A cseheknek sem jönnek be Brüsszel reformjavaslatai

Prága |

<p>&nbsp;Nem nyerték meg a cseh politikusok tetszését Brüsszel szerdai javaslatai a menekültrendszer megreformálására. Elsősorban a kvótarendszer fenntartását kifogásolják, amelyet Csehország más közép- és kelet-európai országokkal együtt elutasít. Bohuslav Sobotka miniszterelnök újra megerősítette, hogy Csehország továbbra is el fogja utasítani a menedékkérők elosztását az uniós tagállamok között egy állandó mechanizmus alapján.</p>

"A cseh kormány nem fog egyetérteni semmiféle állandó kvótarendszerrel. A migrációs politikának továbbra is az egyes tagállamok ellenőrzése alatt kell maradnia" - jelentette ki a cseh miniszterelnök a brüsszeli javaslatokra reagálva. 

Az Európai Bizottság két tervet mutatott be szerdán az uniós menekültrendszer megreformálására, és az egyik értelmében lehetőség lenne a menedékkérők tagállamok közötti kvótaalapú elosztási mechanizmusának bevezetésére is. Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az egyik javasolt terv megtartaná az érvényben lévő szabályozást, ugyanakkor lehetőséget biztosítana azoknak a tagállamoknak, amelyek nem tudnak megbirkózni a rájuk nehezedő migrációs nyomással, hogy segítséget kérjenek a többi tagállamtól a menekültek elosztásában. A másik javaslat szerint központilag, automatikusan osztanák el a menedékkérőket az uniós tagállamok között egy állandó mechanizmus alapján.

"Az európai menekültügyi politika reformja továbbra is a kötelező kvótákon alapszik. Ezekre ismételten nemet mondtunk. Az iraki keresztények csehországi ügye is azt bizonyítja, hogy a kvóták nem működőképesek" - vélekedett Milan Chovanec cseh belügyminiszter. 

Csehország egy humanitárius projekt keretében másfélszáz iraki keresztény menekültet fogadott be. Közülük 25-en meggondolták magukat, és a múlt hét végén Németországba távoztak, ahol menedéket kértek. Ezt azzal indokolták, hogy rokonaik vannak Németországban. Prága erre reagálva leállította a projekt folytatását. 

"Éppen csak megállapodtunk Törökországgal, és máris egy pótprojektet tervezünk? Ez vagy alacsony önbizalomra vagy európai zűrzavarra vall" - szögezte le a belügyi tárca vezetője. 

Megszólalt Miloš Zeman államfő is, aki határozottan az állandó kvóták ellen van. "Ez az álruhás kvótákra is vonatkozik. Brüsszelnek határozottan nemet kell mondanunk" - tolmácsolta az elnök véleményét Jirí Ovcácek szóvivő. 

A szerdán nyilvánosságra hozott brüsszeli javaslatokat egyhangúlag a cseh ellenzék is elfogadhatatlannak minősítette. 

 Robert Kaliňák szlovák belügyminiszter sem támogatja a reformtervezeteket. Mint elmondta, a menekülteket nem lehet számoknak tekinteni, és úgy osztani szét őket, mint "a tonna kukoricát vagy cukrot". Hozzáfűzte: az illegális bevándorlók tömeges legalizálása óriási hibának bizonyult már a múltban is, mert szegregált közösségek kialakulásához vezetett, amelyek nem integrálódtak, hanem radikalizálódtak. Kaliňák hangsúlyozta: a helyzet azért is komplikált, mert például a szírek nagy része háborús menekült, de ők csak átmeneti menedéket igényelhetnek az adott ország területén, amíg hazájukban tart a háború. (MTI, SITA)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?