<p>Decemberben dönt a NATO arról, hogy milyen mértékben kívánja növelni az afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) létszámát - közölte szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján James Appathurai.</p>
Decemberben dönt a NATO az afganisztáni csapaterősítésről Brüsszel
Az atlanti szervezet szóvivője pontos dátumot nem mondott, csak annyit, hogy az "erőgeneráló" értekezletet a NATO-országok külügyminisztereinek december elején esedékes brüsszeli tanácskozása után tartják.
Addigra - tette hozzá - Barack Obama amerikai elnök már nyilván kifejti az Egyesült Államok afganisztáni csapatnövelési terveit és új átfogó Afganisztán-stratégiáját.
Obama döntésére várnak olyan előterjesztések, amelyek alapján akár 40 ezer fővel is növelhetnék az Afganisztánba küldött amerikai katonák számát.
A közép-ázsiai országban jelenleg 71 ezer főt számlál az ISAF-kontingens, és a felét az amerikaiak adják. Emellett az ISAF-alárendeltségen kívül, közvetlenül amerikai parancsnokság alatt 36 ezer amerikai katona van jelen.
A tervezett jelentős amerikai létszámnöveléshez kiegészítésként eddig a britek jelezték, hogy küldenének további ötszáz katonát, Szlovákia megduplázná jelenlegi, 245 fős különítményét, a NATO-hoz nem tartozó Grúzia pedig adna előbb 170, majd később további 700 katonát.
Korábbi tervek szerint már jövő hétfőn tanácskoztak volna arról, hogy az európai szövetségesek milyen felajánlásokat tesznek. Afganisztán vonatkozásában ez halasztást szenved: az értekezletet megtartják ugyan, de azon csak a koszovói NATO-művelet, a szomáliai parti vizek mentén folyó kalózellenes művelet, valamint a földközi-tengeri járőrözés létszámigényéről lesz szó.
Sajtótájékoztatóján Appathurai a NATO-országok aggodalmának adott hangot amiatt, hogy szeptember végén Oroszország és Fehéroroszország olyan közös hadgyakorlatot tartott, amely egy Nyugatról Oroszország ellen indított támadás hipotéziséből indult ki. A manőverben 12 ezer katona vett részt, és a NATO-szóvivő szerint ez volt a hidegháború befejezése óta a legnagyobb szabású katonai gyakorlat.
Appathurai a NATO-külügyminiszterek közelgő tanácskozásának napirendjéről elmondta, hogy egyebek közt megvitatják, bevonják-e Bosznia-Hercegovinát és Montenegrót az úgynevezett "tagsági akciótervbe", amely a NATO-csatlakozás "előszobájának" tekinthető.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.