Internetes kalózbandát leplezett le az NNI

Budapest |

<p>Internetes kalózbandát leplezett le a rendőrség, amely honlapokon keresztül pénzért tett letölthetővé filmeket, zenét, játékprogramokat, üzleti szoftvereket - jelentették be a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai.</p>

Az ügyben kilenc gyanúsítottat vontak eljárás alá, közülük hat embert előzetes letartóztatásba helyezett a bíróság. Gazdag Tibor, az NNI Bűnügyi Főosztály Csúcstechnológiai Osztályának vezetője azt mondta: a bűncselekmény mértékét jól jellemzi, hogy a keddi újlipótvárosi rajtaütést követően a magyarországi internetes adatforgalom tíz százalékkal csökkent. Az alezredes hozzátette: mintegy 100 rendőr vett részt a keddi nagyszabású akcióban.

Az akcióban egy internetszolgáltató épületében az egyik bérlő szervertermeiben tartottak házkutatást és foglaltak le összesen 43 szervert. Csak maguknak a szervereknek 80-90 millió forint az értékük. A 43 szerver 200-250 terrabyte tárhelyű, közülük 12 szerver tartalmát véleményezték eddig és ezeken a gyanú szerint 21 ezer jogtulajdonos sérelmére követtek el bűncselekményt 365 millió forint értékben.
Gazdag Tibor példaként említette, hogy a gyanúsítottak kétezer forintért másfél millió forint értékű mérnöki program letöltését is elérhetővé tették. Az összkárról egyelőre nem tudott az osztályvezető pontos összeget mondani, de a nyomozók becslése szerint elérheti a több milliárd forintot is. A bűncselekmény folyamatáról szólva azt mondta: kéretlen e-mailekben keresték fel az internethasználókat, hogyha le akarnak tölteni tartalmakat, keressenek fel egy webhelyet. Ott 400 és 9000 forint közötti összegért válthattak hozzáférést az érdeklődők, amelyet rendszerint emelt díjas sms formájában kellett kifizetniük, cserébe kaptak egy kódot, amellyel megkezdhették a letöltést. A hozzáférés, az összegtől függően, akár egy hónapig is lehetővé vált a felhasználók számára.
Horváth Péter, a Proart szerzői jogvédő szervezet igazgatója a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy európai viszonylatban is kiemelkedő a Nemzeti Nyomozó Iroda fogása. Kitért arra is, hogy ehhez az úgynevezett warezoláshoz komoly gazdasági háttér szükséges, az elkövetők hatalmas bevételre tesznek szert, miközben az alkotók munkáját ellopják és egy fillért sem juttatnak vissza nekik, hogy a pénzből újabb művek születhessenek.
Dócs András, a Nemzeti Nyomozó Iroda Bűnügyi Osztályának vezetője arról beszélt, hogy a csúcstechnológiai osztályt két éve hozták létre, azóta folyamatosan bővült a létszáma. Az osztály célja elsősorban az internet-, illetve annak felhasználásával elkövetett bűncselekmények felderítése és a büntetőeljárások lefolytatása. Az osztály együttműködik a külföldi társszervekkel és példaként említette, hogy legutóbb egy hónappal ezelőtt derítettek fel egy olyan ügyet, amelyben földmérők és magánszemélyek jogosulatlanul használtak fel térképszoftvereket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?