<p>A jövő héttől a krónikus betegek és a terhes nők kérhetik az új influenza elleni oltást. Eközben Strasbourgban az Európa Tanács egyik tagja az évszázad szélhámosságának nevezte a H1N1 körül kialakult helyzetet.</p>
Ezen a héten megkezdődött a H1N1 influenzavírus elleni vakcinák kiszállítása a körzeti orvosi rendelőkbe, így a várandós nők és krónikus betegek napokon belül beoltathatják magukat. A gyermekorvosi rendelőkbe a jövő héten kezdik szállítani a vakcinákat, így a 6 hónaposnál idősebb, krónikus betegséggel küzdő gyermekek is beolthatók. Pásztor László, a Magánorvosok Társulásának elnöke, csicsói körzeti orvos lapunk kérdésére elmondta, az ő rendelőjébe péntek délutánig még nem érkezett meg az oltóanyag, de feltételezhetően a napokban igen. „Továbbra is azt javaslom, a krónikus, súlyos betegséggel küzdők, idősebb, elesett betegek oltassák be magukat. Egészséges embereknél viszont már nem tartom indokoltnak, mert lassan február van, ha február elején, közepén nem lesz járvány, akkor már ebben a szezonban biztos nem lesz. Mivel 2-3 hét kell az immunitás kialakulásához, ezért az egészséges embereknél már nem szükséges a vakcina beadása” – mondta lapunknak Pásztor László. „Mindenképpen ajánlott viszont azoknak, akiknek az immunrendszere bármilyen okból legyengült, vagy olyan betegségben szenvednek, akliknek az esetleges magas láz, tüdőgyulladás veszélyeztetné az életét: a terhes nőknek, a cukorbetegeknek, a rákbetegeknek, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, a magas vérnyomásban szenvedőknek, a krónikus hörghuruttal küzdőknek, asztmásoknak. Az allergiások esetében nem mindenkinél szükséges az oltás, mivel az allergia nem feltétlenül gyengíti le immunrendszert” – magyarázta az orvos. „Ajánlom az oltást a krónikus betegséggel küzdő gyerekek számára is. Néhány hete ugyan még azt mondtam, oltassuk be az egészséges gyermekeket is, de akkor még nem tudtuk, hogyan alakul a helyzet. Ha járvány lenne, biztos, hogy ajánlanám minden gyermek oltását, ám már az Egészségügyi Világszervezet sem tartja valószínűnek, hogy járvány tör ki, ezért szerintem csak a legyengült immunrendszerű, súlyos betegséggel küzdő gyerekeket oltassuk be ” – mondta lapunknak Pásztor László.
Szlovákiában, hasonlóan a többi országhoz, igen csekély az oltás iránti érdeklődés. A kórházi orvosok – eddig csak az ő számukra állt rendelkezésre az oltóanyag – 6-10%-a oltatta be magát a Közegészségügyi Hivatal adatai szerint. A hivatal ezt a szabadságolási időszakkal magyarázza, az orvosok többsége azonban inkább azzal, hogy nem ismerik a Panenza vakcinát, és nem akarnak kísérleti nyulak lenni.
Strasbourgban mindeközben az Európa Tanács (ET) az Egészségügyi Világszervezettel, a gyógyszergyártókkal és független szakértőkkel tárgyalást kezdeményez. Az ET egészségügyi albizottságának vezetője, Wolfgang Vodar ugyanis nagy vihart kavart azzal a kijelentésével, hogy az egész H1N1-ügy az évszázad szélhámossága, a gyógyszergyártók biznisze. Gustav Russ, a Szlovák Tudományos Akadémia virológusa – mint mondta – így azért nem fogalmazna, a vírust ugyanis nem laboratóriumban állították elő, hanem a természetben jelent meg, terjedni kezdett, és „nem szokásos” megbetegedést okozott. „De hogy ebbe bevonták-e a gyógyszergyártókat... Biztosan kihasználták azt, hogy a vírus jelen van” – mondta a virológus, aki szerint a sajtónak is nagy szerepe volt a pánikhangulat kialakításában a hangzatos, drámai címekkel és azzal, hogy nem magyarázták el: noha a WHO pandémiát hirdetett, ez nem azt jelenti, hogy a vírus halálos és sok embert megfertőz, csak azt, hogy az összes kontinensen megjelent. (sán, akt)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.