Bagdad. Bizalmat szavazott az iraki alkotmányozó nemzetgyűlés Ibrahím al-Dzsaafari miniszterelnök nem teljes kormányának, amelyben öt posztra csak ügyvezető jelleggel neveztek ki minisztert. Ez Irak első választott kormánya a Szaddám-rezsim megdöntése óta.
Hét női miniszter Bagdadban
A kormányban 31 miniszter és négy miniszterelnök-helyettes kap helyet. Egyelőre nem sikerült a koalíciós szövetségeknek megegyezniük öt tárca – az olajügyi, a védelmi, az áramügyi, az ipari és az emberi jogi – végleges gazdájában. A védelmi tárcát Dzsaafari viszi majd ideiglenesen, az olajügyit az az Ahmed Csalabi, aki korábban szoros kapcsolatokat ápolt a Pentagonnal, és akinek jelentésére alapozta állítólag Washington az iraki tömegpusztító fegyverek létét. Csalabi egyben az új kormány egyik miniszterelnök-helyettese lett. Az áramügyeket Raus Novri kurd politikus kezeli átmenetileg. A külügyminiszter a korábbi tárcavezető, Hosjar Zebari maradt, míg a szintén kulcsfontosságú belügyminisztériumot a síita Bajan Dzsabbar kapta. Az ő személyével kapcsolatban komoly aggodalmak fogalmazódtak meg az elmúlt hetekben szunnita körökben, mert attól tartanak, hogy keményen fel fog lépni a szunnita fegyveres lázadókkal szemben. Hét minisztérium élére nők kerültek. Nem került be a kormányba a leköszönő kormányfő, Ijád Allávi Iraki Listájának egyetlen tagja sem, annak ellenére, hogy a tömörülés 40 mandátumot szerzett a parlamentben és ezzel a harmadik legnagyobb képviselettel rendelkezik. Allávi és Dzsaafari között a múlt héten megszakadtak a tárgyalások, miután a kijelölt kormányfő úgy vélte, hogy elődje túl sok tárcát követelt pártjának.
Közben folytatódnak az erőszakos cselekmények: 4 iraki civil halt meg és 20-an megsebesültek tegnap reggel abban a rakétatámadásban, amelyet a Bagdadtól 60 kilométerre délre fekvő Muszajibban hajtottak végre. Mint a helyi rendőrség egyik parancsnoka elmondta, a négy Katyusa típusú rakéta a helyi önkormányzatot, a rendőrkapitányságot, valamint egy távközlési központot vett célba. A sebesültek közül 14-en középiskolások voltak.
Az Iraki Iszlám Párt, a legnagyobb iraki szunnita párt tegnap közleményben szólította fel a három román túsz elrablóit foglyaik szabadon bocsátására. A közlemény hangsúlyozza: a külföldi újságírók elrablásának pusztító hatása van Irakra nézve. A párt egyúttal azzal vádolta az Irak-ellenes erőket, hogy elrejtik a világ szeme elől, ami Irakban történik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.