<p>A szíriai hadsereg vetett be szaringázt április 4-én Hán Sejkún településen, a támadásnak 87 halálos áldozata volt - közölték szerdán az ENSZ vizsgálóbiztosai.</p>
ENSZ: a szíriai kormányhadsereg vetett be szaringázt áprilisban
A világszervezet most először nevezte meg a vegyifegyver-támadás elkövetőjét, és háborús bűncselekménnyel vádolja Damaszkuszt. A bizottság szerint Szíria a háború alatt több mint kéttucatszor vetett be vegyi fegyvert. A Hán Sejkún-i eset volt a legsúlyosabb.
Az ENSZ-nek a szíriai emberi jogi helyzetről jelentő bizottsága 14. jelentésében megállapította: "A szíriai légierő egy április 4-i támadásában szaringázt vetett be, amely több mint 80 ember halálát okozta, többségük nő vagy gyerek volt".
A bizottság visszautasítja azt a magyarázatot, hogy azért került szaringáz a levegőbe, mert légicsapás ért egy vegyianyagraktárat vagy -gyárat.
"Minden rendelkezésre álló bizonyíték arra enged következtetni, hogy a légierő dobott le szaringázbombát" - közölte a testület. Hangsúlyozták, hogy a vegyi fegyverek bevetését tiltja a nemzetközi jog.
A bizottságot - amelyet 2011-ben hozott létre az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa - soha nem engedte be Szíriába Damaszkusz. De nem ez a bizottság az egyetlen, amely vizsgálja az április 4-i Hán Sejkún-i gáztámadást. A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) és az ENSZ közösen is felállított egy bizottságot a tragédia kivizsgálására. Június végén az OPCW megerősítette, hogy szarint vetettek be, de nem állapította meg, hogy ezért ki a felelős.
Szíria augusztus közepén közölte, hogy együttműködik a szakértőkkel annak bizonyítására, hogy nem hadserege volt a tettes Hán Sejkúnban.
A világszervezetnek a szíriai emberi jogok megsértését vizsgáló bizottsága egyúttal arra a következtetésre jutott, hogy az amerikai hadsereg nem tett meg minden szükséges elővigyázatossági intézkedést egy márciusi légicsapása során Szíriában.
"Az Aleppó tartománybeli adzs-Dzsinában az Egyesült Államok fegyveres erői nem tettek meg minden szükséges elővigyázatossági intézkedést annak érdekében, hogy megvédjék a civil lakosságot az egyik helyi mecset ellen indított támadásuk során, s ezzel megsértették a nemzetközi jogot" - áll a szervezet szerdai, Genfben kiadott közleményében.
A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet egy korábbi jelentésében azt állította, hogy az amerikai erők valószínűleg nem ellenőrizték elég alaposan a célpontot, többtucatnyi civil halálát okozva az említett légitámadásban.
Az amerikai védelmi minisztérium cáfolta, hogy lerombolta volna a mecsetet a nemzetközi koalíció légicsapása során.
Az Egyesült Államok Középső Parancsnoksága (CENTCOM) korábban elismerte a légicsapás tényét, de hangsúlyozta, hogy a célpont nem az imaház volt, hanem a mellette álló épület, amely információi szerint az al-Kaida terrorszervezet állandó gyülekezőhelye volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.