<p>Két Wembley stadion vagy hat új kórház felépítésére is elég lett volna az a pénz, amelyet a svájci UBS nagybank londoni befektetési részlegének egyik volt kereskedője "játszott el" engedély nélküli ügyleteivel - hangzott el az ügyben pénteken megkezdődött londoni bírósági eljárás nyitó vádbeszédében.</p>
Két Wembley stadiont játszott el" a UBS londoni kereskedője
A londoni Southwark kerület koronabíróságán Sasha Wass ügyész kijelentette, hogy az eddigi vizsgálatok szerint a 32 éves, ghánai születésű Kweku Adoboli 2008 októbere és 2011 szeptembere között összesen 2,3 milliárd dollár veszteséget okozott a UBS londoni részlegében végrehajtott "csalárd és felelőtlen" tranzakcióival, amelyek értéke messze meghaladta a személyére megszabott limitet.
A vád képviselője szerint Adoboli az őt alkalmazó bank "puszta létét" sodorta veszélybe "szándékos és módszeres csalásaival", ugyanis tavaly nyáron volt olyan időszak, amikor a UBS akár 12 milliárd dollárt is veszíthetett volna a kereskedő által felvett fedezetlen ügyletláncolaton.
Az ügyész szerint Adoboli nem létező, kitalált bevételekkel és ügyfelekkel operált, hamis számlákat nyitva.
A globális pénzügyi szolgáltatási szektort alapjaiban megrázó botrány pontosan egy éve, tavaly szeptember 14-én robbant ki, amikor a UBS londoni kereskedője email-üzenetben vallotta meg egyik felettesének, hogy az általa elszámolt és fedezettnek beállított tranzakciók hamisak.
Az Adoboli által kiépített tranzakciós láncolat akkor omlott össze, amikor a svájci jegybank a svájci frank további erősödésének megakadályozására alsó tűréshatárt állapított meg az euró frankárfolyamára. Ezzel a svájci frank rossz irányba mozdult el ahhoz képest, amire a UBS kereskedője játszott.
A svájci jegybank tavaly szeptemberben 1,20 svájci frank/euróban jelölte ki az alsó árfolyam-tűréshatárt. Az akkori bejelentés szerint a jegybank "minden eszközzel" megakadályozza, hogy a frank e szint alá erősödjön az euróval szemben.
Az intézkedésre azért volt szükség, mert az euróövezeti adósságválság újbóli fellángolása nyomán akkoriban hatalmas értékű portfolió-beáramlások indultak meg a menedéknek tekintett svájci befektetési eszközökbe, és ez a svájci frank meredek erősödését okozta, veszélybe sodorva a svájci export versenyképességét.
A svájci frank azóta is az akkor meghatározott 1,20 frank/eurós árfolyamszint közelében mozog a devizapiacon.
Adoboli a svájci jegybank intézkedésének napján azt írta Facebook-oldalán, hogy "csodára van szükségem". Korabeli londoni sajtóértesülések szerint azonban a UBS londoni befektetési részlegének belső ellenőrzési rendszere még ekkor sem észlelte a kereskedő által szabályellenesen felvett pozíciókat, és az ügyre csak akkor derült fény, amikor Adoboli maga értesítette a UBS citybeli üzletágának vezetését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.