<p>A brit kormányfő kijelentette pénteken Brüsszelben: "szomorú nap ez Európa számára" Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnöknek való jelölése miatt.</p>
Cameron: "szomorú nap ez Európának"
Juncker szerinte "nem megfelelő személy" erre a magas posztra. "Egymással együttműködve találhattunk volna egy másik jelöltet" - tette hozzá David Cameron. A kormányfő sajtóértekezletet tartott, miután az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács elsöprő többséggel Junckert jelölte a tisztségre.
"Az a veszély fenyeget, hogy megrendül a nemzeti kormányok helyzete" - mondta. Juncker jelölése "súlyos hiba", és miatta nehezebb lesz Nagy-Britanniát bent tartani az Európai Unióban, valamint nehezebb lesz megreformálni is az EU-t, amely "változásért" kiált. "Ez az egész folyamat csak megerősítette abbéli meggyőződésemet, hogy Európának változásra van szüksége."
"Úgy gondolom, hogy Nagy-Britannia nemzeti érdeke az EU megreformálása, népszavazás megrendezése erről a reformról, és annak támogatása, hogy maradjunk bent egy megreformált EU-ban. Nehezebb lett ennek megvalósítása? Igen. De én halálosan komolyan küzdeni fogok a következő években az EU megreformálásáért" - jelentette ki.
Cameron egyébként rögtön a döntés után, egy Twitter-üzenetben úgy fogalmazott: "megmondtam az európai vezetőknek, hogy ezt egész életükben sajnálhatják majd." Sajtóértekezletén azt mondta még: "Néha az embernek késznek kell lennie elvesztenie egy csatát azért, hogy megnyerjen egy háborút. El kell fogadnunk az eredményt, és Nagy-Britannia együtt fog működni a bizottsági elnökkel, ahogy mindig is tette, hogy érvényesíteni tudja nemzeti érdekeit."
Most, hogy vége a "csatának", az európai vezetők megpróbálják megbékíteni Cameront, és ennek keretében valószínűleg felajánlanak Nagy-Britanniának egy brüsszeli csúcsposztot - írta az AFP. Ettől függetlenül elképzelhető, hogy a vita Juncker körül felerősíti a nagy-britanniai euroszkeptikus érzelmeket, és ez hatással lesz a 2017-ben megrendezendő népszavazásra, amelynek tárgya az ország EU-tagsága. (A referendumot abban az esetben tartják meg Cameron ígérete szerint, ha konzervatív pártja megnyeri a jövő évi parlamenti választásokat.)
A tagállamok állam- illetve kormányfői által elfogadott zárónyilatkozat végén egyébként külön bekezdés foglalkozott Cameron "megbékítésével". A dokumentum leszögezte: az Egyesült Királyság miniszterelnöke, David Cameron aggályainak adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió a jövőben milyen irányba fejlődik. "Ezekkel az aggodalmakkal foglalkozni kell" - áll a nyilatkozatban.
Az Európai Tanács emellett megjegyzi, hogy a szerződésekben lefektetett "egyre szorosabb egység" fogalma az integráció eltérő módját is lehetővé teszi a tagállamok számára, lehetőséget teremtve arra, hogy a mélyebb együttműködésre vágyók előrelépjenek, tiszteletben tartva azok óhaját, akik nem szeretnék tovább mélyíteni az együttműködést. Végül a bekezdéshez egy olyan pontot is hozzáfűztek, amely azt mondja ki, hogy miután hivatalba lép az új Európai Bizottság, az Európai Tanács - a szerződések tiszteletben tartásával - átgondolja a bizottság elnökének kiválasztási módját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.