<p>A 65 évvel ezelőtti atomtámadás máig érvényes tanulsága, hogy meg kell ismertetni a fiatalokkal azokat a tényezőket, amelyek a második világháborúhoz vezettek</p>
A hirosimai atomtámadás 65. évfordulójáról emlékeztek meg
A 65 évvel ezelőtti atomtámadás máig érvényes tanulsága, hogy meg kell ismertetni a fiatalokkal azokat a tényezőket, amelyek a második világháborúhoz vezettek - mondta Köteles György, a Magyar Békeszövetség elnöke azon a pénteki rendezvényen, amelyet a hirosimai atomtámadás 65. évfordulója alkalmából szervezett dunai hajóúton tartottak.
Rendkívül fontos, hogy ezeket "a szélsőséges eszméket és történelemhamisításokat" a felnövekvő generációk is ismerjék, de a fiatalok kevés hajlandóságot mutatnak a múlt megismerésére - mondta a civil szervezet vezetője. Hozzátette: ezek az eszmék ma is jelen vannak.
Köteles György hangsúlyozta: emlékezni és emlékeztetni akarnak arra a tragédiára, amely a háborús borzalmaknak vetett véget. De az atomtámadás halálos áldozatain túl azokra is fel kívánják hívni a figyelmet, akik életben maradtak ugyan, de "testben-lélekben súlyosan sérültek", és a történések "mély nyomot hagytak bennük". A társadalmi összefogás alapja "ne a nacionalista tudat, hanem a munka és józanság" legyen - fogalmazott a békeszövetség elnöke.
Yuyi Amamiya, a japán nagykövetség tanácsosa arra emlékeztetett, hogy Japán az egyetlen ország a világon, amelyet atomtámadás ért, ezért sincsen atomfegyvere. Japán "morális felelősségének" érzi, hogy ösztönözze a nemzetközi közösséget a nukleáris fegyverek leszerelésére és megsemmisítésére. Ebben a küzdelemben Észak-Korea és Irán helyzete, az atomfegyverek illetéktelen kezekbe kerülésének veszélye komoly kihívás - fűzte hozzá.
A tanácsos beszámolt arról, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár személyében a világszervezet első számú vezetője először vett részt a hirosimai megemlékezésen, és felszólalásában arról beszélt, hogy olyan világ megteremtése a célja, amelyben nincsenek atomfegyverek, és minden ember békében élhet.
Yuyi Amamiya üdvözölte azt is, hogy a nyugati atomhatalmak, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország ugyancsak első ízben képviseltették magukat az ünnepségen.
Az eseményen ismertették Hiroshi Taka, a hidrogén- és atombombák elleni világkonferencia szervezőbizottságának képviselője által Köteles Györgynek írt üzenetet is, amelyben többek között az áll, hogy "reméljük azonban, hogy az emberiség egy fontos leckét tanult a tragédiából. Saját túlélésünk érdekében és a szolidaritás jegyében össze kell fognunk."
Az ünnepség részeként, a korábbi megemlékezések hagyományainak megfelelően gyerekek emlékkoszorúkat dobtak a hajóról a Dunába.
A második világháború befejezéshez közeledve 1945. augusztus 6-án dobtak le atombombát Hirosimára az amerikaiak. A robbanás körzetében 1,2 kilométeres sugarú körben minden a földdel vált egyenlővé. Az áldozatok számát illetően csak becslések léteznek: a hirosimai emlékművön 61.443 név szerepel, a sugárfertőzés azonban a mai napig szedi áldozatait. A második amerikai atombomba Nagaszakira hullott 1945. augusztus 9-én. Japán augusztus 15-én kapitulált, ezzel véget ért a második világháború.
Augusztus 6-a a nukleáris fegyverek betiltásáért folyó harc világnapja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.