<p>Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök pénteken Isztambulban kijelentette, hogy megváltoztatná az alkotmányt és bővítené az államfői jogköröket, ha megnyerné az elnökválasztást.</p>
Erdogan bővítené az államfői jogköröket elnökké választása esetén
Választási kampányát megkezdve Erdogan ismertette politikai programját, amelyet megvalósítana, ha az augusztusi választásokból ő kerülne ki győztesen. Ez szinte biztosnak látszik. Két júniusi közvélemény-kutatás szerint is Erdogan már az első fordulóban, augusztus 10-én megnyeri az elnökválasztást. A felmérések 55-56 százalékos eredményt jósolnak neki fő vetélytársával, Ekmeleddin Ihsanoglu ellenzéki elnökjelölttel szemben. Ha egyik jelölt sem szerez az első fordulóban több mint 50 százalékot, augusztus 24-én második fordulót tartanak. "Egy új alkotmány az új Törökországnak - ez az egyik prioritásom, ha megválasztanak elnöknek... Az új alkotmány új jövőt jelent" - harsogta a kormányfő az isztambuli nagygyűlésen híveinek ezrei előtt.
A török államfőnek a jelenlegi alkotmány szerint nagyrészt reprezentatív szerepe van. Erdogan nem csinál titkot abból, hogy megválasztása esetén a török államberendezkedést elnöki vagy félelnöki rendszerré alakítaná át. Bírálói attól tartanak, hogy államfőként felszámolná a demokratikus alapokat, és megszüntetné a hatalmi ágak szétválasztását. Erdogan pártja, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) már így is kényelmes többséggel rendelkezik a parlamentben. Erdogan már 2011-ben is új alkotmányt ígért, amikor sorompóba szállt harmadik miniszterelnöki mandátumáért. A jelenlegi török alaptörvény, az 1980-as katonai puccs terméke számos módosítás ellenére még mindig magán viseli a hadsereg gyámkodásának jegyeit.
Az új alkotmányon kívül Erdogan további prioritásokat jelölt meg, hogy 2023-ra, a modern Törökország alapításának 100. évfordulójára szavai szerint létrejöhessen egy "új Törökország". Ezek a következők: több demokrácia, a politika és a társadalom "normalizálásának" biztosítása, a szociálpolitika javítása és Törökországnak a világ tíz vezető gazdasága közé emelése.
"A régi Törökország a múlté. A régi Törökország kapui bezáródtak. Az emberek változásért kiáltanak" - jelentette ki a 60 éves kormányfő egy konferenciateremben elmondott, csaknem kétórás beszédében. Azt is kinyilvánította, hogy ha megválasztják, a délkelet-törökországi kurd kisebbséggel zajló békefolyamat legnagyobb híve és támogatója lesz.
Népszerűsége ellenére Erdogan tekintélyelvű személyisége, a tavalyi isztambuli tüntetések ellen bevetett rendőri erőszak és az idei év eleji korrupciós botrány nyomán hozott intézkedései - mint amilyen a Facebook és a Twitter közösségi portálok betiltása volt - mélyen megosztják a török társadalmat. "Nem olyan elnökségre készül, mint amilyen a jelenlegi. Egy teljesen új, egy Putyin-féle elnökség lebeg a szeme előtt" - mondta Cengiz Aktar isztambuli politológus professzor. Hozzátette: ez rendkívül aggasztó a mélyen megosztott török társadalomban. Az ország fele aggodalommal tekint a jövőbe - állapította meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.