A 2013-as év legsúlyosabb terrorcselekményei - KRONOLÓGIA (1. rész)

Budapest |

<p>A nagy hírügynökségek 2013-ban is gyakran számoltak be véres terrorcselekményekről, az iraki, afganisztáni és szíriai polgárháborúban elkövetett, százak életét követelő merényletek mellett &quot;felkerült&quot; a terror térképére Nigéria, Kenya és Mali is.</p>

A politikai és vallási indíttatású terrorcselekmények áldozatai gyakran ártatlan civilek, újságírók, fotóriporterek, a segélyszervezetek munkatársai. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának összeállítása az év legsúlyosabb merényleteiről:

    2013. január 10. - PAKISZTÁN: A délnyugat-pakisztáni Kvetta városában, Beludzsisztán tartomány székhelyén három robbantásban összesen 126 ember veszítette életét, több mint 270-en megsebesültek. A főként síita áldozatokat követelő merényletért egy radikális szunnita szervezet vállalta a felelősséget. A nap folyamán az északnyugaton fekvő Mingorában egy muszlim prédikátorokat képző központban is bomba robbant, itt 22 ember vesztette életét. Pakisztán a radikális iszlám terrorizmus egyik központja, ahol az al-Kaida terrorhálózat tagjai és az afganisztáni tálibok is ténykednek, s gyakran követnek el merényleteket civilek ellen.
    2013. január 16. - ALGÉRIA: Az al-Kaida terrorhálózathoz kötődő iszlamista fegyveresek nyolcszáz túszt ejtettek a Szahara belsejében található ain-amenászi földgáztelepen. A különleges erők január 19-én megrohamozták a telepet, a fegyveres akció során 685 algériai és 107 külföldi munkást kiszabadítottak, de a lövöldözésben 67 túsz (közülük 42 külföldi állampolgár) és 29 iszlamista fegyveres életét vesztette.
    2013. február 6. - TUNÉZIA: Tuniszban agyonlőtték az egyik legnagyobb ellenzéki formáció főtitkárát, majd július végén - a rendőrség szerint ugyanazzal a fegyverrel - meggyilkolták egy másik ellenzéki tömörülés vezetőjét is. A merényleteket egy betiltott iszlamista szervezet tagjai követték el, akiknek hátországa ellen a hadsereg augusztusban offenzívát indított.
    2013. február 21. - SZÍRIA: A két éve tartó szíriai konfliktus kezdete óta a legvéresebb napot jegyezték fel Damaszkuszban, ahol pokolgépes merényletekben 83 ember, többségük civil vesztette életét összehangolt öngyilkos robbantásokban, ugyanezen a napon vidéken 38 halálos áldozata volt a merényleteknek. A több mint 120 ezer áldozatot követelő polgárháborúban egyik fél sem válogat az eszközökben, s mindketten a másikat vádolják a legsúlyosabb terrorcselekmények, sőt háborús bűnök - mint az augusztus 21-i, vegyi fegyverrel elkövetett és több száz ember életét követelő támadás - elkövetésével. A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű szervezet adatai szerint az újságírók számára Szíria a legveszélyesebb állam a világon.
    2013. április 14. - SZOMÁLIA: A főváros Mogadishuban fegyveresek rohanták meg a legfelsőbb bíróság épületét, ahol tűzpárbaj végén felrobbantották magukat, a támadás 34 polgári lakos életét oltotta ki. A merényletet az as-Sabab iszlamista milícia vállalta magára, amely a két évtizede polgárháború sújtotta afrikai ország egy részét ellenőrzése alatt tartja. Szomáliában gyakorlatilag nincs működő államhatalom, a nemzetközi erők által védelmezett ingatag kormány mindennapos harcot vív az iszlamista lázadókkal, akik az utóbbi időben ismét aktivizálódtak.
    2013. április 16. - EGYESÜLT ÁLLAMOK: A Boston Marathon futóverseny céljában két házilag készített pokolgép robbant fel, a merényletnek három halálos áldozata és 180 sebesültje volt. A robbantást egy csecsen születésű, de Amerikában felnőtt és amerikai állampolgársággal rendelkező fiatal testvérpár követte el, egyiküket három nappal később a rendőrség lelőtte, a másikat sebesülten elfogták.
    2013. május 11. - TÖRÖKORSZÁG: A szír határ közelében fekvő Reyhanli városában két autóba rejtett pokolgép robbant fel, a merényletnek 52 halottja volt. Az eddigi legvéresebb törökországi terrorcselekményért a felelősséget a szíriai rezsimmel is kapcsolatban lévő szélsőbaloldali Forradalmi Népfelszabadító Párt-Front (DHKP-C) vállalta.
    2013. május 13. - LÍBIA: A kelet-líbiai Bengáziban gépkocsiba rejtett pokolgép robbant egy kórház közelében, a merényletben legalább tizenöt ember meghalt. A Moammer Kadhafi diktátort 2011-ben elűző forradalom fészkének számító Bengáziban radikális iszlám terroristák egyre gyakrabban követnek el pokolgépes merényleteket. Líbiában nő az instabilitás, a biztonsági helyzet törékeny, s a hadsereg képtelen megfékezni az iszlamista milíciákat.
    2013. május 15-21. - IRAK: Egy hétig tartó, összehangolt robbantásos merényletek és lövöldözések összességében több 440 áldozatot követeltek Irakban. A vallási ellentétek és hatalmi harcok dúlta arab országban a terror a mindennapok része lett, a biztonsági helyzet öt éve a legrosszabbnak számít. Szinte minden hónapra esett több tucat halálos áldozatot követelő merénylet és az erőszak ördögi köre megtörhetetlennek látszik: a terrorcselekmények áldozatainak száma már szeptember végén túllépte az ezret.
    2013. május 22. NAGY-BRITANNIA: Londonban két afrikai férfi a nyílt utcán, brutális módon gyilkolt meg egy brit katonát. A helyszínen elfogott két tettes a londoni radikális iszlám hitszónokok közösségeit látogatta, egyiküket Kenyában már állt bíróság előtt, mert azzal gyanúsították, hogy a szomáliai iszlamista as-Sabab milícia tagja.
  

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?