<p>Róma. Az új pápával való együttműködésre szólította fel a bíborosokat a konklávé nyitányaként megtartott szentmisén Angelo Sodano. Bármilyen hevesen eshet, bármilyen erősen fújhat a szél, a Sixtus-kápolna kéményéből felszálló füst jól fog látszani – ígérte az aggódó újságíróknak az olasz kéményseprők szövetségének főtitkára.</p>
Fehér füstre vár az egész világ
ÖSSZEFOGLALÓ
Az aggodalom helyénvaló volt, és nemcsak azért, mert a konklávé várható időtartamára a meteorológusok rossz időt jósoltak. 2005. április 19-én este hat óra előtt pár perccel hiába nézte a Szent Péter téren összegyűlt tömeg a Sixtus-kápolna kéményéből felszálló füstöt, nem lehetett megállapítani, milyen a színe. Pedig Joseph Ratzinger pápává választását adta hírül. A füst először fekete koromfelhőre emlékeztetett, majd piszkosszürkévé változott, utána világosabbnak tűnt, de fehérnek nem lehetett nevezni. Még a kéményre a legjobb rálátást nyújtó tetőteraszon álló Alessio Vinci CNN-tudósító is bizonytalanul várt, azt remélve, talán a fülhallgatóján a stúdióból súgnak neki. „Ez fehér! Fehér a füst!” – kiabálták ki a térre a dermedten álló újságíróknak a vatikáni sajtóközpontból.
Így derült ki, hogy fehér füst szállt fel, a bíborosok megválasztották az új pápát, akinek nevét nem sokkal később a Szent Péter-bazilika központi lodzsájáról mondták be. A már több konklávét megélt vatikáni tudósítók tréfásan azt szokták mondani: a füst színét nehezebb kitalálni, mint azt, hogy ki lesz a pápa. Most azonban minden másképp lesz – ígérte a főkéményseprő mellett a vatikáni szóvivő is.
A konklávé nyitányaként megtartott szentmisén Angelo Sodano, a bíborosi testület vezetője homíliájában Szent Pál egyik leveléből idézett: „Legyetek nagyon alázatosak, szelídek és türelmesek, segítsétek egymást szeretettel!” Beszélt az egyház nemzetközi felelősségéről is. „A legutóbbi pápák szüntelenül az igazság és a béke előmozdításán munkálkodtak, számos kezdeményezésük volt, amelyek hasznára váltak mind a népeknek, mind a nemzetközi közösségnek. Imádkozzunk azért, hogy a leendő pápa is folytassa ezt a munkát a világban.” A bíborosok hosszan tartó tapsát kiváltva megköszönte XVI. Benedek „ragyogó pápaságát”.
A mise után a bíborosok visszatértek szálláshelyükre, a Szent Márta-házba. Háromnegyed négykor autóbusz vitte őket az apostoli palotákig, ahol fél ötkor a Cappella Paolinából bevonultak a Sixtus-kápolnába. Háromnegyed ötkor a szertartásmester az „extra omnes” felkiáltással fölszólított mindenkit: akinek nincs szavazati joga, hagyja el a Sixtus-kápolnát, majd a kápolna ajtói becsukódtak. Hivatalosan megkezdődött a konklávé, a továbbiakat már csak találgatni lehetett.
Bennfentesek nem tartották valószínűnek, hogy már az első napon megválasztják az új pápát, vagyis mindenképpen fekete füstöt vártak tegnap estére. Ma és a következő napokon is négyszer-négyszer szavaznak a bíborosok, kétszer délelőtt és kétszer délután. Ha péntekig nem sikerül egyházfőt választaniuk, akkor szombaton imanapot tartanak, majd vasárnap folytatják a szavazást.
Egyébként az európai bíborosok abszolút többségben vannak a 115 tagú pápaválasztó testületben. A 60 európai bíboroson belül relatív többségben vannak az olaszok (28 fő). Németország hat, Spanyolország öt, Franciaország négy, Lengyelország három fővel képviselteti magát. Az Európán kívüli világból Latin-Amerikát 19, Észak-Amerikát 14 bíboros – 11 amerikai és három kanadai – képviseli a konklávén. A latin-amerikaiak között öt brazil, három mexikói és két argentin bíboros van. Afrika 11, Ázsia tíz pápaválasztót küldött. Az ázsiai bíborosok fele indiai. Óceániát George Pell, az ausztráliai Sydney érseke képviseli. Az új pápa megválasztásához kétharmados többség (77 szavazat) kell. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.