Az USA Szlovákiának is vízummentességet adott

Washington |

<p>Az amerikai elnök bejelentette, hogy újabb hét ország polgáraira, köztük Szlovákiára és Magyarországra is kiterjesztik a vízummentes beutazás lehetőségét az Egyesült Államokba.</p>

Magyarország, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia és Szlovákia, valamint Dél-Korea körülbelül egy hónapon belül csatlakozhat a vízummentességi programhoz, amelybe jelenleg 27, többségében nyugat-európai állam vesz részt.
"Ezek az országok immár teljesítik azokat a feltételeket, amelyek az amerikai vízummentességi programba való bekerüléshez szükségesek" - emlékeztetett rá George Bush a Fehér Ház rózsakertjében tartott ünnepségen, amelyen az elnök gratulált az érintett nagyköveteknek.
A Bush-adminisztráció a vízumkényszer eltörlésével az Egyesült Államok szoros szövetségeseit "jutalmazza", de például Lengyelország még nem tudott bekerülni a csoportba, mivel nem tudta teljesíteni a feltételeket. A vízummentesség kiterjesztése "az erős baráti szálakat jelzi" az Egyesült Államok és ezen országok között.
Bush kijelentette, hogy az érintett országok állampolgárai hamarosan vízum nélkül látogathatnak az Egyesült Államokba turista vagy üzleti céllal. "Gratulálok közeli barátainknak és szövetségeseinknek ehhez az eredményhez" - fogalmazott az ünnepségen, amelyen Condoleezza Rice külügyminiszter, valamint Michael Chertoff belbiztonsági miniszter is jelen volt.
Az amerikai elnök külön megköszönte a vízummentességi program korszerűsítését és kiterjesztését lehetővé tevő törvényhez nyújtott kétpárti kongresszusi támogatást. Azt mondta, a jelenlegi lépés csak a kezdet, Amerika további szoros szövetségeseivel - Lengyelországgal, Bulgáriával, Görögországgal, Ciprussal, Máltával és Romániával - is tárgyal a vízummentesség megadásáról.
George Bush kijelentette: "a legjobb külpolitika Amerika számára, ha lehetővé teszi, hogy más országok állampolgárai személyesen megismerkedhessenek országunkkal".
Elmondta: a vízummentességi körhöz csatlakozó hét ország beleegyezett abba, hogy megosztja az Egyesült Államokkal a biztonsági fenyegetésekre vonatkozó információkat, állampolgáraik pedig beutazásuk előtt elektronikus úton regisztráltatják magukat az új rendszerben.
Újabb falat bontottunk le - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt követően, hogy az amerikai elnök péntek délután bejelentette, újabb hét ország, köztük Magyarország is csatlakozhat a vízummentességi programhoz.
Az Egyesült Államok döntésével Magyarország az 1989-1990-ben elkezdődött hosszú folyamat újabb állomásához ért: szabad és független polgárai ugyanolyan jogokat élveznek a világban, mint azon nemzetek polgárai, "akikhez mindig hasonlítani kívántunk, amely nemzetek közösségéhez évszázadok óta csatlakozni akartunk" - mutatott rá a miniszterelnök abban videoüzenetben, amely a kormányszovivo.hu honlapon látható.
A kormányfő emlékeztetett: az elmúlt években Magyarország nagyon sokat tett azért, hogy csatlakozhasson a világ legerősebb katonai szövetségéhez, a NATO-hoz, és tagja legyen az Európai Uniónak. "Tudom, hogy ma ez természetesnek tűnik, de emlékeztetnem kell mindannyiunkat: elődeink, azok, akiket nagyra tartunk a magyar történelemben, akikre odafigyelünk évszázadok után is, azt akarták, hogy Magyarország hajója a Nyugathoz kösse magát. A mi nemzedékünknek az a dolga, hogy ezt a köteléket minél szorosabbra fonja" - mondta.
Amióta Magyarország az unió tagja és a schengeni zónához tartozik - tette hozzá - oldódtak azok a görcsök, amelyek apáinkra-anyáinkra voltak jellemzőek és talán az ő korosztálya is ezt érezte, amikor közeledett Hegyeshalomhoz.
Gyurcsány Ferenc szavai szerint a gyerekek talán nem is értik, miért izgultak a határátkelések előtt, ahogyan azt sem tudják, milyen is volt a berlini fal, hogyan vágta ketté a történelem Európát egy szabad, és egy nem szabad részre. "Ennek a folyamatnak most egy újabb fontos állomása, hogy az, aki az Egyesült Államokba kíván utazni, az éppolyan szabadon teheti, mint hogyha francia, brit vagy német polgár lenne. Azt hiszem, hogy a nemzetek közötti egyenlőség, ennek az eszménye és gyakorlata ezt kívánta" - vélekedett.
A miniszterelnök felidézte, sokat kellett tenni ezért: egymást követő kormányok, az ország vezetői érveltek, küzdöttek, hogy szűnjön meg Magyarország hátrányos megkülönböztetése.
"Nem tagadom, sértette, bántotta nemzeti önérzetünket. Nem voltunk attól boldogok, hogy magyarázni kell és indokolni, hogy miért szeretnénk menni a szabad világ központjának tartott Egyesült Államokba. A Szabadság szobrát - ott, New York partjainál - szabadon utazva szeretnénk látni" - hangoztatta.
A kormányfő a magyar és az amerikai politikusoknak is megköszönte, hogy "egy újabb falat bontottunk le".
"Azt tettük, amit a haza követelt Magyarországon is és Amerikában is. Fontos, hogy az Egyesült Államok és Európa, az Egyesült Államok és Magyarország közösen alakíthassa a jelent és a jövőt. Hogy így tehessen, ahhoz kell a személyek, a gondolatok, a tudás szabad mozgásának ezen nagyobb lehetősége" - zárult a miniszterelnök videoüzenete. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?