<p>Jaroslav Spišiak volt ma a Pátria rádió vendége. A főkapitány 2001-2006 között a rendőrfőkapitány első helyettese volt, aztán 4 éven keresztül az üzleti szférában tevékenykedett.</p>
Spišiak a Basternák-gyilkosságról
„Úgy éreztem, hogy még van mit megoldanom, van még mit mondanom és pontos elképzelésem volt arról, hogy mit szeretnék bevezetni a rendőrségen annak érdekében, hogy hatékonyabban működjön, mint eddig bármikor. És mivel felkínálták nekem ezt a lehetőséget, és teljesítették az általam támasztott feltételek, elfogadtam Lipsic miniszter úr ajánlatát, és én lettem a rendőrfőkapitány” – indokolta visszatérését Spišiak.
Januárban belügyminiszter támogatásával egy átfogó, történelmi jelentőségű reformot hirdetett Spišiak a rendőrségen belül. Ennek alappilléreiről a következőt mondta: „a rendszer azon alapszik, hogy minden egyes rendőr tevékenységének megváltozik az értékelése. Minden egyes rendőrnek pontosan meghatározzuk a feladatkörét, pontos kritériumokat határozunk meg, amelyek szerint el kell járnia. Minden egyes rendőrt havonta és negyedévente kiértékelünk... A többi rendőrhöz viszonyítjuk őt, és ebből következik az értékelése, melyből kiderül, hogy átlagos, átlagon aluli vagy átlagon felüli-e a teljesítménye. Ez minden rendőrt arra fog ösztönözni, hogy igyekezzen legalább átlagos teljesítmény elérésére.”
A beszélgetés során kiderült, hogy a gyakorlatban is meg fog változni a rendőrök munkája. „Azokon a helyeken kell szolgálatot teljesítenie, ahol feltételezhető, hogy bűncselekményt követhetnek el, vagy ahol árthatnak a polgároknak, tehát a polgárokkal szemben nyitottabbaknak kell lenniük és tudniuk kell gyorsan reagálni a különböző helyzetekre” - mondta ezzel kapcsolatban az országos rendőrfőkapitány.
Amikor a belügyminiszterrel bejelentették ezt a reformot, azt mondták, hogy az elsődleges cél az, hogy hatékonyabban működjön a rendőrség, a másik pedig az, hogy visszaszerezzék a lakosság bizalmát. „A rendőrség munkája szempontjából elkerülhetetlen a lakosság bizalma, mert úgy szeretném átalakítani a rendőrséget, hogy a rendőr úgy tekintsen saját munkájára, mint a polgárok érdekében végzett szolgálatra. A rendőri munka nem a rendőrök és a bűnözők közötti harcról szól, a rendőri munka szolgálat a polgárok érdekében, akiket a védelmezni kell a bűnözőkkel szemben”- mondta az országos rendőrfőkapitány.
Arra a kérdésre, hogy nem kellene valami megelőző intézkedéseket tenni a közlekedésügyön, mert legtöbb korrupciós ügyre ezen az osztályon derült fény a rendőrfőkapitány a következőképpen válaszolt: „sokkal nagyobb korrupciós ügyek kerültek nyilvánosságra a rendőrség más részlegein belül, csak a közlekedésrendészet a rendőrség azon részlege, amelyről a polgárok leginkább tudnak. Nem szükséges, hogy az illető sértett vagy elkövető legyen, hisz minden átlagember legalább egyszer-kétszer kapcsolatba kerül a közlekedési rendőrrel, akár a közlekedés résztvevőjeként, akár gépjármű eladása vagy vétele kapcsán. Leginkább így kerülnek kapcsolatba a rendőrséggel. Több újítást vezetünk be, például a rendszámtáblákat véletlenszerűen fogjuk kiosztani, számítógép segítségével, tehát úgy, hogy lehetetlen lesz a rendszert befolyásolni.”
