A török parlament több hónapos tanácskozás után kedden este jóváhagyta Svédország NATO-csatlakozását, így Magyarország maradt az egyetlen ország, amely még nem hagyta jóvá a svédek tagságát.
A török parlament megszavazta a svéd NATO-tagságot, Magyarország a sereghajtó
A parlament ankarai plenáris ülésén megszavazták Svédország kérelmének elfogadását, a dokumentumot pedig visszaküldték Recep Tayyip Erdogan elnöknek aláírásra, hogy aztán eljuttassák az Egyesült Államok külügyminisztériumának. Svédország – Finnországgal együtt – röviddel az ukrajnai orosz invázió megindulása után kérte felvételét a NATO-ba. A csatlakozáshoz mind a 31 tagország egyhangú szavazata kell, mindkét nemzetnél Törökország és Magyarország volt az, amely hosszú hónapokig blokkolta a folyamatot. A finnek csatlakozását végül előbb a magyar, majd a török kormány is megszavazta tavaly márciusban, a svédeket azonban mindkét ország váratta.
Orbán Viktor miniszterelnök kedden meghívta Budapestre Ulf Kristerssont, Svédország miniszterelnökét, hogy országa NATO-tagságáról tárgyaljon. Tobias Billström svéd külügyminiszter viszont nem lát okot a NATO-val kapcsolatos tárgyalásra. A svéd közmédiának kifejtette, hogy végig kell gondolniuk a meghívást, elemzik a levél tartalmát. A magyar parlament ülésszakának még csak a megvitatandó programpontjai között sem szerepel a NATO-tagság kérdése. A magyar kormánypárti képviselők több mint egy éve ülnek „sértettség” és egyéb mondvacsinált aggályok (pl. a tisztelet elvárása a skandinávoktól) a svéd NATO-csatlakozáson. Orbán Viktor a december végén tartott kormányinfón úgy fogalmazott, hogy a magyar képviselőknek eddig nem volt gusztusuk a döntéshez
(hvg, Tlx, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.