A parlament holnap kezdődő utolsó menetrend szerinti ülésszakának programján több mint 200 pont szerepel. Boris Kollár (Sme rodina) házelnök szerint várhatóan nem sikerül megtárgyalni az összes javaslatot, Peter Pellegrini (Hlas) készen áll ismét támogatni az ülés korábbi berekesztését.
Utolsó felvonásához ért a parlament
A parlament elnöke a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) vasárnapi vitaműsorában a közelgő ülés kapcsán megjegyezte, a képviselők feltehetően szerdán vagy csütörtökön tárgyalnak arról, bizalmat szavaznak-e a Zuzana Čaputová köztársasági elnök által kinevezett szakértői kormánynak. Az Alkotmány értelmében a kabinetnek 30 napon belül kell bemutatnia a programját és a törvényhozáshoz fordulnia. Az államfő május 15-én nevezte ki az Ódor-kormányt, így a miniszterelnöknek legkésőbb június 14-én kell kiállnia a képviselők elé.
Kollár hangsúlyozta, a parlament ülésén prioritást élveznek a megvétózott javaslatok, melyeket az elnöki palota küldött vissza megtárgyalásra. Emlékeztetett, a májusi ülés hirtelen fejeződött be, nagyjából 30 megtárgyalt javaslatról halasztották el a szavazást, melyet a júniusi ülés elején pótolnak be. Hozzátette, a második olvasatban lévő kormányjavaslatok élveznek előnyt, ezt követően pedig azok a képviselői kezdeményezések kerülnek sorra, melyeket első olvasatban már elfogadtak. A házelnök rámutatott, első olvasatban már nincs értelme megtárgyalni új tervezeteket, a szeptemberi előre hozott választásig már nem ül össze többször a parlament, így nem megy végbe a törvényhozási folyamat. Pellegrini kiemelte, pártja nem nyújtott be új javaslatokat, s továbbra is úgy véli, minél kevesebb ideig tárgyal a parlament, annál jobb az országnak. A politikusok egyetértettek a feszültség gerjesztésének megszüntetésében is, Kollár kijelentette azt is, nem hajlandó megszavazni olyan intézkedéseket, melyek a kulturális-etikai kérdéseket illetik.
A májusi ülésszak hasonlóképp indult – több mint 240 javaslat szerepelt a programban, s hiába született megállapodás a fontossági sorrendről, a képviselők ügyrendi indítvánnyal igyekeztek korábban napirendre tűzni saját javaslataikat.
A képviselőkre a héten egy rendkívüli ülés is vár, a jelek szerint azonban nem sikerül megnyitni a Smer által kezdeményezett ülést, melynek összehívását Ficóék a választás befolyásolása miatt sürgették. A pártok korábbi nyilatkozatai alapján azonban úgy tűnik, kudarcba fullad a Smer próbálkozása. Az OĽaNO, az SaS és a Demokraták egyaránt kijelentették, nem támogatják az ülés megnyitását. A választás befolyásolása kapcsán Matúš Šutaj-Eštok (Hlas) a TA3 hírtelevízió vasárnapi vitaműsorában megjegyezte, nem a Smer az első, aki előrukkolt az üggyel. Úgy véli, Jaroslav Naď (Demokraták) volt védelmi miniszter nyitotta meg a témát. Roman Mikulec (OĽaNO) volt belügyminiszter kijelentette: tény, hogy Oroszország befolyásolja az eseményeket Szlovákiában. Meggyőződése, ha valaki manipulálni készül a választást, az inkább Oroszország, mint az USA. „Tudjuk, hogy különböző tevékenységek folytak. Demokratikus országban élünk, van választási rendszerünk, törvényeink, jogszabályaink. Minden egyes politikai párt jelölheti tagjait a választóbizottságokba, akik felügyelik a választás lebonyolítását” – mondta, majd arra figyelmeztetett: „Ne ijesztgessük az embereket azzal, hogy esetleg választási csalás történhet.” Šutaj-Eštok reakciójában kiemelte: „A világban mindig is a geopolitikai érdekek játszanak majd szerepet. Különösen akkor, ha olyan országgal vagy szomszédos, ahol háborús konfliktus zajlik” – folytatta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.