Újabb felmérés: Híd 53,5%, MKP 46,5%

<p>Pozsony. Nincs akkora különbség a Híd és az MKP támogatottságában, mint amit a Híd által rendelt kutatás mutat – derül ki az MKP belső használatára készült márciusi reprezentatív felmérésből, melyet a szlovákiai magyarság között végeztek.</p>

MÓZES SZABOLCS

53,5:46,5 – ilyen arányban oszlik meg a biztos magyar pártválasztók szimpátiája a Híd és az MKP között. Az MKP által belső használatra rendelt felmérés mutatja ezt. Az adatokat az ASA közvélemény-kutató ügynökség gyűjtötte 1152 fős magyar mintán Dél-Szlovákiában, az eredmények feldolgozását Lampl Zsuzsanna szociológus végezte. A statisztikai hibahatárt figyelembe véve majdnem azonos a két párt támogatottsága.

Ez ellentmond a Híd által rendelt, április–május fordulóján, deklaráltan hasonló módszertannal készült kutatás eredményének: utóbbi 65:35-ös arányt mutatott ki Bugárék javára. „Egy hónap alatt elvileg változhatnak a pártpreferenciák, ám ilyen rövid idő alatt ennyire nem volt miért változniuk – véli Lampl Zsuzsanna. – Nem szeretném más adatait magyarázni.”

Óriási részvétel

A felmérés szerint a magyarok meglepően nagy arányban járultak volna az urnákhoz, ha márciusban tartották volna a választásokat. Csak 3,4%-uk mondta azt, hogy nem voksolna, 10% pedig bizonytalan. Lampl Zsuzsanna szerint a nagy részvételi hajlandóság magyarázata abban keresendő, hogy egy kutatásra való válaszadás során nem „élesben” megy a döntés, ezért kissé másként reagálnak a megkérdezettek. Tavaly a választási részvétel a magyarlakta régiókban 60% alatti volt. A szlovák pártok közül a Smert választanák a legtöbben, de viszonylag jól szerepeltek az új pártok is – az Egyszerű Emberek és az Új Többség (Nova).

A kutatás során rákérdeztek, a magyar választók szerint melyik párt végez hatékonyabb munkát az egyes szakterületeken. A magyarság helyzetének javítása terén az MKP-t látják kompetensebbnek (MKP 41%, Híd 36%), a magyarlakta települések segítése szempontjából szintén (MKP 37%, Híd 30%). Az emberek véleményének meghallgatása, valamint az oktatás helyzetének javítása terén szinte ugyanolyan eredményt ért el a két párt. A Hidat a gazdasági helyzet (Híd 26%, MKP 16%), valamint a korrupcióellenes harc terén (Híd 19%, MKP 14%) tartják erősebbnek a megkérdezettek.

Nagyrészt átszavaznának

Egyik párt szavazóinak többsége sem utasítja el teljesen a konkurens magyar formációt. Az MKP-s szimpatizánsok 60%-a a Hidat választaná, ha pártjuk nem indulna a választáson – fordított esetben a Híd- tábor ugyanilyen arányban támogatná Berényiéket.

„A Híd és az MKP választóinak többsége pár éve még ugyanannak a pártnak a választója volt. Korábbi felmérésekből pedig tudjuk, hogy az egységes MKP választóinál nagyon nagy szerepet játszott az, hogy ez egy magyar párt” – magyarázta Lampl Zsuzsanna.

Bugár–Berényi

A felmérés során rákérdeztek a két pártvezér megítélésére is. Bugár Béláról több válaszadónak (64%) van kedvező véleménye, mint Berényi Józsefről (54%), ugyanakkor Bugárt többen nem kedvelik (23%), mint Berényit (17%). Berényivel kapcsolatban többen nem mondtak véleményt (20%), mint Bugárral kapcsolatban (11%). A Híd elnökét mindenki ismerte, az MKP vezetőjét a magyarok 5 százaléka nem ismeri.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?