<p>Szabálytalanságok és erőszakos incidensek sora zavarta meg vasárnap Haitin a négy év halasztás után megrendezett parlamenti választások első fordulóját, három embert megöltek, az ideiglenes választási tanács és a kormányfő ennek ellenére "egészében véve" kielégítőnek nyilvánította a voksolást.</p>
Incidensek a több éve halogatott haiti választáson
Port-au-Prince |
A karib-tengeri térség és az egész amerikai kontinens legszegényebb országában 5,8 millió szavazásra jogosultat szólítottak az urnákhoz, hogy megválasszák az alsóház 119 képviselőjét és a 30 fős szenátus kétharmadát. Michel Martelly elnök, akit 2011-ben - a Haitit romba döntő, 250 ezer halálos áldozatot követelő 2010-es földrengés után - iktattak be hivatalába, csak idén januárban állapodott meg a fő ellenzéki pártok vezetőivel a régóta esedékes parlamenti és önkormányzati választások kiírásáról, miután a hosszú ideje tartó késlekedés politikai válságot okozott, és a tízmilliós karibi országban rendszeressé váltak a gyakran erőszakba torkolló kormányellenes tüntetések. A vasárnapi választásokat előzetesen a haiti választási rendszer és az októberi elnökválasztás főpróbájaként emlegették. Pierre-Louis Opont, az ideiglenes választási bizottság elnöke vasárnap esti sajtóértekezletén azt magyarázta, hogy "a szavazóhelyiségek 4 százalékát érte olyan erőszakos incidens", amely miatt idő előtt kénytelenek voltak bezárni. A bizottsági elnök becslése szerint emiatt mintegy 290 ezren nem tudtak élni szavazati jogukkal. A választási bizottságnak szerdáig kell döntenie arról, hogy az érintett körzetekben megismétlik-e a szavazást, eredmények csak néhány nap múlva várhatók. Opont nem volt hajlandó részvételi adatokat közölni, elismerte viszont, hogy a szavazóhelyiségekben "nem volt zsúfoltság". Az egyik ellenzéki párt közlése szerint Savanette városában három szavazóközpontot is felgyújtottak. Elena Valenciano, az Európai Unió megfigyelő missziójának vezetője mindazonáltal úgy vélekedett, hogy "bár egyes választási központokban voltak incidensek, általában véve a problémák megoldódtak". A helyi média is beszámolt több szavazóhelyiség kényszerű bezárásáról, többször voksolni próbáló személyek letartóztatásáról, különböző pártok megfigyelői pedig arra panaszkodtak, hogy nem engedték őket be a szavazóközpontokba. Evans Paul haiti miniszterelnök mégis azt mondta, hogy kormánya elégedett a választások lebonyolításával, "azon incidensek ellenére, amelyeket a leghatározottabban elítélnek". A kormányfő később bejelentette, hogy a nap folyamán hárman meghaltak Dondon településen: ismeretlenek meggyilkoltak egy, az elnök pártjához kötődő aktivistát, s az ő halálát megbosszuló támadásban másik két embert is életét vesztette. Az ország rendőrfőnöke szerint a választás napján 137 embert vettek őrizetbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.