<p>Az elmúlt hónapban felgyorsult az árak csökkenése. Már júliusban is 0,1 százalékkal maradt el az átlagos árszint az egy évvel korábbitól, a statisztikai hivatal tegnap közzétett elemzése szerint augusztusban pedig még ennél is nagyobb, 0,2 százalékos éves áresést mértek.</p>
Továbbra sincs infláció
Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője szerint ez elsősorban az élelmiszereknek köszönhető, amelyekhez átlagosan 1,7%-kal olcsóbban juthatunk hozzá, mint egy évvel korábban, 1%-kal csökkent a közlekedés ára, ráadásul olcsóbban telefonálhatunk, és csökkentek a rezsiköltségek is.
Eddig 2010-ben nőttek a legelenyészőbb mértékben az árak, amikor – a gazdasági válság kirobbanását követő durva keresletcsökkenés miatt – alig 1%-os inflációt mértek Szlovákiában. Azt követően fokozatosan felgyorsult az árak emelkedése: 2011-ben már 3,9, 2012-ben pedig 3,6%-os volt az infláció. Tavaly azonban újra fordult a helyzet: a lakossági fogyasztás csökkent, az infláció pedig 1,4%-ra esett vissza. Mivel az év nagy részében csökkentek az árak, a statisztikai hivatal becslése szerint 2014-ben az infláció alig haladja majd meg valamivel a 0 százalékot, vagyis gyakorlatilag éves szinten is az árak stagnálásáról beszélhetünk.
„Az inflációra a legnagyobb hatást az elkövetkező időszakban is az élelmiszerek gyakorolják majd” – állítja Boris Fojtík, a Tatra banka elemzője, aki arra figyelmeztet, hogy egyelőre nem lehet tudni, milyen hatása lesz az orosz élelmiszer-embargónak. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint azonban az embargó miatti túlkínálat és a viszonylag jónak mondható termés az élelmiszerárak további csökkenéséhez vezet, ami az infláció alakulására is rányomja a bélyegét. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.