Spišiak évekkel ezelőtt azt állította, hogy a szlovák társadalom átrendeződött, míg korábban a rendőrség számára a legnagyobb fejtörést az alvilág, az úgynevezett maffia okozta, idővel az úgynevezett fehérgalléros bűnözők váltották fel őket. Most Spišiak tulajdonképpen azt mondta, hogy a fehérgalléros bűnözőkkel szemben kell igazán fellépni, mert a társadalomnak ők okozzák a nagyobb kárt. „A mi feladatunk az, hogy megóvjuk az átlagemberek és a társadalom érdekeit egyaránt”-tette hozzá Spišiak.
A Galántán történt gyilkossággal kapcsolatban elmondta, hogy „ebben az esetben intenzív nyomozást folytatunk, annak érdekében, hogy megvádolhassuk az elkövetőket. Az ilyen alvilági gyilkosságok esetében szinte soha sem sikerül azonnal megvádolni az elkövetőket, csak az idő múlásával jutunk el odáig. Például a tízszeres dunaszerdahelyi gyilkosság esetében is évek után emelhettünk vádat, de mégis sikerült. Černák ügyében több mint tíz év után sikerült bebizonyítanunk a gyilkosságokat. Ezt a gyilkosságot is fel fogjuk deríteni. Hivatalba lépésem óta ez a második ilyen gyilkosság, az elsőt már felderítettük. De ezt is fel fogjuk deríteni.”
A maffia leszámolások terén az elmúlt négy évben Szlovákiában csend volt. Ez többségében annak is köszönhető Spišiak szerint, hogy „valahányszor a rendőrség nyomást gyakorol az alvilágra, és az alvilágnak problémái vannak, akár anyagi jellegűek, akár a területek felosztásával, akár a régebbi tartozásokkal, egyszóval ha nem megy az üzlet, összevesznek egymás között. Ez likvidálásokhoz vezethet, és ha a rendőrség erős nyomást gyakorol, az az alvilágban káoszt okoz, pánikhoz vezet és pánik hatására gyilkolnak. A gyilkosság nem tartozik az alvilág legkedveltebb tevékenységéhez, mert minden gyilkosság magára vonja a figyelmet, a nyilvánosság és a lakosság figyelmét, és erre az alvilágnak nincs szüksége.”
A rendőrfőkapitány meg van győződve arról, hogy az elmúlt hónapok egyik legsokkolóbb esete Ernest Valko, meggyilkolásának ügyét is sikerül idővel felderíteni. Basternák László, Ógyalla egykori polgármesterének a meggyilkolása ügyében is nyilatkozott: „itt minden olyan eszközt és módszert bevetettünk, amelyek a törvény értelmében a rendelkezésünkre állnak, annak érdekében, hogy fény derüljön a szervezők, vagy a megrendelő kilétére. Minden igyekezetünk ellenére eddig sajnos nem jutottunk el a megrendelőig. Az ügy operatív síkján, vagyis különböző információk alapján tudjuk, vannak feltevéseink, miről is volt szó ebben az esetben, de meg kell találnunk a büntetőjogi eljáráshoz szükséges bizonyítékokat, amelyekkel jelenleg nem rendelkezünk.”
Malina Hedvig ügyéről, arról, hogy van-e arra valamilyen mód, hogy felülvizsgálják a rendőrök eljárását nem nyilatkozhatott, mert állítása szerint: „bármiféle nyilatkozat befolyásolhatja az ügy kivizsgálást. Most, hogy ismét rendőr vagyok, nem nyilatkozhatok az ügyről, mert valaki visszaélhetne vele. Ezért nem mondom el az üggyel kapcsolatos véleményemet, nem beszélek az eredményekről, nehogy további zavart okozzak, és bárki úgy tekintsen a dolgokra, hogy el akarom mozdítani valamilyen irányba a vizsgálatot.”
Spišiak a főügyészválasztás kapcsán úgy véli, „nagyon fontos, hogy az ügyészség igazságos legyen és a polgárok, valamint az igazság oldalán álljon. Ezért fontos az is, hogy ki a legfőbb ügyész, s minden egyes polgárnak figyelemmel kell kísérnie a helyzetet, s hangot kell adnia véleményének, elképzelésének és kívánságának, hogy milyen főügyészt szeretne.” (Pátria rádió)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.