Elkezdjük év végi összeállításainkat 2004 eseményeiről. Először az év terrorcselekményeit vesszük számba. Még három hét van hátra az idei évből, így meglehet, hogy a lista – sajnos – korántsem teljes.
Összeállítás az év legsúlyosabb terrortámadásaiból
2004.január 4., Fülöp-szigetek: Pokolgép döntött romba egy sportcsarnokot Parang városban. A zsúfolásig telt csarnok mellett egy kosárlabda-mérkőzés idején robbant a szerkezet, 10 ember meghalt, 30 megsebesült.
2004. január 22., Kambodzsa: Phnompenben a nyílt utcán agyonlőtték az ország egyik legismertebb szakszervezeti vezetőjét, Chea Vicheát.
2004. január 29., Izrael: Öngyilkos merényletet követtek el a reggeli csúcsforgalomban egy jeruzsálemi autóbuszon. A merényletnek 10 halottja és 50 sebesültje volt. Az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai és a Hamász nevű palesztin szélsőséges szervezet is magára vállalta a támadást.
2004. február 6., Oroszország: Távirányítású pokolgép robbant a moszkvai metróban. A merényletnek 50 halálos áldozata és több mint 110 sérültje volt.
2004. február 10., Irak: Legalább 55 halálos áldozata és 67 sebesültje volt egy iszkandarijai pokolgépes merényletnek. Az öngyilkos merénylő a rendőrség előtt, menet közben robbantott fel egy gépkocsiba rejtett pokolgépet.
2004. február 13., Katar: Pokolgépes robbantásban életét vesztette Zelimhan Jandarbijev, a Dohában száműzetésben élő volt csecsen elnök.
2004. február 28., Bolívia: Santa Cruzban pokolgépes merényletet követtek el Monica Von Borries ügyésznő ellen, aki azonnal meghalt. Életében kábítószer-kereskedelmi és -csempészési ügyekkel foglalkozott.
2004. március 2., Közel-Kelet: A Gázai övezetben meggyilkolták Jasszer Arafat palesztin elnök egyik tanácsadóját, az 59 éves Hálil al-Zebin újságírót.
2004. március 2., Pakisztán: Kvetta városában legalább 41 ember meghalt, több mint 150 megsebesült abban a támadásban, amelyet ismeretlen fegyveresek hajtottak végre az ásúra síita muzulmán ünnep résztvevői ellen.
2004. március 6., Afganisztán: Zábul tartomány Kalat székhelyének közelében agyonlőtték Mohammed ĺszát, az Afgán Vörös Félhold Társaság igazgatóját.
2004. március 11., Spanyolország: Madridban tíz pokolgép robbant három különböző pályaudvaron, 191 ember meghalt, közel 2000 megsebesült. Az al-Kaida vállalta a merényletek elkövetését.
2004. március 22., Közel-Kelet: Ahmed Jaszin sejk, a Hamász palesztin szervezet szellemi vezetője életét vesztette. Gázában a Szabra negyed mecsetjéből, a hajnali imáról távozóban, egy izraeli helikopter három rakétát lőtt ki rá. A sejken kívül még három ember halt meg.
2004. március 29-30., Üzbegisztán: Több öngyilkos merénylet történt. A legnagyobb taskenti piac, a Csorszu bazár bejáratánál két öngyilkos merénylő három rendőrrel és egy kisgyermekkel végzett, egy másik támadás következtében 19 ember halt meg, 26 megsebesült. Március 30-án 20 öngyilkos terrorista robbantotta fel magát, három rendőr meghalt, öt megsebesült.
2004. április 21., Irak: Három bászrai rendőrőrs és a zubeiri rendőr-akadémia ellen egy időben követtek el robbantásos merényletet, amelyben hetvenhárom ember meghalt – közöttük tizenhat gyermek volt.
2004. május 9., Csecsenföld: A grozniji Dinamo stadionban rendezett ünnepi koncerten a díszvendégek tribünje alatt pokolgép robbant. A merényletben életét vesztette Ahmad Kadirov Kreml-barát csecsen elnök, valamint Huszein Iszajev államtanácsi elnök is.
2004. május 17., Hollandia: Amszterdamban otthona előtt agyonlőtték Hollandia leggazdagabb vállalkozóját, Willem Endstrát.
2004. május 28., Szerbia és Montenegró: Meggyilkolták Podgoricában Dusko Jovanovicsát, a montenegrói Dan című ellenzéki napilap főszerkesztőjét.
2004. május 29-30., Szaúd-Arábia: Hobarban az „al-Kaida arab-félsziget hálózata” nevű szervezet négy fegyverese előbb megtámadta két olajcég irodaépületét, majd betörtek az Oasis nevű lakóparkba, ahol több tucat külföldit, többségében nyugati olajcégek alkalmazásában álló embereket ejtettek túszul. A támadásban 22-en meghaltak: 8 indiai, 3-3 szaúdi és Fülöp-szigeteki, valamint 1-1 amerikai, brit, olasz, svéd, dél-afrikai, egyiptomi állampolgár volt az áldozatok között.
