Egyre több újságírót ölnek meg

Párizs |

<p>Nőtt az elmúlt két évben az újságírók ellen elkövetett gyilkosságok száma a világban, s az áldozatok javarészt olyan sajtómunkások voltak, akik életüket kockáztatva kényes információkat közöltek.</p>

Nőtt az elmúlt két évben az újságírók ellen elkövetett gyilkosságok száma a világban, s az áldozatok javarészt olyan sajtómunkások voltak, akik életüket kockáztatva kényes információkat közöltek egyebek mellett drogkereskedelemről, emberi jogsértésekről vagy korrupcióról - áll az UNESCO szerdán közzétett jelentésében.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete szerint 2008-2009-ben összesen 125 újságírót öltek meg a világ 27 országában, míg az azt megelőző két évben 122 sajtómunkás lett gyilkosság áldozata.

A gyilkosságok legalább 80 százalékát azzal a szándékkal követték el, hogy megakadályozzák közérdekű információk közzétételét, vagy azt, hogy újságírók kutakodjanak utánuk - hangsúlyozza jelentésében az UNESCO.

A bűnesetek számát illetően tavaly történt a legtöbb újságíró-gyilkosság: összesen 77 sajtóst ölték meg - az előző évben 69-en váltak gyilkosság áldozatává - ebben az időszakban, amikor Irakban elharapózott az erőszak. A korábbi években jelentősen csökkent a halálos bűnesetek száma, javarészt az iraki helyzet javulásának köszönhetően (2007-ben 53, míg 2006-ban 48 újságírót öltek meg).

Az elmúlt két évben a legtöbb újságírót, összesen 37-et, a Fülöp-szigeteken gyilkoltak meg. A szigetország azért előzte meg Irakot, mert egy nap alatt, 2009. november 23-án mintegy 30 újságíró életét oltották ki egy rajtaütésben.

Az UNESCO-listán Irak a második helyen áll, de az országban jelentős mértékben, a 2006-2007-es időszakhoz képest 62-ről 15-re csökkent a meggyilkolt újságírók száma.

Az ENSZ-szervezet hangsúlyozza jelentésében, hogy a 2008-2009-es időszakban a korábbi két évhez képest jelentős változást jelent az, hogy nagy mértékben csökkent azoknak a gyilkosságoknak a száma, amelyek kapcsolatba hozhatók valamilyen fegyveres konfliktussal. Az áldozatok nagy többsége nem külföldi haditudósító volt, hanem helyi lakos, aki írásaiban közérdekű információkat tárt fel saját országában, békeidőben.

Az UNESCO-jelentés szerint a meggyilkolt újságírók 95 százaléka férfi volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?