A világ szeme az Egyesült Államokon: elnököt választanak az USA-ban. Az elnöki székért folytatott harc – mint köztudott – Donald Trump és Kamala Harris között dől el. Egyes államok szerepe viszont az elektori választási rendszernek köszönhetően felértékelődött. Sorra vesszük, mit kell tudni az ún. billegő államokról.
Hol dőlhet el az amerikai elnökválasztás? 7 állam felelőssége nagyobb, mint 43-é
A Kék Fal ingatag államai
A "Kék Fal" az Egyesült Államokban olyan, hagyományosan Demokrata-párti államokat jelöl, amelyek Bill Clinton 1992-es megválasztása óta rendre demokrata jelölteket támogattak az elnökválasztáson.
2016-ban viszont Trump háromban győzni tudott, megszakítva ezzel a Demokrata győzelmi sorozatot. Négy évvel később Joe Biden visszahódította ezeket az északkeleti államokat, és kulcsfontosságúnak is bizonyultak a 2020-as választáson.
A demokrata fal három „roskatag” állama: Pennsylvania, Michigan és Wisconsin.
Pennsylvania
A szakértők egyetértenek abban, hogy – képletesen szólva – Pennsylvaniában lehet a kulcs a Fehér Házhoz. Az ingatag államok közül itt gyűjthető be a legtöbb elektori szavazat.
Az amerikai választási rendszer lényegesen eltér a nálunk alkalmazott modellektől, erről itt olvashat bővebben:
Az előzetesen mért preferenciák kevesebb mint egy százalékpont különbséget jósoltak a két induló között a New Yorkhoz közeli államban. Hogy mennyire szoros lehet itt a végeredmény, jól szemlélteti, hogy Biden utoljára mindössze 82 ezer szavazattal húzta be a győzelmet.
Lakosság: kb. 13 millió
Terület: 119 283 km2
A legnagyobb városok: Philadelphia, Pittsburgh
Elektori szavazatok: 19/538
Pennsylvania már csak azért is érdekes, mert ebben az államban lőttek rá Trumpra egy kampányrendezvényen júliusban.
Pennsylvania a kampányidőszakban az egyik leglátogatottabb állam volt mindkét jelölt által. A gazdaság itt is, mint sok más helyen, az egyik legfontosabb kérdés lehet a választók végső döntésében, mivel az infláció hatványozottan sújtotta az itt élőket. A lakosság nagyjából arányosan oszlik meg a nagyvárosokban és kis településeken, ez teszi annyira kiélezetté a helyzetet itt.
Michigan
Itt kulcskérdés lehet, hogy hogyan viszonyul a két jelölt a Gázai háborúhoz. Michiganben él ugyanis a legnagyobb arányú arab-amerikai kisebbség, és számos palesztinpárti tüntetés volt itt.
Népesség: kb. 10 millió
Terület: 250 493 km2
A legnagyobb városok: Detroit, Grand Rapids
Elektori szavazatok: 15/538
Bár 2020-ban Biden nyert 150 ezer szavazattal, az elnök támogatottsága megcsappant. Harris azonban keményebb hangot ütött meg Izraellel szemben. Vasárnapi kampányrendezvényén megígérte, mindent megtesz, ami csak hatalmában áll, hogy véget vessen a Gázai háborúnak.
Az itt élő nagyjából 240 ezer regisztrált muszlim szavazó valóban döntő lehet. Ezt Trump is tudatosította, felszólítva Izraelt, hogy „gyorsan fejezze be a harcokat”.
Wisconsin
Az előző két választáson alig 20 ezer volt a különbség győztes és vesztes között itt. Szakértők szerint itt más jelöltek indulása is befolyásolhatja a végeredményt. A közvélemény-kutatások azt jelezték, hogy a független jelölt, Robert F. Kennedy Jr. jelentős támogatottsága árthatott volna Harris vagy Trump szavazatainak. Kennedy viszont augusztus végén visszalépett, és beállt Trump mögé.
