<p>Röviddel a pénteki török puccskísérletet megelőzően szóbeszédek kaptak lábra a hadsereg tervezett átszervezéséről és egy küszöbön álló "tisztogatási hullámról", és ezek sarkallhatták az államcsíny kitervelőit arra, hogy a régóta tervezett puccs időpontját előbbre hozzák - vélekedett Ilker Atac politológus és Törökország-szakértő hétfőn az APA osztrák hírügynökségnek adott interjújában.</p>
A puccsisták a tervezett tisztogatásokat akarták megakadályozni
Recep Tayyip Erdogan török elnök az elmúlt hónapok során az igazságügyi és a rendőrségi apparátusban is hasonló átszervezéseket, úgynevezett "tisztogatási akciókat" rendelt el - ismertette Atac. A múlt hét végén pedig kiderült, hogy az államfő ilyen akciót tervez "szombatra, vagy hétfőre" a hadsereg berkein belül is - fűzte hozzá a bécsi egyetemen oktató politológus.
A török hadsereg egy része jó ideje tervezhette az államcsínyt, azonban a híresztelések miatt előrehozhatták a puccsot, ami egyben magyarázattal szolgálhat az "amatőr" végrehajtásra is. A puccskísérletet nagyon gyorsan leverték, az elnököt nem vették őrizetbe és a kormány székházát sem foglalták el, ahogy az egy klasszikus államcsínynél történni szokott - mondta Atac.
A politológus elutasítja azt az állítást, hogy a puccsisták mindegyike Erdogan "főellenségével", Fethullah Gülen Egyesült Államokban élő hitszónokkal lehetett kapcsolatban. A török államfő egykori mentorát, Gülent vádolja a hatalmának megdöntésére tett kísérlet előkészítésével. "Úgy tűnik, egyes puccsistáknak közük volt Gülenhez", ez azonban nem igaz mindegyikükre. Néhányan közülük Erdogant az iszlamista politika és demokráciafelfogása miatt utasították el. "Feltételezem, hogy a hadseregen belül különböző csoportok és személyek szövetsége alakult ki" - mondta Atac.
Az instabil törökországi politikai helyzet a szakértő szerint árnyékot vethet az EU kapcsolataira Ankarával. Ugyanis most ismét megfogalmazódik majd a kérdés, hogy a márciusban kötött EU-török migrációs egyezmény jogszerű-e, és Törökország biztonságos államnak tekinthető-e a menekültek visszaszállítása szempontjából.
Atac továbbá elmondta: egy szociális és politikai válságban lévő országtól nehezen várható el, hogy a menekülteket igazságos menedékkérelmi eljárás várja.
Jogvédők már korábban élesen bírálták a török hatóságok menekültekkel kapcsolatos ügyintézését. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet jelentése szerint Törökország részben a szomszédos, polgárháború dúlta Szíriába toloncolt vissza menedékkérőket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.