<p> A görög fizetési válság szempontjából döntő jelentőségű tanácskozást kezdett csütörtök délután Luxembourgban az Eurogroup, az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek testülete.</p>
Fontos Eurogroup-ülés kezdődött a görög válságról
Brüsszel |
A testület elnöke, Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter az ülésre érkezve azt mondta az újságíróknak, hogy most Görögországnak kellene új ajánlatokat tennie a hitelezőkkel való megállapodás érdekében. Dijsselbloem szerint a nyakig eladósodott országnak olyan kötelezettségeket kellene vállalnia, amelyek hiteles, pénzügyileg fenntartható kiutat mutathatnak a helyzetből. Ezen a mostani ülésen azonban csekély a megállapodás esélye - vélekedett az eurócsoport elnöke. Az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap június végi végső határidőt szabott az Athén és hitelezői közötti megállapodásra az ország fizetőképességének fenntartását biztosító intézkedésekről. "A helyzet nagyon sürgető, és Görögország érdeke a bizalom helyreállítása" - mondta Dijsselbloem. Utalt arra, hogy a görögökkel tárgyalásban levő intézmények számos részterületen lennének készek engedményeket tenni, de cserébe "rendbe kellene tenni" Görögországot. Az eddigiek alapján a görögök az adósság egy részének az elengedését, a fennmaradó adósság törlesztésének hosszabb időre történő széthúzását szeretnék elérni. Ebben az esetben nem tartanának igényt az előző mentőcsomagban megajánlott, de abból még nem folyósított 7,2 milliárd euróra. A hitelezők ugyanakkor azt akarják látni, hogy Athén alapvető költségvetési reformlépésekkel biztosítja pénzügyi helyzetének fenntarthatóságát, ami a most hatályos mentőcsomag feltétele volt. Görögországnak hamarosan mintegy 1,6 milliárd eurós törlesztési kötelezettsége válik esedékessé. Megállapodás hiányában az ország fizetésképtelenné válhat, ami megkérdőjelezné eurózóna-tagságának - sőt, talán EU-tagságának is - a fenntarthatóságát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.