2004. májusig: A világ különböző pontjain 13 újságírót és 6 más média-munkatársat öltek meg, 431 újságírót állítottak elő, 366-ot fenyegettek meg vagy bántalmaztak.
2004. június 1., Afganisztán: Pokolgépes merénylet áldozata lett Adzsab Gul Sah, Dzsalálábád város biztonsági főnöke.
2004. június 24., Oroszország: A dagesztáni Mahacskalában ismeretlenek tarkón lőtték Kamil Etimbekovot, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) ezredesét, aki a szervezett bűnözés elleni küzdelmet irányította.
2004. július 9., Oroszország: Moszkvában agyonlőtték a Forbes magazin orosz nyelvű kiadásának főszerkesztőjét, az orosz származású amerikai állampolgár Paul Klebnikovot.
2004. július 28., Irak: Baakúbában egy rendőrségi épület ellen öngyilkos merényletet hajtottak végre, amikor toborzás folyt a rendőrségen. A merényletnek legalább 68 halálos áldozata volt és 56 ember sérült meg.
2004. augusztus 24., Oroszország: Szinte egy időben két orosz utasszállító gépet ért terrorakció. Az egyik gép a Volga-Aviaekszpressz Volgográdba tartó Tu-134-ese az orosz fővárostól 180 kilométernyire délre lévő Tula térségében zuhant le, a fedélzetén tartózkodó 44 személlyel. A másik gép, Szibir légitársaság Szocsiba tartó Tu-154-ese, fedélzetén 46 személlyel. A magukat az Iszlambuli Brigádok tagjainak nevező muzulmánok nyilatkozata szerint így álltak bosszút hittestvéreik „Csecsenföldön történő legyilkolásáért”.
2004. szeptember 1-3., Oroszország: Az észak-oszétiai Beszlan egyik iskolájában harmincnál több csecsen terrorista kb. 1200 embert, az évnyitóra érkezett gyerekeket és felnőtteket ejtett túszul. A vérfürdőbe torkollott túszdrámában 322-en haltak meg, közülük 155 gyermek. A sebesültek száma: 750 volt. A merényletet Samil Bászájev csecsen terroristavezér szervezte meg.
2004. szeptember 4., Irak: Kirkukban merényletet hajtottak végre a város rendőriskolájánál. A merényletnek 17 halálos áldozata és 36 sebesültje van.
2004. október 2., India: Két északkeleti szövetségi államban – Nágaföldön és Asszámban – robbantásos merényletek történtek. Nágaföld gazdaságilag legfontosabb városában, Dimapurban robbant bomba szinte egyidejűleg a pályaudvaron és a piactéren: az előbbi 17, az utóbbi 11 emberéletet követelt. Asszám állam több pontján robbantak a pokolgépek: a merényletekben 18 ember vesztette életét.
2004. október 7., Egyiptom: Robbantásos merényletsorozatot hajtottak végre izraeli turistákkal zsúfolt egyiptomi üdülőhelyeken: az első merénylet Tábában, a Hilton szállodában történt, majd nem sokkal később két kisebb erejű robbanás volt Tábától délre, a Nuveiba város közelében lévő Rasz as-Sajtán terület két üdülőtelepén. A merényleteknek 34 halálos áldozatuk – többségük izraeli állampolgár – és száznál több sebesültjük volt.
2004. november 18., Kína: A délnyugat-kínai Csungking (Chongqing) környékén, egy Hszima (Xima) nevű településen egy férfi dinamittal felrobbantott egy teaházat. A robbanásban 14 ember meghalt, további 29 személy szenvedett kisebb-nagyobb sérüléseket.
2004. október 18., Oroszország: Meggyilkolták Anszar Tibujevet, a dél-oroszországi Karacsáj- és Cserkeszföld autonóm köztársaság miniszterelnök-helyettesét.
2004. november 2., Hollandia: Egy terrorista csoportokkal is kapcsolatot tartó muzulmán szélsőséges meggyilkolta Amszterdamban Theo van Gogh holland író-filmrendezőt.
2004. november 19., Venezuela: Caracasban két robbanás repítette levegőbe Danilo Anderson venezuelai ügyész terepjáróját, az ügyész azonnal életét vesztette. Anderson azt vizsgálta, milyen szerepet játszottak az ellenzéki vezetők az ország államfője elleni 2002-es puccsban.
2004. november vége, Közel-Kelet: A palesztin intifáda 2000 szeptemberi kezdete óta 4580-ra emelkedett a halálos áldozatok száma. 3545 palesztin és 961 izraeli vesztette életét. Az halottak jelentős része terrortámadás áldozata lett.
2004. november vége, Irak: Az amerikai védelmi minisztérium közlése szerint a háború kezdete óta 1251 amerikai katona halt meg Irakban, közülük sokan terrortámadás áldozatai. (pan, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.