<p>Németország és Franciaország után Ausztria is megnehezíti a közép-kelet-európai teherfuvarozók életét.</p>
Osztrák órabér jár a fuvarosnak
Az osztrák minimálbérről szóló törvény módosítása sok kisebb szlovákiai teherszállítót ellehetetleníthet.
Ausztriában az év elején lépett hatályba a módosítás, amely ráadásul a személyszállítókra is vonatkozik. A törvény szerint a külföldi fuvarozó vállalatok sofőrjeinek ausztriai munkavégzés esetén az osztrák minimálbért kell fizetni, ami jóval magasabb, mint az itteni. Márpedig Ausztria ott van a szlovákiai teherfuvarozók három leggyakoribb célországa között, és Magyarországról is rengeteg kamion jár osztrák földre. A fuvarozókat érzékenyen érinti a változás. Ezt lapunknak több cég is megerősítette, néhányan likvidálónak tartják a szabályozást.
Az osztrák törvény azt is megköveteli a külföldi sofőröktől, hogy maguknál tartsák a munkaszerződésüket, a bérükről szóló dokumentumokat és a Szociális Biztosító A1-es formanyomtatványát, amely a szlovákiai járulékfizetést bizonyítja külföldi munkavégzés esetén. Az összes dokumentumot német fordításban kell bemutatni, különben 500-tól 5000 euróig terjedő büntetést is kiszabhatnak. A megszólaltatott fuvarozók szerint már az osztrák minimálbér kifizetése is komoly gondot okoz, a nyomtatványok lefordíttatása és kitöltögetése pedig megugorhatatlan bürokratikus akadálynak tűnik.
A fuvarozókat tömörítő ČESMAD szerint az osztrákok csatlakoztak ahhoz az európai trendhez, melyet Németország és Franciaország indított el, és jelentősen deformálja az európai szállítmányozási piacot. A szervezet úgy véli, a szabályzás megszegi az európai szabad piac alapelveit, és az osztrákok annak ellenére fogadták el, hogy a franciák és a németek ellen az Európai Bizottság eljárást indított a hasonló törvények miatt. Egyébként Hollandia és Belgium is ilyen törvénymódosítást fontolgat.
A ČESMAD szerint az osztrákok ki akarják szorítani a piacról a külföldi szállítókat. Ezt szerintük Christian Kern osztrák szövetségi kancellár szavai is megerősítik, aki azt mondta: az osztrák vállalatoknak az osztrákokat kellene előnyben részesíteniük a külföldi munkavállalók helyett.
Ausztriában nincs egységes minimálbér, kategóriánként állapítják meg. A 3,5 tonna alatti járművet vezetők számára havi 1468,66 euró, pótkocsis teherautó sofőrje számára 1541,43 euró.
„Ez oda vezethet, hogy le kell húznunk a rolót“ – mondta egy Komárom környéki vállalat ügyvezetője, aki szerint a kisebb cégek egyszerűen nem tudnak kitermelni annyit, hogy osztrák, francia vagy német minimálbért adjanak sofőrjeiknek.
Az Új Szónak több cég neve elhallgatását kérő képviselője úgy nyilatkozott, képtelenség mindent betartani. „A német vagy a francia cégek a mi áraink két-háromszorosát kérik” – mondta egy Komárom környéki vállalat ügyvezetője. „És nem azért dolgozunk kisebb pénzért, mert ez így nekünk megfelel, mi is szeretnénk többet keresni. De egyszerűen nekünk nem fizetnek annyit” – mondta az ügyvezető. Egyelőre nem tud arról, hogy a francia vagy az osztrák rendőrök rászálltak volna a szlovákiai sofőrökre, még minden a régi kerékvágásban megy.
Egy Galánta környéki fuvarozó cég tulajdonosa lapunknak azt mondta: nem ismer olyan vállalatot, amely betartaná az összes adminisztratív előírást. „Mindenki csak annyit tesz, hogy úgy-ahogy teljesüljön a törvény betűje, de mindent egyszerűen képtelenség betartani. Ha oda jut a helyzet, hogy minden országban mindent keményen számon kérnek, alaposan elgondolkoznék azon, hogy folytassame a vállalkozást ezen a területen” – magyarázta. „Franciaországban a sofőrjeim 120 órát dolgoznak. Ha az ottani minimális órabért fizetném nekik, ami több mint 9 euró, kifizetném az ebből adódó járulékot, és a szlovákiai törvényekből adódó napidíjat, egyszerűen nem maradna miért vállalkoznom” – fűzte hozzá.
Véleménye szerint ráadásul a franciák, németek és osztrákok számára is kontraproduktívak ezek a törvények. „Azzal vádolnak minket, hogy elvesszük a munkájukat. De biztos vagyok benne, hogy nem csak azért bérelnek fel minket a cégek, mert kevesebbet kell nekünk fizetni, hanem mert egyszerűen nincs elég ottani fuvarozó” – véli a cégtulajdonos.
Ivan Štefanec, a KDH EPképviselője pénteken az új osztrák szabályozás kapcsán bejelentette, az Európai Bizottsághoz fordul, ahogy ezt tette korábban a francia és a német törvény miatt. Kifejtette: ezek a szabályok szembemennek a közös európai piac és a munkavállalók szabad mozgásának alapelveivel. „Ami Ausztriában történik, az pont ugyanolyan abszurd, mintha egy kassai sofőrtől kérnének hasonló bérigazolást például Pozsonyban. A közös európai piacnak úgy kell működnie, mint a tagállamok belső piacának, korlátozások nélkül” – szögezte le.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.