<p>Szlovákia ellenzi, hogy az Európai Parlament (EP) az egész Európai Unióban kötelezővé tegye a legalább 20 hetes szülési szabadságot, ezzel együtt pedig a szülő bérének száz százalékát elérő anyasági segélyt.</p>
Szlovákia ellenzi a 20 hetes szülési szabadságot
Jozef Mihál munkaügyi és szociális miniszter szerint Szlovákia teljesíteni tudná ezt a kötelezettséget, hiszen a szülési és az anyasági szabadság már most is jóval meghaladja az EP által szorgalmazott időkeretet – nálunk 28 hét az anyasági szabadság, sőt épp a múlt héten hagyta jóvá a törvénymódosítást a parlament, hogy 34 hétre emelkedik, majd minden további évben hat héttel nő, míg 2014-ben el nem éri az 52 hetet. A szlovák törvény szerint az anyasági segély is fokozatosan emelkedik, míg 2014-re eléri a szülő nettó keresetének száz százalékát.
Az EP által első olvasatban már elfogadott uniós javaslatot több tagország ellenzi, elsősorban azok, amelyekben jelenleg is kevesebb a szülési szabadság, mint az EU által jelenleg előírt 14 hét. Nagy-Britanniában például csak 12 hét a szülési szabadság, a segély összege pedig az első hat hétben a nő fizetésének 90 százaléka, utána a 39. hétig még otthon maradhat a szülő a gyerekkel – ez az időszak a nálunk gyermekgondozási szabadságnak nevezett időszak. Ausztriában 13 hét a szülési szabadság, az anya az előző 13 heti fizetésének alapján jogosult az anyasági segélyre. Belgiumban 15 hét a szülési szabadság.
Annak ellenére azonban, hogy Szlovákia képes lenne teljesíteni ez EP elvárásait, szintén ellenzi a tervet, mondta Jozef Mihál. Magyarázata szerint azért, mert ilyet nem lehet rákényszeríteni egyetlen tagországra sem. „Olyan ez, mintha az Európai Unió kötelezően megemeltetné valamelyik állami támogatás összegét, ami nálunk mondjuk nem annyira magas, s irányelv formájában kényszerítene, hogy megemeljük az összeget. Szintén elleneznénk” – fejtette ki Mihál. Az Európai Parlament ugyan továbbtárgyalásra utalta a javaslatot, elfogadni azonban valószínűleg mégsem fogják, ugyanis a tagországok szakminiszterekből álló Miniszterek Tanácsa ellenzi a koncepciót. Az aktualne.sk hírportál szerint a szlovák europarlamenti képviselők közül Anna Záborská (KDH) és Bauer Edit (MKP) szavazta meg a módosítást. „Üdvözöljük ezt a döntést, mert javítja a jelenlegi helyzetet és támogatja az anyaságot. Az EP kifejezte, fokozottabban támogatja a gyermekekről, a családról való gondoskodást” – mondta Anna Záborská.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.