<p>Kijev. Ukrajnában tegnap rajtolt az elnökválasztási kampány, melyen indul az ellenzék vezéregyénisége, Vitalij Klicsko is. Az elkergetett exelnököt, Janukovicsot Nemzetközi Büntetőbíróság elé állítanák.</p>
Alakul az új kormány, követel a Majdan
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
Tegnap megkezdődött az ukrán elnökválasztási kampány, a parlament május 25-re írta ki a választást. El lehet kezdeni a jelöltek bejegyeztetését, ami egészen március 30-ig megtehető. Az elnökválasztás Ukrajnában kétfordulós. Második fordulót akkor kell tartani, ha az első fordulóban egy jelölt sem kapja meg a szavazatok több mint 50%-át. Ez esetben a 2. fordulóba a két, legtöbb szavazatot szerző jelölt jut be. Vitalij Klicsko ellenzéki politikus tegnap megerősítette, hogy indul az előrehozott elnökválasztáson.
Elrettentő dokumentum
Tegnap az elnöki hivatalból eltávolították a hatalmától megfosztott Viktor Janukovics volt elnök összes portréját, a parlament kupolájának tetejéről pedig leszedték az ötágú szovjet csillagot. Az ukrán parlament határozatot hozott arról, hogy állítsák a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé a szökésben lévő leváltott elnököt az általa elkövetett súlyos bűncselekmények miatt. A határozat szerint Janukovics irányította a kijevi tüntetők elleni erőszakot, amely „több mint száz ukrán és más állampolgár halálához vezetett”. A szintén körözött Vitalij Zaharcsenko volt belügyminisztert és Viktor Psonka előző főügyészt is a Nemzetközi Büntetőbíróság elé akarják állítani. Az elmozdított ukrán elnök még a véres tüntetések idején olyan terveket készített, miszerint sok ezer rendőrrel elfojtja a tiltakozásokat – derül ki egy dokumentumból, amelyet a Kijev melletti fényűző rezidenciáján találtak meg. Hennagyij Moszkal, a parlament szervezett bűnözés elleni bizottságának helyettes vezetője olyan iratot ismertetett, miszerint végső esetben 22 ezer rendőrt – köztük a Berkut különleges egység 2000 emberét – és páncélozott járműveket vezényeltek volna a kijevi Függetlenség tere (Majdan) köré.
Ismeretlen körülmények között lábon lőtték Andrij Kljujevet, az elmenekült exelnök hivatalának vezetőjét. Artem Petrenko, a hivatalvezető szóvivője szerint Kljujevre kétszer is rálőttek és megsebesült, de élete nincs veszélyben.
A Majdan kritériumai
A kijevi Majdan (Függetlenség tere) tüntetői megfogalmazták követelményeiket a napokban megalakuló új ukrán kormány tagjaival szemben. Eszerint professzionális, makulátlan múlttal rendelkező embereket, nem pedig pártfunkcionáriusokat akarnak látni a minisztériumok élén. A követelményeket a „Majdan bizalmi köre” nevű, civil aktivistákból szerveződött csoport fogalmazta meg. A kör tagjai orvosok, afganisztáni veteránok, valamint az autós tiltakozókból álló Avtomajdan szervezet, a Jobboldali Szektor (Pravij Szektor) radikális önvédelmi szerveződés képviselői és egyéb, a tiltakozók által létrehozott csoportok aktivistái. Az általuk megfogalmazott kritériumok szerint nem lehetnek tagjai az új kormányzatnak olyanok, akik 2010-től a végrehajtói hatalmi szervek vezetői vagy az elnöki adminisztráció munkatársai voltak. Kizárták továbbá a 100 leggazdagabb ukránt is. Követelményként támasztották a jelöltekkel szemben, hogy legalább 5 éves vezetői tapasztalattal rendelkezzenek a minisztérium alá tartozó területen, kivéve a belügyi és a védelmi tárca, valamint az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) új irányítóját. A posztok várományosait át kell világítani, hogy nem volt-e közük emberi jogokat sértő cselekményekhez, illetve érintettek-e korrupcióban.
Timosenkót gyógykezelik
Elfogadta Angela Merkel német kancellár javaslatát és Németországba utazik gyógykezelésre Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnök. A súlyos gerincbántalmakban szenvedő Timosenkót a berlini Charité kórházban fogják kezelni. A gyógykezelés előtt Timosenko részt akar venni az Európai Néppárt márciusi, Dublinban tartandó csúcsértekezletén.
Nemzetközi támogatást ígért Ukrajnának az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Kijevben, Oroszországot pedig arra kérte, engedje Ukrajnát haladni azon az úton, amelyet választ. Catherine Ashton azután nyilatkozott, hogy találkozott az ukrán hatóságok képviselőivel és Julija Timosenko volt kormányfővel. Ashton az első magas rangú külföldi tisztségviselő, aki Ukrajnába látogatott azóta, hogy a parlament leváltotta Janukovicsot. Sürgette, Kijev mielőbb dolgozzon ki reformprogramot annak érdekében, hogy a Nyugat dönthessen a gazdaságnak nyújtandó pénzügyi támogatásról. Úgy vélte, az orosz kapcsolatok megőrzése mellett határozott üzenetet kell küldeni Ukrajna területi egységéről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.