Fokozódó feszültség várható a spanyol és a katalán kormány között

Madrid |

<p>A spanyol és katalán kormány között várhatóan tovább fokozódik a feszültség, amely az autonóm közösségben akár előre hozott választásokhoz is vezethet - írta a Foreign Affairs című vezető amerikai külpolitikai folyóirat a katalán függetlenségről tartott vasárnapi &quot;alternatív&quot; népszavazást követő elemzésében.</p>

A cikk szerint Spanyolország és Katalónia között rosszabb a viszony, mint eddig bármikor. A spanyol kormány a kezdetektől ellenezte és alkotmánysértőnek tartotta a függetlenségi referendumot. Mariano Rajoy miniszterelnök eltökélt szándéka, hogy megvédje Spanyolország területi épségét, a népszavazásról folytatott vitában az alkotmány mögé bújik és megtagadja a katalánok igényeinek figyelembevételét. Ez azonban rossz stratégia - mutat rá az elemzés, mert ez a magatartás ugyan átmeneti politikai nyereséget hozott a kormánypártnak, de megerősítette a katalán függetlenséget szorgalmazó tábort is.    A Foreign Affairs megállapítja: Madrid szükségtelenül ellenséges, hiszen a katalánok demokratikus módon, szavazással döntenének, ahelyett, hogy például a baszkokhoz hasonlóan a terrorizmust választanák céljaik elérésére.    Miközben a spanyolok szerint a katalán függetlenségi törekvések a gazdasági válság következményei, a katalánok azzal érvelnek, hogy az elszakadás gazdasági fellendülést hozna számukra, mivel most jóval többet fizetnek be az államkasszába, mint amennyit aztán arányaiban felhasználhatnak. Ám azt például elhallgatták, hogy milyen nemzetközi következményei lennének a szétválásnak, ami nem meglepő, mivel az erőforrások összegyűjtésére és a tömeges mozgósítás elősegítésére összpontosítottak - olvasható az elemzésben, amely kitért arra is, hogy egy újonnan létrejövő államnak - a történelmi tapasztalatok szerint - befolyásos és erős "barátokra" lenne szüksége ahhoz, hogy a nemzetközi közösség elismerje. Példaként említi Montenegrót és Dél-Szudánt. Katalónia függetlenségét viszont jelenleg kevés európai állam támogatja nyíltan, mert félő, hogy ezzel sorra fellángolnak a különböző nacionalista mozgalmak, és ez destabilizálhatja az Európai Uniót. A katalán szeparatistáknak viszont épp a nemzetközi támogatás hiánya miatt kell aggódniuk - világít rá a tanulmány.    A Foreign Affairs szerint erre a helyzetre a skót példa lenne ésszerű megoldás, az Egyesült Királyság az önrendelkezés bővítését ígérte Skóciának. Ám Spanyolországban ez, a felek magatartását tekintve, egyelőre elképzelhetetlen. Spanyolországban egy év múlva lesznek parlamenti választások, egy új kormány új hozzáállással kezelheti majd a kérdést. Katalóniában viszont - ahol pont ciklusának felénél jár a kormány - elképzelhető, hogy előre hozott választások lehetnek, amely a legutóbbi felmérések szerint a radikális függetlenségi párt, a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) győzelmét hozná, ez viszont akár még erősebb konfliktusokat is okozhat.    A tanulmány megállapítja: a fő politikai kérdés ebben a helyzetben az, hogy miként lehet Spanyolország keretei közé beilleszteni Katalónia függetlenségi törekvéseit, és minél hamarabb felismeri ezt a spanyol kormány, annál hamarabb lehet visszaállítani a nyugalmat az országban. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?