Terméskiesést okoz a szárazság

Terméskiesést okoz a szárazság
Pozsony |

A szárazság már tavaly is hatalmas károkat okozott a mezőgazdasági termelőknek, akik az államtól várnak segítséget. A kormánypártok közül eddig egyedül a Híd jelezte, hogy kiáll a gazdák követelései mellett.

 

„A tavalyi szárazság elsősorban az ország délnyugati járásaiban gazdálkodókat sújtotta, néhány helyről több mint 50 százalékos terméskiesésről adtak számot, ami az érintett gazdáknak hatalmas anyagi károkat okozott” – nyilatkozta Csicsai Gábor földművelésügyi államtitkár.

„A helyzet rendkívül aggasztó. Az aktuális adatok szerint a terméskiesés okozta kár elérte a 38 millió eurót, ami 240 agrárcéget a létében veszélyeztet. Ezek együttesen 5 ezer embernek adnak munkát, ami az ágazatban dolgozók nagyjából tizede, így az országnak is érdeke, hogy ne menjenek csődbe” – mondta Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara (AKS) elnöke. Szerinte az uniós rendeletek lehetővé teszik, hogy a gazdákat kárpótolja az állam, ha sikerül bebizonyítani, hogy a terméskiesés mértéke az előző három évben meghaladta a 30 százalékot. Az AKS Patasi szerint már a múlt héten eljuttatta a földművelésügyi tárcához a tavalyi aszállyal kapcsolatos legfrissebb kárfelmérést, ami alátámasztja a gazdák követeléseit.

 

Kapcsolódó cikkünk

A termelők azt kérik az államtól, hogy a tavalyi aszálykároknak legalább a 80 százalékát pótolja, ellenkező esetben súlyos gondokkal kell szembenézniük. A szaktárca jelenleg az AKS által kidolgozott jelentést veti össze a Statisztikai Hivatal adataival, és az elkövetkező napokban adhatja ki az ezzel kapcsolatos zárójelentését.

„Az érintett agrárcégeken a kormánynak kellene segítenie, megfontolva a kárpótlásukat. A földművelésügyi tárcának erre nincs elegendő forrása, vagyis az ehhez szükséges pénzt a kormánynak kell előteremtenie. Biztosíthatjuk a gazdákat, hogy a Híd miniszterei támogatják a kárpótlással kapcsolatos kéréseiket” – mondta Csicsai, aki abban reménykedik, hogy az ügyet az idei év végéig lezárhatják. A földművelésügyi államtitkár a leghatékonyabb megoldásnak egy kockázati alap létrehozását tartja, amelyet fele-fele arányban töltene fel az állam és a gazdák, és amelyből a jövőben megtéríthetnék a szárazság okozta károkat is. (mi, SITA, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?