<p>Várhatóan egy újabb sikertelen népszavazás lesz a hétvégén Szlovákiában, az sem kizárt, hogy a referendumok történetében a legalacsonyabb részvételi arány lesz. A Szabadság és Szolidaritás (SaS) által kezdeményezett voksoláson hat kérdésre adhatunk választ.</p>
Újabb népszavazási kudarc érik
A népszavazás sikertelenségét előrevetíti, hogy a két ellenzéki párt, a mintegy 40 százalékos népszerűségnek örvendő Smer, valamint az SNS vezetői arra buzdítják választóikat, hogy ne menjenek el voksolni. A népszavazást annyira nem veszik komolyan a pártok, hogy még csak felmérést sem készíttettek a várható eredményről vagy a részvételről. „Tudtommal semmilyen felmérés sem készült, és mivel semmilyen adatok sem állnak a rendelkezésünkre, nem akarok jóslatokba bocsátkozni – mondta lapunknak Pavel Haulík, az MVK közvélemény-kutató ügynökség vezetője. – A várakozások szerint nagyon alacsony lesz a részvétel, de számot ne merek mondani.” Öllös László politológus szerint az érdektelenség oka, hogy Szlovákiában a pártok lejáratták a népszavazás intézményét, mivel általában az egymás elleni harcra használták. „Szokássá vált arra bíztatni a polgárokat, hogy ne vegyenek részt rajta, nehogy véletlenül eredményes legyen” – mondta lapunknak a politológus.
A koalíciós pártok hozzáállását is jelzi, hogy az SaS kivételével nem folytattak kampányt. Ján Figeľ, a KDH elnöke sem biztatja részvételre a választóit azzal, hogy bejelentette: más elfoglaltsága miatt nem vesz részt a szavazáson. Iveta Radičová (SDKÚ) kormányfő és Bugár Béla, a Híd elnöke részt vesz a szavazáson, pártjaik azonban nem kampányolnak. Öllös szerint az SaS részéről is részben kampányfogás volt a népszavazás.
A népszavazás egyik kérdése, a rádió és televízió üzembentartási díjának megszüntetése okafogyottá vált azzal, hogy ezt a kormányprogram is tartalmazza. Bizonyos mértékben hatással lehet a mentelmi jog szűkítésére, habár mivel kicsi az esély arra, hogy érvényes legyen, vagyis a szavazásra jogosultak legalább fele részt vegyen rajta, nem lesz kötelező érvényű.
Szlovákiában eddig hat népszavazást bonyolítottak le, mindössze egy, az uniós tagságunkról szóló volt sikeres 2003 májusában. A legalacsonyabb részvétel 1994-ben, az első népszavazáson volt, mindössze 19,96%, amikor arra a kérdésre kellett választ adni, hogy hozzanak-e törvényt a privatizációhoz használt pénzeszközök eredetének igazolásáról. A népszavazást a Ján Ľupták-féle munkásszövetség kezdeményezte.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.