Elnapolták a parlament ülését, nincs egyetértés az új vezetőkről

Bagdad |

<p>Mindössze harminc percig tartott a három hónappal ezelőtt megválasztott iraki parlament második ülése vasárnap, miután a rivális politikai erők nem kerültek közelebb a konszenzushoz az ország új vezetőinek kinevezését illetően.</p>

Mehdi al-Hafidz ügyvezető házelnök közölte, hogy mivel semmiféle egyetértés nincs a frakciók között a miniszterelnöki, államfői és házelnöki poszt jelöltjeiről, keddre halasztja az ülést. A belpolitikai bénultság oka, hogy a szunniták és a kurdok elutasítják Núri al-Máliki jelenlegi síita kormányfő ismételt megválasztását, mivel szerintük kormánya csak saját vallási csoportjának érdekeit tartja szem előtt. Még a síita pártok is megosztottak Máliki személyével kapcsolatban, ő azonban nem mutatja jelét annak, hogy hajlandó lenne lemondani a posztról, amelyet jelenleg ügyvezető jelleggel tölt be.

Bár Máliki pártszövetsége rendelkezik a parlament legnagyobb frakciójával, messze nincs többsége a törvényhozásban. Irakban a kormányfői tisztséget hagyományosan síita, a házelnökit szunnita, az elnökit pedig kurd politikus tölti be. A parlamentnek először a házelnököt, aztán az államfőt, legvégül a miniszterelnököt kell megválasztania. Korábban szunnita frakciók már megállapodtak a házelnök személyéről, de a másik két tisztségre nem találtak konszenzusos jelöltet.

Az előző két választást követően a három csoport átfogó politikai alkuk keretein belül állapodott meg a három posztról, de a jelenlegi elmérgesedett helyzetben erre egyelőre nem látszik hajlandóság. Szunnita és kurd képviselők leszögezték szombaton, hogy ha a síita politikai erőknek nem sikerül Máliki helyett más jelöltet találniuk a miniszterelnöki posztra, az "Irak széteséséhez vezethet". Nikolaj Mladenov, az ENSZ iraki megbízottja pedig azt mondta, káoszba fog sodródni az ország, ha a parlament vasárnapi ülésén nem sikerül dönteni a miniszterelnök személyéről.

A három hónapja tartó belpolitikai válság megoldását különösen sürgetővé teszi, hogy az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szélsőséges szunnita szervezet az elmúlt hetekben jelentős területeket vont ellenőrzése alá Irakban és ott kikiáltott egy iszlám kalifátust. Egyesek szerint az ILIÁ meglepő katonai sikerei elsősorban Máliki számlájára írhatók, aki miniszterelnöksége alatt - a vádak szerint - elidegenítette a kisebbségben lévő szunnitákat, ezért sokan még a dzsihadistákban is jobban bíznak, mint a bagdadi síita kormányban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?