A normandiai partraszállás 65. évfordulójára emlékeztek a szövetségesek - összefoglaló

Párizs |

<p>A francia és az amerikai elnöki pár részvételével emlékeztek meg szombaton a normandiai partraszállás 65. évfordulójáról a franciaországi Colleville-sur-Mer amerikai katonai temetőjében, ahol több mint kilencezer hősi halált halt amerikai katona nyugszik.</p>

 A kilencezer meghívott, köztük kétszáz amerikai veterán részvételével rendezett ünnepség vendéglátója Barack Obama amerikai elnök és felesége volt. A megemlékezésen részt vett Stephen Harper kanadai, Gordon Brown brit és Francois Fillon francia miniszterelnök is, valamint Károly herceg, trónörökös, aki II. Erzsébet angol királynőt képviselte.
    Eljött Tom Hanks amerikai színész is, aki a Ryan közlegény megmentése című filmjének forgatása, 1998 óta minden évben ellátogat a normandiai megemlékezésekre.
    Jimmy Carter elnöksége (1976-1980) óta valamennyi amerikai elnök legalább egyszer részt vesz a D-nap (D-Day) évfordulós ünnepségén, kivételt ez alól csak az idősebb George Bush jelentett.
    Az 1944. június 6-i normandiai akció a történelem legnagyobb partraszállási művelete volt hárommillió katona mozgósításával. A nyugati front megnyitása hozzájárult a náci Németország katonai összeomlásához, a második világháború gyorsabb befejezéséhez Európában.
    A szövetséges erők katonáinak bátorsága megváltoztatta a huszadik századot - mondta Barack Obama amerikai elnök az ünnepségén elhangzott beszédében.
    Obama kiemelte: "akkor még nem tudhattuk, hogy a huszadik századot meghatározó hatalmas fejlődés az Atlanti-óceán két partján ezen az alig harminc négyzetkilométernyi partszakaszon lezajlott csatában dőlt el".
       Nicolas Sarkozy francia elnök hazája nevében minden Normandiában harcolt katonára emlékezett. Barack Obamát egy olyan ország jelképének nevezte, amely a szabadságért, a demokráciáért és az emberi jogokért küzd.
    Az ünnepség helyszínéül szolgáló amerikai katonai temető a normandiai partvidék Omaha nevű szakasza felett található. A súlyos belpolitikai botrányok miatt ideges Gordon Brown megemlékezésében összekeverte a helyszín és az amerikai elnök nevét, s egyszer Omaha-partszakasz helyett Obama-partról beszélt.       
    A beszédeket követően a résztvevők elhelyezték a megemlékezés virágait, majd egyperces néma vigyázzállással adóztak az elesett katonák emléke előtt. Az ünnepség 21 ágyúlövéssel zárult.
    Barack Obama Normandiából Párizsba utazott, ahol feleségével és lányaival, Maliával és Sashával egy kisvendéglőben ünnepel családi körben. Sasha vasárnap tölti be nyolcadik életévét. Előtte az Obama-család felkeresi a Notre Dame székesegyházat.
    Az amerikai nagykövetségen megszálló Obamáék vasárnap délelőtt, szintén négyesben, a Pompidou Központ modern művészeti múzeumában tesznek látogatást, majd az amerikai elnök hazautazik. Családja azonban még hétfőig Franciaországban marad. Programjukban további kulturális és turisztikai célpontok szerepelnek, valamint Sarkozy elnök és feleségének ebédmeghívása.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?