<p>Budapest. Az alaptörvény tervezett negyedik módosítása ellen tüntettek több ezren szombaton Budapesten. „Az alkotmány nem játék!” mottóval meghirdetett budapesti demonstráció kezdetén néhány ezren gyűltek össze, köztük mintegy 40 civil szervezet képviselője.</p>
Az alkotmány nem játék
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
A rendezvény vezérszónoka Tamás Gáspár Miklós közíró volt, aki azt hangsúlyozta: az országnak új alkotmányos társadalmi rendre, új politikára van szüksége, amelyben mindenki részt vehet, és amelyben „a képviseleti demokráciát a részvételi demokrácia ellenőrzése alá helyezzük”.
Akármi történik a következő napokban – tette hozzá –, azzal, hogy ez a tiltakozás megszületett, a magyar nép győzelmet aratott.
A civil szervezetek szerint a magyar alaptörvény és annak negyedik módosítása az államot védi a polgárokkal szemben. Képviselőik arról is beszéltek, hogy az alkotmány mostantól „az alapjogsértések katalógusa lesz”.
A Facebookon szervezett tüntetésen a meghívó szerint a demonstráción az alkotmányosság és a jogállam, a családjog, a felsőoktatás, valamint a hajléktalan és szegény emberek védelméért kívántak szót emelni a megjelentek. A felhívás szerint, ha az Országgyűlés megszavazza a tervezett alkotmánymódosítást, akkor az alaptörvény kimondja az egyetemi hallgatók röghöz kötésének lehetőségét, az egyetemek gazdasági autonómiájának felszámolását, a hajléktalan emberek hatósági üldözésének lehetőségét, a gyermektelen, az élettársként élő és az azonos nemű párok kirekesztését a család fogalmából, a szólásszabadság korlátozásának lehetőségét, a szabad választási kampány korlátozását, a független igazságszolgáltatás további korlátozását, az egyházak közötti diszkrimináció és a hitéletükbe beavatkozás lehetőségét.
Közölték, a tüntetés támogatói ezeket a jogfosztó, diszkriminatív módosításokat elfogadhatatlannak tartják. A rendezvény azzal ért véget, hogy elhangzott: tiltakozásukat ma este a Sándor-palotánál folytatják annak érdekében, hogy az államfő ne írja alá az alaptörvény módosítását.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök levélben erősítette meg José Manuel Barrosónak, hogy a magyar kormány és a parlament teljes mértékben elkötelezett az európai normák és szabályok mellett, és biztosította az Európai Bizottság elnökét arról, hogy ez az elkötelezettség az alaptörvény módosítási eljárásában mindvégig tükröződni fog. A kormányfő levélben fejtette ki álláspontját a témában Martin Schulznak, az Európai Parlament elnökének is, aki korábban azt ajánlotta Orbánnak, hogy a – tervezett mai – parlamenti szavazás előtt kérje ki a Velencei Bizottság véleményét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.