Illusztráció
Szerbeket, lengyeleket és ukránokat alkalmaznak a leggyakrabban feketén
A Nemzeti Munkaügyi Felügyelőség (NIP) ellenőrei 1166 illegális dolgozót lepleztek le az év első felében. A tavalyi adatokhoz képest azonban javulás figyelhető meg, a szlovák feketemunkások száma (619) ugyanis csökkenő tendenciát mutat.
A munkaügyi felügyelőség 12 ezer társaságot és több mint 28 ezer természetes személyt ellenőrzött, és az illegális munkát tiltó törvény megsértése miatt összesen 2 millió eurós büntetést szabott ki. Kiderült, hogy az illegális munka főleg a férfiakat érinti, az ellenőrzés során ugyanis 933 illegálisan dolgozó férfit és mindössze 233 nőt lepleztek le.
Problémás építőipar
Ivan Hambalek, a Határ- és Idegenrendészeti Hivatal munkatársa szerint a trend megváltozott, míg az elmúlt években főleg kínai és vietnámi származású munkásokat alkalmaztak illegálisan, napjainkban az 538 külföldi feketemunkás között főleg szerbek, ukránok és lengyelek szerepelnek. Ez azt jelenti, hogy körülbelül minden második feketemunkás külföldi. Őket általában a Szlovákiába érkező, olcsó munkaerőt kereső nagy gyárak alkalmazzák. Leggyakrabban azonban a maximum 9 dolgozóval rendelkező kis vállalkozások szegik meg a törvényt. A legproblémásabb ágazatok közé tartozik például az építőipar (35%) és az adminisztratív szolgáltatások (28%). Főleg nyáron, az alkalmi munkaszezon során fordul elő, hogy külföldi munkásokat foglalkoztatnak bejelentés nélkül, megkerülve ezzel az adó és járulékok befizetését.
Karol Habina, a Nemzeti Munkaügyi Felügyelőség (NIP) vezérigazgatója szerint kétfajta munkaadó létezik, az első csoportba tartoznak azok, akik illegálisan dolgoztatnak munkaerőt, de nem is tudnak róla, mivel nem rendelkeznek a szükséges ismeretekkel a jogszabályokat illetően. „A másik csoportba sorolhatjuk azokat, akik ismerik a törvényeket, de mégis úgy döntenek, törvénytelenül alkalmaznak munkásokat, és piszkos módszerekkel próbálnak előnyt szerezni a piacon a konkurenciával szemben. Ezzel azonban nemcsak a vállalkozók szempontjából deformálódik a piac, de megszűnik a béremelésekre kifejtett nyomás is” – magyarázta Habina.
Tavaly összesen 3275 feketemunkást fogtak el a hatóságok, ebből 1237 külföldi természetes személy volt. A munkaügyi felügyelőség adatai alapján Szlovákiában a legkevesebb törvényszegést Trencsén megyében regisztrálták, míg a legtöbb illegális munkást a Pozsonyi, Nyitrai és Kassai kerületben alkalmazták.
Magas bírságok
„Törvényszegés esetében a munkafelügyelet a munkáltatót és munkavállalót egyaránt büntetheti, ha a munkavállaló tisztában van vele, hogy érvényes munkaszerződés nélkül vagy harmadik országbeli munkások esetében engedély nélkül dolgozik. A törvényszegés körülményeitől és következményeitől függően 2000, de akár 200 000 eurós büntetést is kaphatnak a munkaadók. Az illegális munkát tiltó törvény megsértése esetében a munkás 331 eurós büntetésre számíthat” – nyilatkozta Jana Mochňacká, a munkaügyi felügyelőség jogi osztályának vezetője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.