<p>Az SDKÚ, az SaS, a KDH és a Híd delegációi kedden megegyeztek a leendő kormányprogram téziseiben, amelyek a kormányprogram alapját képezik. Bugár Béla szerint ezzel túl vannak a nehezén, már „csak” az egyes posztokat kell elosztania a négy pártnak. A Híd elnöke a koalíciós tárgyalások tegnap délutáni fordulója előtt nyilatkozott lapunknak.</p>
„Óriási lépés lesz, ha elfogadjuk a kisebbségi kultúrák finanszírozásáról szóló törvényt”
Kedden éjszaka megegyeztek a kormányprogram téziseiben. Ezzel kész a kormányprogram?
A tézisek képezik a kormányprogram alapját, a programban bővebben kifejtjük, aprópénzre váltjuk a téziseket.
Az is világos már, hogy az egyes tézisek, az egyes pontok hogyan jelennek meg a kormányprogramban?
Ha leírjuk azt, hogy az úthálózat legkritikusabb szakaszait fogjuk fejleszteni, akkor tudjuk, hogy ide tartozik az R7-es is, és egyéb más útszakaszok, ahol kritikus a közlekedési helyzet.
A Híd programjából mi került be a tézisek közé? Az utakat már említette, az R7-es kiépítése tehát benne lesz a kormányprogramban?
Igen, úgy szerepel majd benne, hogy azon utak kiépítését szorgalmazza a koalíció, amelyeken a legkritikusabb a közlekedési helyzet. De mivel több ilyen útszakasz is van, ezért nem neveztük meg csak az R7-est. Egyetértettünk abban is, hogy a kőolajvezeték semmiképpen sem a Csallóköz érintésével vezet majd Ausztriába. Mondhatnám a programunk többi elemét, például a startlakás-programot. A nyugdíjakkal kapcsolatos elképzeléseink is szerepelnek benne.
Tehát kapnak nyugdíjemelést azok, akik még 1988 előtt mentek nyugdíjba, hiszen az ő járadékuk jóval alacsonyabb a többiekénél.
Ha ennyire részletesen kérdezi, akkor jobb lenne, ha megvárná a teljes kormányprogramot. Ha részletezni akarnám, akkor elmondhatnám például, hogy a nyugdíjasok esetében lesz egy bizonyos összeghatár, ami felett a gyógykezelés minden költségét az egészségbiztosító fedezi, és még sorolhatnám.
Térjünk vissza a Híd programjához. Törvény szabályozza majd a kisebbségi kultúrák finanszírozását?
Igen, a kisebbségi kultúrák finanszírozásáról szóló törvény szerepel a tézisek között. A jogszabály tartalmazza majd például, hogy a kulturális tárca éves költségvetésének hány százalékát kell a kisebbségekre fordítani, megszabja a pénzösszeg felosztási mechanizmusát is. De nem is ez a legfontosabb. Én azt emelném ki, hogy az összes, a kisebbségeket negatívan érintő rendelkezéseket eltávolítjuk a törvényekből. Azokat, amelyeket az előző kormány fogadott el, épített bele például az államnyelvtörvénybe vagy a hazafiassági törvénybe. A tézisek között szerepel a szlovák állampolgársági törvény módosítása is, vagyis eltávolítunk belőle mindent, ami negatívan érinti az embereket, azt is, hogy elveszíthetik szlovák állampolgárságukat, ha felveszik más ország állampolgárságát. De egyéb részletekbe még nem akarok belemenni.
Az átfogó kisebbségi törvényt viszont nem sikerült beépíteni a tézisek közé. Miért?
Óriási kompromisszumokat kellett kötnie minden pártnak. Az SaS és a KDH több fontos témát is kénytelen volt feláldozni. Az SaS esetében például a regisztrált partnerség vagy a marihuána dekriminalizációja, a KDH esetében ilyen téma a vatikáni szerződések. Kisebbségi kérdésekben már az sokat segít, ha csak az említett három területen sikerül előrelépni. Ha eltávolítjuk a törvényekből a kisebbségek számára hátrányos rendelkezéseket, akkor már a 2006-os szintre jutunk. Ha pedig elfogadjuk a kisebbségi kultúra finanszírozását szabályozó törvényt, nagy lépést teszünk előre, sokat segítünk elsősorban a kulturális intézményeknek. Az átfogó kisebbségi törvényt sajnos a három szlovák párt nem tudta elfogadni.
