Felhívás Prágának, hogy szenteljen nagyobb figyelmet a kisebbségi nyelveknek

<p>Az Európa Tanács (ET) miniszteri bizottsága felszólította Csehországot, hogy szenteljen nagyobb figyelmet és törődjön jobban a területén élő nemzeti és etnika kisebbségek nyelvével.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->

Ezt a felhívást az ET miniszteri bizottságának azon első jelentése tartalmazza, amelyet a kisebbségi nyelvek használatának helyzetéről és állapotáról készített a testület - közölték csütörtökön Prágában. A miniszteri bizottság felügyeli a regionális és kisebbségi nyelvek európai chartájának betartását, amelyet a Cseh Köztársaság is aláírt. A charta alapján Csehországban a szlovák, a lengyel, a roma és a német nyelvet kezelik és védik kiemelten.

A bizottság figyelmeztette Prágát, hogy a kisebbségi nyelvek is részét képezik a Cseh Köztársaság kulturális örökségének, aminek nemcsak az oktatásban, de a közszolgálati médiában is meg kellene jelennie.

A testület felszólította Csehországot, hogy pontosítsa a kisebbségi nyelvek, különösen a roma és a német nyelv, védelmének és közéleti használatának szabályait. Az európai bizottság ugyanakkor biztosítékokat követel arra nézve, hogy a Cseh Köztársaság iskoláiban nem lesz betiltva a roma nyelv használata, illetve hogy a roma nyelvet beszélők nem lesznek kitéve semmiféle zaklatásoknak és megfélemlítéseknek. Nagyobb mértékben kellene biztosítani a szlovák, a roma és a német nyelv tanítását is az iskolákban.

A kisebbségi nyelvek használatának hivatalos szabályozására és védelmére Csehország a regionális és a kisebbségi nyelvek európai chartájának az

elfogadásával kötelezte el magát. A dokumentum Csehországban 2007 márciusában lépett életbe.

A charta előírásaival a gyakorlatban csak a lengyel kisebbség tud élni. A jogszabály megvalósításával azonban a lengyelek nem elégedettek. A mintegy 60 ezres csehországi lengyel kisebbség döntő többsége Észak-Morvaországban összefüggő területen a lengyel határ mentén él.

Csehországban mintegy 15 ezer magyar is él. Az ő nyelvüket azonban a charta nem védi. A magyarok ugyanis egyetlen csehországi településen sem alkotnak többséget, illetve élnek nagyobb számban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?