<p>Oroszországban vasárnap, a Választások Napján 3198 választást tartanak: a regionális parlamentek és a városi önkormányzatok mintegy 20 ezer képviselői helyéért több mint 40 ezer jelölt indult, s rájuk összesen csaknem 21 millió szavazó adhatja le voksát.</p>
A Választások Napja Oroszországban
A választások tétje viszonylag csekély, már csak azért is, mert az induló pártok gyakorlatilag nem versengenek a szavazatokért, nem tesznek javaslatokat a válság következményeinek enyhítésére, és úgyszólván nem is érintkeznek a választókkal. Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke a minap azt mondta: "Egyetlen ténylegesen működő párt sincs, de az Egységes Oroszország Párt a Szovjetunió Kommunista Pártjának legrosszabb változata". Politológusok azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy a vezetés iránti bizalom csökkenőben van, bár még mindig nagy, és a választások eredménye rávilágíthat a szavazók hangulatára.
Regionális parlamenti választásokat Kabard- és Balkárföld, Karacsáj- és Cserkeszföld, Tatárföld és Hakaszföld autonóm köztársaságokban, továbbá az Arhangelszki, a Brjanszki, a Vlagyimiri és a Volgográdi területen tartanak. A mandátumokért gyakorlatilag csak az állami dumában képviselt négy párt - a több mint kétharmados többséggel bíró Egységes Oroszország Párt, az Igazságos Oroszország, Oroszország Liberális Demokrata Pártja (LDPR) és az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártja (KPRF) - jelöltjei indultak, csak három régióban állított jelöltet azt Orosz Hazafiak parlamenten kívüli pártja.
A többi helyen - ezen belül 18 régiós központban - helyi önkormányzati és polgármester-választásokat tartanak.
A voksolás nem vert fel nagy port, a központi sajtóban szó sem esett róla, s ezúttal botrányok sem kísérték az előkészületeket. Mindazonáltal pénteken az LDPR képviselői elhagyták az állami duma üléstermét a választási kampányok körülményei miatti tiltakozásul, s néhányszor bírálta az előkészületeket a KPRF is.
Ezúttal is folytatódnak azok a kísérletek, amelyekben a választópolgárok CD segítségével, távolból voksolnak. Egyelőre azonban csak az adhatja le szavazatát otthoni számítógépéről a választási bizottságtól kapott CD segítségével, aki előbb elmegy a választási helyiségbe, és ott leadja papír alapú szavazatát. A CD-csak ezután kapja meg, és szavazhat vele újra otthonából.
A voksokat kézzel számlálják, s az eredményt táplálják be a számítógépes rendszerbe. Korábban ugyan létrehoztak számítógépes központokat, amelyekben a cédulákat szkenner olvasta volna be, ezeket azonban nem használják. Alekszandr Minykin, a Moszkovszkij Komszomolec című lapban Levelek az elnökhöz címmel megjelenő, igen népszerű cikksorozat szerzője szerint azért nem, mert a számítógépes rendszer adatai szerint csekélyebb a részvétel, és az Egységes Oroszország Párt is kevesebb szavazatot kapott, mint a kézi számlálás esetében. Például a részvételi arány a kézi számlálás esetében mért, átlagos 65,9 százalék helyett szkennelés esetében 57,3 százalékos volt.
A választások biztonságáról mintegy 90 ezer rendőr gondoskodik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.