<p>A Kreml tagadja, hogy az ukrán határnál összevonnák az orosz katonai egységeket, Vlagyimir Putyin elnök szóvivőjének pénteki nyilatkozata szerint csupán a határőrizet korábban elrendelt megerősítése zajlik.</p>
A Kreml tagadja, hogy csapatösszevonás zajlana az ukrán határnál
Moszkva nyilvánvalóan Anders Fogh Rasmussen NATO főtitkár csütörtöki londoni kijelentésére reagált, amely szerint ismét nőtt a határ mentén lévő orosz erők létszáma. Dmitrij Peszkov szavai szerint "meglepődtek a hasonló nyilatkozatokon", mivel nem a csapatok bárminemű összevonásáról, hanem az Oroszországi Föderáció Ukrajnával közös határainak megerősített védelmére vonatkozó intézkedésekről van szó, amelyeket egyébként Vlagyimir Putyin államfő közvetlen utasítására hoztak meg. Hangsúlyozta, hogy nem az utóbbi napokban, hanem több hete született az elnöki utasítás, ám nem pontosította, hogy mikor.
Az orosz államfő szóvivője kijelentette, hogy az intézkedéseket annak idején bejelentették és azt az európai államok vezetői kedvezően fogadták. A lépésre azért volt szükség - tette hozzá -, mivel jelentősen megnőtt a határsértések száma, így haditechnikával is megsértették az orosz-ukrán államhatárt.
A múlt pénteken ukrán harcjárművek hatoltak be Oroszország területére, emiatt Vlagyimir Putyin elnök arra utasította a külügyminisztériumot, hogy tiltakozzon az ügyben. A híradásokból azonban kiderült, hogy alig 150 méterrel lépte át a határvonalat az egyik ukrán páncélozott harcjármű, ott lefulladt, és egy másik harcjármű a segítségére sietett.
"A fegyveres erők számát a határbiztonság kellő garantálásának igénye határozza meg" - hangoztatta Dmitrij Peszkov. Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára Londonban, a Chatham House tekintélyes brit külpolitikai elemzőműhely csütörtöki rendezvényén kijelentette: a szervezet információi szerint az utóbbi időben "legalább néhány ezerrel" nőtt az ukrán határ mentén állomásozó orosz haderő létszáma, és ez "rendkívül sajnálatos visszalépés".
Rasmussen szerint "az Ukrajna ellen elkövetett orosz agresszió" kísérlet a nemzetközi szabályok átírására és a befolyási övezetek újbóli kialakítására. A NATO-főtitkár ezt a hidegháború vége óta felépített új világrend elleni kihívásnak nevezte és közölte, hogy erre válaszul a szövetség a szeptemberi, Walesben tervezett NATO-csúcsértekezletre készenléti akciótervet dolgoz ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.