Kadhafi erői visszafoglalták a felkelőktől az-Závija városát, amely a legközelebb, mintegy 50 kilométerre van Tripolitól. A hadsereg harckocsijai és harcjárműi a város utcáin dübörögnek, és vaktában lőnek házakra - közölte telefonon egy szemtanú.
A felkelők kezére került viszont Zenten városa, amely 120 kilométerrel délnyugatra található a fővárostól, noha Kadhafi erői a helység környékén várakoznak - közölte az AFP hírügynökséggel telefonon a városban tartózkodó Florent Marcie francia dokumentumfilm-rendező.
A líbiai vezető egyik fia, Szaadi az al-Arabíja tévéadónak adott interjújában közölte, hogy apja még nem vetette be hadserege teljes erejét a lázadók ellen, mert az esetleges külföldi támadások visszaverésére, a "kényes helyek" megvédésére tartalékolja azt. "A törzsek mind fel vannak fegyverezve, ott vannak a líbiai hadsereg egységei, és az ország keleti része is fegyverben van. A helyzet nem olyan, mint Tunéziában vagy Egyiptomban. Ki venné át az irányítást, ha valami történne a vezetővel? Polgárháború robbanna ki" - jelentette ki Szaadi Kadhafi.
Fennáll a veszélye annak, hogy egy héten belül elfogy az üzemanyag a felkelők ellenőrzése alatt álló Kelet-Líbiában, mivel leállt a termelés a térségbeli olajfinomítókban - közölte egy dubaji lap.
A Gulf News a lázadókkal kapcsolatban álló, meg nem nevezett forrásra hivatkozva azt írta, hogy az üzemanyag-ellátás akadozása Bengáziban és Líbia keleti részén aggodalommal tölti el a rendszerellenes mozgalmat.
A kelet-líbiai olajkutaknál még folyik a termelés, de a térségbeli olajfinomítók leálltak. A lap úgy tudja, a lázadók azt fontolgatják, hogy külföldről - egyebek mellett olaszországi olajfinomítókból - szerzik be az üzemanyagot.
Ha Moammer Kadhafi lemond és elhagyja az országot, az ellenzéki felkelők nem indítanak ellene bírósági eljárást - közölte az AFP francia hírügynökséggel a Líbia keleti felét irányító felkelők ideiglenes vezető testülete, a Líbiai Nemzeti Tanács.
"Mi egyértelműen azt szeretnénk, ha véget érne a vérfürdő, de ehhez előbb (Kadhafinak) le kell mondania, s el kell hagynia az országot. Ha így tesz, nem indítunk ellene büntetőeljárást" - mondta a testület képviseletében Musztafa Abdel-Dzsalíl volt igazságügy-miniszter.
Líbia kész független vizsgálatot engedélyezni annak kiderítésére, hogy megsértették-e az emberi jogokat az országban a Moammer Kadhafi vezető elleni felkelés kezdete óta - közölte egy magas beosztású EU-tisztviselő.
Az EU képviselője szerint líbiai részről azt szeretnék, ha minél előbb sort kerítenének a vizsgálatra, amelyhez megadnak minden segítséget, biztosítják a vizsgálatban részt vevők munkavégzésének feltételeit, garantálják biztonságukat, s lehetővé teszi mozgásukat az egész országban.
A Tripoliban követséget működtető nyolc EU-tagország - Bulgária, Ciprus, Görögország, Hollandia, Olaszország, Magyarország, Málta és Románia - diplomatái támogatásukról biztosították az ötletet.
Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivője közölte, hogy vizsgálják egy EU-misszió kiküldésének a lehetőségét, és erről hamarosan dönteni fognak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.