<p>Több mint húsz ember életét vesztette Vietnam középső részén csütörtökön Kína-ellenes zavargásokban, amelyek a két ország dél-kínai-tengeri területi vitájával kapcsolatban törtek ki.</p>
Halálos áldozatok a vietnami zavargásokban
A Reuters hírügynökség kórházi forrásai szerint öt vietnami munkás és tizenhat kínai halt meg a Ha Tinh tartományban történt összecsapásokban. Az erőszakcselekményekben több mint száz ember sérült meg. Tajvan vietnami diplomáciai képviselője ezzel párhuzamosan arról számolt be, hogy vietnami munkások ezrei megtámadták az ország legnagyobb, tajvani tulajdonban lévő acélgyárát, amely szintén Ha Tinh tartományban van. Ott egy kínai munkás vesztette életét.
A zavargások kedden törtek ki több dél-vietnami ipari parkban, és szerdán késő estére a középső országrészre is átterjedtek. A munkásokat az bőszítette fel, hogy Kína május elején olajfúró tornyot vontatott egy olyan dél-kínai-tengeri területre, amit Vietnam is magáénak tart. A rendőrség közlése szerint a déli Binh Suong tartományban legalább 460 kínainak vélt vállalat gyárait rongálták meg, köztük több tajvani és dél-koreai cégét is. A zavargásokban legalább 40 rendőr megsérült, őket kövekkel dobáltak meg.
A zavargásokkal kapcsolatban eddig 600 embert vettek őrizetbe az ország déli részén. Jelentések szerint az erőszak miatt több száz kínai állampolgár menekült el Vietnamból. A pekingi hatóságok csütörtökön figyelmeztetést adtak ki a Vietnamba utazni kívánó kínaiaknak, amelyben azt írták, hogy azok gondolják át az utazást és tájékozódjanak annak veszélyeiről. A kínai állami Global Times napilap pedig azzal vádolta Hanoit, hogy a zavargások a vietnami kormány "Kína-ellenes propagandájának következményei".
Az Egyesült Államok mind Pekinget, mind Hanoit önmérsékletre szólította fel. Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője azt mondta, hogy a helyzetet párbeszéd útján kell megoldani. A kommunista Vietnamban alapvetően tilosak a tüntetések, de jelen esetben engedélyezték őket a hatóságok, mivel a politikai rendszer bírálata helyett az ország külpolitikai célkitűzései melletti kiállásra szerveződtek. Ugyanakkor egyes tisztviselők már korábban jelezték, hogy a helyzet kezd megfékezhetetlenné válni, és a csütörtöki erőszak azon szakértői véleményeket látszik alátámasztani, amelyek szerint ha egyszer "kiengedték a szellemet a palackból", nehéz lesz visszatuszkolni.
A zavargásokat kiváltó kínai-vietnami területi vita azután éleződött ki, hogy május elején kínai olajfúrótornyot vontattak a Paracel-szigetek közelébe. Peking 1974-ben vonta ellenőrzése alá a szigeteket, amelyekre Vietnam is igényt tart, akárcsak a környező vizekre. Hétfőn a fúrótorony mellett vízágyúkkal lőtte egymást a két ország parti őrsége, az előző héten pedig kínai hajók szándékosan, orral nekimentek vietnami hajóknak.
Korábban a Vietnamot is tagjai között tudó Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) és John Kerry amerikai külügyminiszter is aggodalmának adott hangot Kína lépései miatt. Kína és Vietnam között több kisebb tengeri incidens volt a vitatott területeken, de egyes megfigyelők szerint a mostani zavargások a helyzet legsúlyosabb kiéleződését jelentik a két ország 1979-es határháborúja óta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.