Washington/Gáza/Náblusz/Jeruzsálem. A legújabb öszszecsapásokkal és halottakkal az izraeli-palesztin konfliktus gyorsuló ütemben sodródik a teljes zűrzavar felé. Az egyik tábor támadásaira szükségszerűen következnek a másik megtorlásai anélkül, hogy rövid távon reális esélye lenne az erőszak megfékezésének.
A teljes zűrzavar felé
Tegnap hajnalban öt palesztin és két izraeli katona halt meg a Gázai övezetben lezajlott összecsapásokban, továbbá két palesztin tengerész holttestét ugyanebben a térségben találták meg. Egy Hamász-aktivistával egyelőre ismeretlen eredetű robbanás végzett. A halottak között vannak még rendőrök és polgári személyek is. A tegnapi incidensek sebesültjeinek száma meghaladja a húszat. Az izraeli hadsereg válaszul arra, hogy palesztinok Kasszam típusú rakétát lőttek ki egy határ menti izraeli városra, támadást indított a Gázai övezetben a palesztin szélsőségesek kézre kerítésére. Egy izraeli repülőgép Gáza város északi részén egy asszonyt és két gyermeket sebesített meg. A tegnapi nap folyamán sok más helyszínről is jelentettek összecsapásokat. Komoly feszültséget gerjesztett, hogy a ciszjordániai Túl-Karmban 4 palesztin iskolás sebesült meg izraeli lövedékektől.
George Bush amerikai elnök, aki Hoszni Mubarak egyiptomi államfővel folytatott megbeszélést, közösen tartott sajtótájékoztatójukon azt mondta, hogy nehéz lenne bármiféle közel-keleti békemegállapodást elérni az erőszak spiráljának megszakítása nélkül. Közölte: Dick Cheney alelnök az elkövetkező hetekben esedékes közel-keleti körútja során nem csupán a terrorizmus elleni harc kérdéseiről folytat majd eszmecseréket, hanem a közel-keleti alapkonfliktus, az arab–izraeli szembenállás oldásának a lehetőségeit is meg fogja vitatni. Mubarak szorgalmazta, hogy Washington minél erőteljesebben ösztönözze a feleket a párbeszédre. Mubarak a maga részéről fel is ajánlotta, hogy Ariel Saron izraeli miniszterelnök és Jasszer Arafat, a Palesztin Hatóság elnöke az egyiptomi Sarm-es-Sejk üdülőhelyen találkozzon egymással. Erre a találkozóra azonban izraeli részről most nem mutatkozik hajlandóság. Bush szavaiból kiderült, hogy az USA egyelőre nem készül nagyobb jelentőségű, saját közel-keleti békekezdeményezés előterjesztésére.
Kilép a kormányból a Munkapárt?
Jeruzsálem. Az Izraeli Munkapárt a kormánykoalícióból való kilépést fontolgatja Ariel Saron miniszterelnök és a Likudhoz tartozó több miniszter legfrissebb megnyilvánulásai után. A pártvezetők többsége a koalíció felbontása mellett van, de a pártelnök, Benjámin Ben Eliezer védelmi miniszter korainak tartja a lépést. Peresz külügyminiszter kijelentette: egy évvel ezelőtt nem lépett volna be a koalícióba, ha tudta volna, milyen politikát fog Saron folytatni. Saron hétfőn azt mondta, Izraelnek „fájdalmas csapásokat“ kell mérnie a palesztinokra, mielőtt visszatérne a tárgyalóasztalhoz. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.