Kettős állampolgárság - Tájékoztató fórumot tartottak Szabadkán

Belgrád |

<p>Lakossági fórumot szervezett Szabadkán Korsós Tamás magyar főkonzul a kettős állampolgársággal kapcsolatos tudnivalókról.</p>

A megjelenteknek Wetzel Tamás, az egyszerűsített honosítási eljárásért felelős miniszteri biztos adott tájékoztatást az eljárás menetéről és különféle gyakorlati kérdésekről - írta hét végi számában az újvidéki Magyar Szó.

Az Országgyűlés májusban fogadta el azt a törvénymódosítást, amellyel bevezette az egyszerűsített honosítási eljárást, amely szerint akár három hónap alatt magyar állampolgárságot kaphat a kérelmező.
Az egyszerűsített honosítási eljárás lényege, hogy nem kell Magyarországon letelepedni a határon túli magyaroknak a magyar állampolgárság megszerzéséhez, nem kell állampolgársági vizsgát tenni, elegendő a magyar nyelv ismerete, és nem kell a magyarországi lakóhelyet és megélhetést igazolni - magyarázta a miniszteri biztos.
Wetzel Tamás a Magyar Szónak elmondta, hogy a magyar állampolgárságot igényelni lehet az összes magyarországi anyakönyvvezetőnél, továbbá minden megyeszékhelyen, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal ottani igazgatóságainál és az összes külképviseleten. Az eljárás díjtalan.
A kérelem benyújtásához szükség van a kérelmező anyakönyvi kivonatára - ha házasságban él, akkor az ezt igazoló okiratra is -, és csatolni kell egy olyan dokumentumot, amely igazolja, hogy a kérelmezőnek vannak magyar felmenői - mondta a miniszteri biztos. Ez lehet a magyar állampolgárságú szülő, nagyszülő, dédszülő születési anyakönyvi kivonata, valamilyen lelkipásztori, plébánosi igazolás, vagy valamilyen régről, a magyar hatóságok által kiállított okirat. Végül az állampolgársági kérelemhez mellékelni kell egy kézzel írt magyar nyelvű önéletrajzot is - tette hozzá.
Az egyszerűsített honosítási eljárás január 1-jétől alkalmazandó. A hét közepe óta él az a két szabadkai vezetékes telefonszám, amelyen a magyar állampolgárságot igénylők előzetesen bejelentkezhetnek, és időpontot kérhetnek kérelmük benyújtásához. Az előzetes telefonos időpont-egyeztetésre azért van szükség, mert - mint azt Korsós Tamás főkonzul nemrég egy interjúban elmondta -, nagyon nagy az érdeklődés a délvidéki magyarok körében is a kettős állampolgárság iránt, és a hivatalok szeretnék elkerülni a tolongást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?