<p>Rendkívül magas radioaktivitási szintet mértek a 2011-es földrengés és szökőár következtében megrongálódott fukusimai atomerőmű kettes reaktorán belül végzett vizsgálaton - tájékoztatta pénteken az EFE spanyol hírügynökséget az erőművet üzemeltető társaság szóvivője.</p>
Extrém erősségű sugárzást mértek az egyik fukusimai reaktorban
A tokiói elektromos művek (TEPCO) szerint a rendkívüli erősségű sugárzás megnehezíti a nukleáris létesítmény leszerelésének folyamatát.
A sugárzást sievertben mérik, amely az emberi szövetek által elnyelt sugárzás mennyiségét adja meg. Évi 100 millisievert az a dózis, amelynél már a rákkockázat növekedésével számolnak a szakértők. A mostani tájékoztatás szerint a kettes reaktor tárolójában és közvetlenül a reaktormag alatt a sugárzás ereje óránként 530 sievert, amely az emberi szervezet számára halálos.
A mérést végző szakembereknek először sikerült szondát leereszteniük a kettes számú reaktorba, az általa készített képek alapján becsülték meg a sugárzás mértékét - magyarázta a szóvivő.
A TEPCO szakembereinek feltételezései szerint az erőmű kettes szektorában az üzemanyag annyira felmelegedett, hogy átlyukasztotta a nyomástartó edény alját és összegyűlt a tároló alján. Azt gyanítják, hogy az így létrejött különböző hulladékok - egyfajta keveréke a megolvadt üzemanyagnak és a reaktormagot védő pajzs részeinek, amelyek a 2011-es földrengés és cunami következtében, a hűtőrendszer vízellátásának leállása után olvadtak meg részben - lehetnek a reaktor tárolójában mért rendkívüli sugárzás okai. A szakemberek azonban hozzátették, hogy a tároló alján gyanított, megolvadt üzemanyag jelenlétére vonatkozóan még nem sikerült bizonyosságot nyerniük. A reaktoron kívül nem észleltek radioaktív szivárgást.
A magas szintű sugárzás a reaktor üzemanyagrúdjainak eltávolítására vonatkozólag is nehézséget jelent. Ez a folyamat nélkülözhetetlen része a létesítmény leszerelésének, ami a becslések szerint 30-40 évig is eltarthat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.