<p>Az előző Gorilla-ellenes tüntetésekkel ellentétben a tegnapi, sorozatban már harmadik megmozdulás békésen zajlott. A rendőrség tanácsára a szervezők lemondtak eredeti elképzelésükről, és nem szerveztek menetet a parlament és a kormányhivatal elé. A hatóságok szerint ennek is köszönhető, hogy a szélsőséges csoportok - noha eredetileg jelezték részvételüket - nem mentek ki az Sznf térre.</p>
Szerényebb, békésebb gorillázás
Szakértőkkel egyeztettek, és ennek hatására követeléseiket is módosították a tüntetés szervezői. Például letettek a politikai pártok betiltásáról, most inkább azt akarják, hogy Ivan Gašparovič államfő mielőbb nevezze ki Jozef Čentéšt főügyésznek, s hogy Štefan Harabin távozzon a legfelsőbb bíróság éléről.
A tegnapi megmozdulás elején ezeket a követeléseket sorolta fel a tüntetés szervezője, Alena Krempaská. Michal Hvorecký író is beszédet mondott, a Gorilla-aktában emlegetett politikusokat és a Penta pénzügyi csoportot bírálta. Tom Nicholson újságíró is felszólalt, kifogásolta azt a bírói határozatot, amely megtiltotta a botrány hátteréről készülő könyvének a kiadását.
Délután távozott a tüntetést szervező csoportból Stanislava Červeňanová, mert úgy látja, a megmozdulások hátterében KDH-s politikusok rokonai vagy ismerősei állnak. „Például a szervezők egyikének, Peter Pčolinskýnek a testvére a belügyminisztériumban dolgozik, szülei aKDHképviselői. Snemő az egyetlen, aki mögött a KDH áll. Ráadásul cenzúrázzák a fellépőket, és meghatározzák, ki beszélhet és ki nem“ - mondta Červeňanová. Krempaská visszautasította a KDH-s kötődések vádját, érvelése szerint csak azért nem adtak szót mindenkinek, mert nagy volt a hideg és a tömeg is.
A tegnapi megmozduláson egyébként az egy héttel ezelőttihez képest szerényebb volt a részvétel, valamivel kevesebben mentek ki a Szlovák nemzeti felkelés terére. Rendbontás csak este történt az elnöki palotánál és a belügyminisztériumnál: szélsőségesek különálló kisebb csoportja petárdákat dobált az épületekre.
Aszervezők elárulták, további lépéseiketaWallStreet blokádja kapcsán elhíresült amerikai Occupy, és a spanyol kormány köré sátortábort építő Indignados szervezettel fogják egyeztetni, ezek néhány tagja tegnap Pozsonybanis megjelent.
A tüntetők Iveta Radičová kormányfővel is találkoztak még csütörtökön, s eredetileg Gašparovičcsal is akartak, de az államfő által megnevezett időpontra azt válaszolták, hogy elfoglaltak, ezért találjon mást, jövő hétre. Gašparovič szóvivője visszaüzent, hogy nem talált.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.