Múlt héten még arról is szó volt, hogy egy hét alatt elkészül a koalíciós szerződés tervezete. Elkészült?
Elkészült, de még nem hagytuk jóvá. Az első koalíciós megbeszélés után elmondtuk, hogy csak arról tájékoztatunk, amit már elfogadtunk, ezért még nem mondhatok róla semmit.
Abban is sikerült megegyezni, hány minisztérium lesz, és ezek hogyan oszlanak meg a négy párt között?
Az újságírókkal tele van a hócipőm. Néhány kollégájának már mondtam, hogy nem tartom normálisnak a hozzáállásukat. Ha tehetném, rezervátumba zárnám az újságírókat arra az időre, amíg mindenben megegyezünk. (Nevetés.) Csak ismételni tudom: a koalíciós tanács semmiféle posztokról nem tárgyalt, de ez természetes, hiszen Iveta Radičová csak most kapott kormányalakítási megbízatást. Azt osszuk el, ami még nincs a kezünkben? Abban egyeztünk meg, hogy amíg Radičová megkapja a kormányalakítási megbízatást, elkészítjük a kormányprogram alapjait. Ez elkészült, a posztokról most kezdünk tárgyalni. Nagyon remélem, hogy rövid időn belül megegyezünk, és a tárcák, az egyes kormányzati és parlamenti posztok elosztása belekerül a koalíciós szerződésbe is. A koalíciós szerződés alapja megvan, csak az nincs benne, hogy ki melyik minisztériumot, ki melyik parlamenti bizottságot irányítja.
Abban egyezségre jutottak, hogy hány minisztérium lesz?
Nem, csak a jelenlegi állapotot tüntettük fel. De valóban nagyon unom már, hogy naponta háromszor el kell ismételnem, hogy a posztokról nem tárgyaltunk.
Az eddig megjelent találgatások tehát megalapozatlanok?
Az újságíróknak nincs jobb dolguk, csak találgatnak. Néha azonban a politikus is hibás, egyes pártokból, elsősorban az SaS-ből nagyon jól informált emberek juttatják ki a butábbnál butább információkat. De el tudom képzelni, hogy hasonló kormány alakul, mint amilyen találgatások megjelentek a lapokban. A koalíciós tárgyalásokon jól kirajzolódik, hogy az egyes területekhez ki mennyit szólt hozzá. Abból, hogy a szociális kérdésekhez a legtöbbet az SaS szólt hozzá, gondolom, hogy ezt a tárcát maguknak akarják. A külüggyel az SDKÚ foglalkozott a legtöbbet, a pénzügyekkel Ivan Mikloš, az SDKÚ alelnöke. De a posztokról nincs egyezség. Az újságírók csak találgatnak, erre nem fogok reagálni, még akkor sem, ha valamelyik pártra hivatkozva kérdeznek.
Meddig tarthatnak a kormányalakítási tárgyalások?
Nem tudom. Addig, amíg meg nem egyezünk, de ez gondolom, nem elfogadható válasz. Valójában engem nem érdekel, meddig húzódhatnak a tárgyalások, mivel vagy megállapodunk, és akkor mindegy, hogy ma, holnap vagy holnapután, vagy pedig nem tudunk megegyezni, akkor pedig minden bukik. Az szerintem egyértelmű, hogy a legnagyobb gombócot a KDH-nak és az SaS-nek kellett lenyelnie, kicsit sajnáltam is őket, de egymást blokkolták.
Akkor inkább azt kérdezem, hogy a tárgyalások neheze már mögöttük, vagy most jön a java?
Szerintem a program volt a legnehezebb. Még egy kemény meccs lesz: a tárca nélküli kormányalelnöki poszt, vagyis a kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes posztja. Annak ugyanis nem látjuk értelmét, hogy egy hatáskörök nélküli tárcát kapjunk. Úgy érzem azonban, hogy a nehezén már túl vagyunk. A programba mindenki megpróbál minél több elemet bevinni a saját programjáról. Az általános programunkból is sok minden szerepel a tézisek között, és a kisebbségi törvény kivételével a kisebbségeket érintő javaslatainkat is el tudtuk fogadtatni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.