Holnaptól Magyarország a V4 soros elnöke

Varsó |

<p>A visegrádi csoport (V4) hétfői varsói csúcstalálkozóján Beata Szydlo lengyel kormányfő átadja a csoport soros elnökségét Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, ezt megelőzően pedig a térség kormányfői a Benelux-államok vezetőivel tárgyalnak a brexit következményeiről, a migrációs válságról, valamint a közös uniós védelmi politikáról is.</p>

A soros elnökség átadási ceremóniája hétfő délután a varsói Király Várban lesz, miután a V4-országok, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia miniszterelnökei értékelik az elmúlt év során megvalósított kezdeményezéseket.

Ezt megelőzően a visegrádi vezető politikusok a Benelux-államok, Belgium, Hollandia és Luxemburg kormányfőivel egyeztetnek. A két regionális csoport csúcstalálkozója "magasabb politikai szintre emeli az eddig a külügyminiszteri szinten ápolt kapcsolatokat" - mondta a PAP lengyel hírügynökségnek Rafal Bochenek lengyel kormányszóvivő.

A bővített formátumú munkamegbeszélésen az Európai Unió jövőjéről, a folyamatban lévő brit kilépésnek (brexit) erre gyakorolt hatásáról tárgyalnak, napirenden szerepelnek a közös uniós piac kérdései, az EU biztonsági és védelempolitikája, a migrációs válság kezelése - számolt be Bochenek.

A V4- és a Benelux-országoknak az EU-ban betöltött szerepét illetően Konrad Szymanski uniós ügyekért felelős lengyel külügyminiszter-helyettes pénteken a PAP-nak nyilatkozva úgy értékelte: egyre nagyobb súlyuk van a regionális országcsoportoknak, aminek "fő oka az, hogy növekedik a kormányfők szerepe az uniós politika alakításában".

Hangsúlyozta azt is: a  V4-en belüli intenzív együttműködés "nem helyettesíti, hanem megerősíti az EU-t".

A Benelux-országok és a visegrádi négyek hasonló állásponton vannak egyebek mellett az EU és a NATO együttműködését illetően, az uniós védelmi politika szerepének megerősítésével összefüggésben, hasonló a hozzáállásuk a brit kilépési tárgyalásokhoz is - magyarázta Szymanski. A lengyel külügyminiszter-helyettes szerint a varsói csúcstalálkozó azért fontos, mert "a nézeteltérések esetében a politikai párbeszéd a legjobb megoldás".

A V4 és a Benelux-államok egyeztetése a kiterjesztett visegrádi együttműködés (V4+) egyik formátuma, külügyminiszteri szinten 2012-től vált rendszeressé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?