<p>Beiktatták az államelnöki tisztségbe Recep Tayyip Erdogan korábbi török miniszterelnököt csütörtökön, és az új államfő röviddel ezután kormányfővé nevezte ki Ahmet Davutoglu leköszönő külügyminisztert.</p>
Beiktatták államelnöknek Erdogant, miniszterelnökké nevezték ki Davutoglut
Ankara |
Az elnöki székben Abdullah Gült követő Erdogan az ankarai parlament előtt letette hivatali esküjét, amelyben megfogadta, továbbra is az alkotmányt, a jog felsőbbrendűségét, a demokráciát, Kemal Atatürk elveit és reformjait, valamint a világi köztársaság alapelveit hirdeti majd. Államfőként elmondott első beszédében Erdogan kijelentette, hogy elsődleges fontosságú kérdésnek tekinti az ország csatlakozását az Európai Unióhoz, a demokratikus reformokat és a kurd békefolyamatot. "Törökország EU-hoz vezető útja, amely stratégiai célkitűzésnek számít, sokkal határozottabban folytatódik majd" - mondta az új elnök az évtizedek óta húzódó folyamatról. A beiktatási ünnepségen részt vett Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter is. Az új államfőt augusztus 10-én közvetlen szavazással már az első körben abszolút többséggel megválasztotta a török lakosság. Erdogan államfői kinevezése azonban nem okozott osztatlan megelégedést a török belpolitikai élet szereplői között. A legnagyobb ellenzéki párt, a világi Köztársasági Néppárt (CHP) tagjai távollétükkel tüntettek az új elnök beiktatása ellen. Kemal Kilicdaroglu, a CHP vezetője alkotmánysértéssel vádolta Erdogant. Egy másik néppárti képviselő a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) képviselőinek gúnyos bekiabálása közepette felolvasta a házirend szövegét Cemil Cicek nemzetgyűlési elnöknek. A nacionalista Nemzeti Cselekvés Pártjának (MHP) képviselői pedig tüntetésképpen megtagadták a tapsot az új államfőtől. Az ellenzék szerint Erdogannak le kellett volna mondani a miniszterelnöki és pártelnöki tisztségekről azután, hogy a választási bizottság augusztus 15-én közzétette az elnökválasztás eredményeit. A török alkotmány ugyanis kimondja, hogy a megválasztott államfő nem kötődhet semmilyen párthoz, és vissza kell adnia parlamenti mandátumát. Mindenesetre a török kormány csütörtökig halogatta az elnökválasztás győztesének kihirdetését, és azzal érvelt, hogy az eredmények nyilvánosságra hozása előtt Erdogan törvényesen maradhatott hivatalban. A lépéssel Erdogan azt akadályozta meg, hogy a leköszönő államfő, Abdullah Gül visszatérhessen az AKP pártelnöki székébe, és esetlegesen elfoglalhassa a kormányfői tisztséget. Bár mindkét politikus az iszlamista-konzervatív politikai platform tagja, és korábban szövetségeseknek számítottak, Gül az utóbbi időben Erdogan legnagyobb riválisának számított. A 2003 óta hatalmon lévő Erdogan korábban kijelentette, kiterjeszti a többnyire ceremoniális feladatkörökkel járó elnöki tisztség hatásköreit. Szakértők úgy vélik, az új államfő célja, hogy az alkotmány jövőbeli esetleges módosításán keresztül elnöki típusú köztársaságot vezessen be Törökországban. A nap folyamán Erdogan valószínűleg megbízza Davutoglut az új kormány létrehozásával, amelynek összetételét már pénteken kihirdetik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.