<p>Viktor Juscsenko ukrán elnök országa NATO-csatlakozásának gyorsítását sürgette vasárnap, az ukrán függetlenség kikiáltásának 17. évfordulója alkalmából, röviddel a grúz-orosz harcok után.</p>
Juscsenko már a NATO-ban látná Ukrajnát
„Fel kell gyorsítanunk a munkát, hogy csatlakozhassunk az átfogó európai biztonsági rendszerhez és megerősíthessük országunk védelmi képességét” – jelentette ki ünnepi beszédében az ukrán elnök. „Mindenkinek, aki törődik Ukrajna sorsával, nyíltan ki kell mondania: az euroatlanti biztonsági rendszerbe való belépés az egyetlen módja annak, hogy megvédelmezzük családunk, gyermekeink és unokáink életé és jólétét” – mondta Juscsenko a Kijev központjában tartott katonai díszszemlén.
Tbiliszi augusztus 7-én indított katonai offenzívát a Moszkva által támogatott Dél-Oszétia, szakadár grúziai terület ellen, amelyre Oroszország már másnap grúz területen végrehajtott nagyszabású hadművelettel válaszolt. A konfliktusban Juscsenko Grúzia mellé állt, és személyesen is Tbiliszibe utazott, hogy kifejezze szolidaritását a kaukázusi köztársasággal. „Ukrajna mindent megtesz azért, hogy a konfliktus ne szélesedjen ki a térségben” – szögezte le Juscsenko vasárnap.
„Ukrajna elítél minden, a jelenlegi világrend és a demokratikus értékek felforgatására irányuló törekvést” – hangsúlyozta, burkoltan bírálva Oroszországot.
Grúzia és Oroszország kifelé igyekszik az orosz érdekszférából, és szeretne a NATO-hoz csatlakozni. A szövetség fenntartja a NATO-tagság perspektíváját a két volt szovjetköztársaság számára, amelyek azonban még nem kaptak meghívót a tagsági akciótervbe (MAP). Kijev az Európai Unióhoz is szeretne csatlakozni, de a kérdés igencsak megosztja a 27 tagállamot. „A demokrácia és az Európához tartozás népünk természetében rejtezik. Visszatérésünk a közös európai házba a legközelebbi, elérhető perspektíva” – így Juscsenko.
A nemzeti ünnep alkalmából üdvözölte Juscsenkót Dmitrij Medvegyev orosz elnök, Vlagyimir Putyin orosz kormányfő pedig Julija Timosenko ukrán miniszterelnöknek küldött táviratában hangsúlyozta: „Az Ukrajnával ápolandó stabil, fejlődő és kölcsönösen előnyös kapcsolatok továbbra is elsődlegesek Oroszország számára”. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.