Népesség: kb. 5,8 millió
Terület: 169 640 km2
A legnagyobb városok: Milwaukee, Madison
Elektori szavazatok: 10/538
A mezőgazdaság kulcsfontosságú az államban, szokták „Amerika tejcsarnokának” is nevezni. Az ilyen típusú szavazóbázis alapvetően hajlik a republikánus politika felé, de Wisconsinban erősek a baloldali hagyományok is. Kérdés, hogy a lakosok mennyire tudnak azonosulni Harris középosztályt célzó ígéreteivel.
A Dél államai
Szintén nem látható biztosan előre, Észak-Karolina és Georgia 16-16 elektori szavazatával kit segít majd.
Észak-Karolina
A 2020-as választás itt Trumpnak kedvezett, 74 ezer szavazat volt a különbség. Biden visszalépése és Harris indulása azonban kedvezett a demokraták esélyeinek idén. Nem véletlen, hogy Trump itt lépett újra szabad téren nyilvánosság elé a júliusi merényletet követően.
Népesség: kb. 10,5 millió
Terület: 139 391 km2
A legnagyobb városok: Charlotte, Raleigh
Elektori szavazatok: 16/538
A szakértők szerint egy demokrata győzelemhez itt a színesbőrűek szavazatai elengedhetetlenek. A republikánus győzelem könnyebben összejöhet, ha kellően sikerült híveiket mozgósítaniuk.
Georgia
Biden csak 13 ezer szavazattal előzte meg Trumpot 2020-ban itt. Az Észak-Karolinával határos Georgia lakosságának egyharmada afrikai-amerikai, ez az egyik legnagyobb arány az országban. Ez minden bizonnyal segített négy éve Bidennek.
A színesbőrű szavazók körében tapasztalható volt némi kiábrándultság Bidenből, de Harris indulása javított az esélyeken. Mindenesetre csak akkor valószínűsíthető, hogy megismétlődjön a váratlan demokrata győzelem, ha nagy számban járulnak az urnához a helyi afroamerikaiak.
Népesség: kb. 11 millió
Terület: 154 077 km2
A legnagyobb városok: Atlanta, Columbus
Elektori szavazatok: 16/538
Egyébként Trumpot és 18 társát azzal vádolják, hogy a 2020-ban megpróbálták jogtalanul felülbírálni a választási eredményeket többek között Georgiában. Az elnökjelölt tagadja a vádakat, és az ügyet a választások előtt nem tárgyalja a bíróság.
Vadnyugat
Arizona és Nevada a két nyugati állam, ahol megjósolhatatlan a végeredmény, bár Arizona inkább a republikánus jelölt felé hajlik.
Arizona
A 2020-as demokrata siker majd 30 év után törte meg a republikánus győzelmi szériát. 10 ezer választó billentette Biden oldalára az elektori szavazatokat.
Arizona határos Mexikóval, és az ország bevándorlási vitájának középpontjába került, bár a határátlépések száma az elmúlt hónapokban a rekordszintről visszaszorult.
Népesség: kb. 7 millió
Terület: 295 254 km2
A legnagyobb városok: Phoenix, Tucson
Elektori szavazatok: 11/538
Nevada
Az utolsó választásokon demokrata jelöltet támogatott az állam, de nem lenne váratlan egy republikánus fordulat.
Népesség: kb. 3 millió
Terület: 286 382 km2
A legnagyobb városok: Las Vegas, Henderson
Elektori szavazatok: 6/538
Nevadában a harmadik legnagyobb a munkanélküliség aránya az Egyesült Államokban. A világjárványi utáni időszakban pedig lassabb volt a gazdasági fejlődés. Így Trump alacsonyabb adókról szóló ígéretei betalálhatnak itt.
És mivel az itteni latin-amerikai szavazóbázist mindkét jelölt alaposan megcélozta, az sem egyértelmű, hogy ők a demokrata oldalra húznak majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.